MULTEXT-East Morphosyntactic Specifications

3.16. Persian Specifications

Up: 3. Language Specific MULTEXT Specifications Previous: 3.15. Albanian Specifications Next: 3.17. Estonian Specifications

Table of contents

Behrang QasemiZadeh, Saeed Rahimi

2018-11-12

Language Name:
Persian / Farsi
Code:
fa
Reference:
Wikipedia

3.16.1. Persian Category Index

3.16.1.1. Table of categories
CATEGORY (en)Value (en)Code (en)Attributes
CATEGORYNounN4
CATEGORYVerbV10
CATEGORYAdjectiveA4
CATEGORYPronounP6
CATEGORYDeterminerD2
CATEGORYAdverbR2
CATEGORYAdpositionS2
CATEGORYConjunctionC2
CATEGORYNumeralM3
CATEGORYInterjectionI0
CATEGORYResidualX0
CATEGORYAbbreviationY0
CATEGORYPunctuationZ0

3.16.2. Persian Noun

Specification for Persian Noun
PAttribute (en)Value (en)Code (en)
0CATEGORYNounN
1Typecommonc
properp
3Numbersingulars
pluralp
4Casegenitiveg
vocativev
5Definitenessnon
yesy
3.16.2.1. MSD Index

This index gives the list of morphosyntactic descriptions, based on the lexicon extracted from the Persian MULTEXT-East corpus ("1984"), from where the token and type frequencies and examples are also extracted.

MSDs (9)
MSDFeaturesTypesExamples
Nc-sNoun Type=common Number=singular2737يونيفرم, يورش, يه‌ليتري/يک‌ليتري, يکه, يکشنبه
Nc-s-nNoun Type=common Number=singular Definiteness=no492يورشي/يورش, يادداشتي/يادداشت, ويرانه‌اي/ويرانه, وقفه‌اي/وقفه, وقتي/وقت
Nc-sgNoun Type=common Number=singular Case=genitive2031يونيفرمِ/يونيفرم, يورشِ/يورش, يمنِ/يمن, يافتنِ/يافتن, يارايِ/يارا
Nc-sgyNoun Type=common Number=singular Case=genitive Definiteness=yes1پسرهٔ/پسر
Nc-pNoun Type=common Number=plural679يهودي‌ها/يهودي, يتيم‌خانه‌ها/يتيم‌خانه, يادها/ياد, ويرانه‌ها/ويرانه, وکلا
Nc-p-nNoun Type=common Number=plural Definiteness=no124وقفه‌هايي/وقفه, وقايعي/واقعه, نگهبان‌هايي/نگهبان, نگرش‌هايي/نگرش, نقاطي/نقطه
Nc-pgNoun Type=common Number=plural Case=genitive702يونيفرم‌هايِ/يونيفرم, يگان‌هايِ/يگان, يتيم‌خانه‌هايِ/يتيم‌خانه, ياداشت‌هايِ/ياداشت, ويژگي‌هايِ/ويژگي
Np-s-yNoun Type=proper Number=singular Definiteness=yes123وينستون, ويلشر, ويکس, ويستولا, و
Np-sgyNoun Type=proper Number=singular Case=genitive Definiteness=yes13لندنِ/لندن, سنت‌مارتينِ/سنت‌مارتين, چارينگتونِ/چارينگتون, تيلاتسونِ/تيلاتسون, پارسونزِ/پارسونز

3.16.3. Persian Verb

Specification for Persian Verb
PAttribute (en)Value (en)Code (en)
0CATEGORYVerbV
1Typemainm
auxiliarya
modalo
copulac
lightl
2VFormindicativei
subjunctives
imperativem
participlep
3Tensepresentp
pasts
4Personfirst1
second2
third3
5Numbersingulars
pluralp
8Negativenon
yesy
10Cliticnon
yesy
14Aspectprogressivep
15Courtesynon
yesy
16Transitivenon
yesy
3.16.3.1. MSD Index

This index gives the list of morphosyntactic descriptions, based on the lexicon extracted from the Persian MULTEXT-East corpus ("1984"), from where the token and type frequencies and examples are also extracted.

MSDs (334)
MSDFeaturesTypesExamples
Vmip1s--n------nyVerb Type=main VForm=indicative Tense=present Person=first Number=singular Negative=no Courtesy=no Transitive=yes19مي‌گيرم/گير, مي‌گويم/گو, مي‌گم/گو, مي‌کشم/کش, مي‌فهمم/فهم
Vmip1s--n-n----nnVerb Type=main VForm=indicative Tense=present Person=first Number=singular Negative=no Clitic=no Courtesy=no Transitive=no7هستم/است, مي‌ميرم/مير, مي‌فرستم/فرست, مي‌ترسم/ترس, مي‌پردازم/پرداز
Vmip1s--y------nnVerb Type=main VForm=indicative Tense=present Person=first Number=singular Negative=yes Courtesy=no Transitive=no1نمي‌گذارم/گذار
Vmip1s--y------nyVerb Type=main VForm=indicative Tense=present Person=first Number=singular Negative=yes Courtesy=no Transitive=yes5نمي‌فهمم/فهم, نمي‌دونم/دان, نمي‌دانم/دان, نمي‌خواهم/خواه, ندارم/دار
Vmip1p--n-------yVerb Type=main VForm=indicative Tense=present Person=first Number=plural Negative=no Transitive=yes13مي‌ناميم/نام, مي‌گيريم/گير, مي‌گوييم/گو, مي‌کنيم/کن, مي‌شناسيم/شناس
Vmip1p--n-n-----nVerb Type=main VForm=indicative Tense=present Person=first Number=plural Negative=no Clitic=no Transitive=no8مي‌مانيم/مان, مي‌کنيم/کن, مي‌کشيم/کش, مي‌رسيم/رس, مي‌خنديم/خند
Vmip1p--y-------nVerb Type=main VForm=indicative Tense=present Person=first Number=plural Negative=yes Transitive=no1نمي‌گذاريم/گذار
Vmip1p--y-------yVerb Type=main VForm=indicative Tense=present Person=first Number=plural Negative=yes Transitive=yes5نمي‌کنيم/کن, نمي‌دهيم/ده, نمي‌دانيم/دان, ندانيم/دان, نداريم/دار
Vmip2s----y----nVerb Type=main VForm=indicative Tense=present Person=second Number=singular Clitic=yes Courtesy=no1يي/است
Vmip2s--n------nyVerb Type=main VForm=indicative Tense=present Person=second Number=singular Negative=no Courtesy=no Transitive=yes19مي‌نويسي/نويس, مي‌گيري/گير, مي‌گويي/گو, مي‌گذاري/گذار, مي‌فهمي/فهم
Vmip2s--n------yyVerb Type=main VForm=indicative Tense=present Person=second Number=singular Negative=no Courtesy=yes Transitive=yes3مي‌دانيد/دان, مي‌بينيد/بين, داريد/دار
Vmip2s--n-n----nnVerb Type=main VForm=indicative Tense=present Person=second Number=singular Negative=no Clitic=no Courtesy=no Transitive=no7هستي/است, مي‌ميري/مير, مي‌گندي/گند, مي‌ري/رو, مي‌روي/رو
Vmip2s--y------nyVerb Type=main VForm=indicative Tense=present Person=second Number=singular Negative=yes Courtesy=no Transitive=yes3نمي‌شنوي/شنو, نگويي/گو, نداري/دار
Vmip2s--y------yyVerb Type=main VForm=indicative Tense=present Person=second Number=singular Negative=yes Courtesy=yes Transitive=yes1نمي‌بريد/بر
Vmip2p--n-------yVerb Type=main VForm=indicative Tense=present Person=second Number=plural Negative=no Transitive=yes6مي‌کنيد/کن, مي‌شناسيد/شناس, مي‌دانيد/دان, مي‌خواهيد/خواه, مي‌بينيد/بين
Vmip2p--y-------yVerb Type=main VForm=indicative Tense=present Person=second Number=plural Negative=yes Transitive=yes2نمي‌دانيد/دان, نداريد/دار
Vmip3s----y----nVerb Type=main VForm=indicative Tense=present Person=third Number=singular Clitic=yes Courtesy=no1ست/است
Vmip3s--n------nyVerb Type=main VForm=indicative Tense=present Person=third Number=singular Negative=no Courtesy=no Transitive=yes32مي‌يابد/ياب, مي‌نويسد/نويس, مي‌ناميد/ناميد, مي‌گيرد/گير, مي‌گويد/گو
Vmip3s--n-n----nnVerb Type=main VForm=indicative Tense=present Person=third Number=singular Negative=no Clitic=no Courtesy=no Transitive=no27هست/است, مي‌نگرد/نگر, مي‌ميرد/مير, مي‌ماند/مان, مي‌گذرد/گذر
Vmip3s--y------nnVerb Type=main VForm=indicative Tense=present Person=third Number=singular Negative=yes Courtesy=no Transitive=no7نيست/است, نمي‌شود/شو, نمي‌رود/رو, نمي‌رسد/رس, نمي‌آيد/آ
Vmip3s--y------nyVerb Type=main VForm=indicative Tense=present Person=third Number=singular Negative=yes Courtesy=no Transitive=yes7نمي‌کند/کن, نمي‌رساند/رسان, نمي‌دونه/دان, نمي‌داند/دان, نمي‌خواهد/خواه
Vmip3p--n-------yVerb Type=main VForm=indicative Tense=present Person=third Number=plural Negative=no Transitive=yes26مي‌نويسند/نويس, مي‌نامند/نام, مي‌گويند/گو, ميگن/گو, مي‌کنند/کن
Vmip3p--n-n-----nVerb Type=main VForm=indicative Tense=present Person=third Number=plural Negative=no Clitic=no Transitive=no10هستند/است, مي‌نگرند/نگر, مي‌ميرند/مير, مي‌رسند/رس, مي‌چرخند/چرخ
Vmip3p--y-------nVerb Type=main VForm=indicative Tense=present Person=third Number=plural Negative=yes Transitive=no3نمي‌زنند/زن, نمي‌رسند/رس, نمي‌جنگند/جنگ
Vmip3p--y-------yVerb Type=main VForm=indicative Tense=present Person=third Number=plural Negative=yes Transitive=yes8نمي‌کشن/کش, نمي‌کشند/کش, نمي‌فهمند/فهم, نمي‌دهند/ده, نمي‌دانند/دان
Vmis1s--n------nnVerb Type=main VForm=indicative Tense=past Person=first Number=singular Negative=no Courtesy=no Transitive=no2رفتم/رفت, آمدم/آمد
Vmis1s--n------nyVerb Type=main VForm=indicative Tense=past Person=first Number=singular Negative=no Courtesy=no Transitive=yes10نوشتم/نوشت, گفتم/گفت, گرفتم/گرفت, گذاشتم/گذاشت, کشيدم/کشيد
Vmis1s--n-----pnnVerb Type=main VForm=indicative Tense=past Person=first Number=singular Negative=no Aspect=progressive Courtesy=no Transitive=no2مي‌گشتم/گشت, مي‌رفتم/رفت
Vmis1s--n-----pnyVerb Type=main VForm=indicative Tense=past Person=first Number=singular Negative=no Aspect=progressive Courtesy=no Transitive=yes4مي‌کردم/کرد, مي‌دانستم/دانست, مي‌خواستم/خواست, مي‌پيچيدم/پيچيد
Vmis1s--y------nyVerb Type=main VForm=indicative Tense=past Person=first Number=singular Negative=yes Courtesy=no Transitive=yes7نگفتم/گفت, نکشتم/کشت, نکُشتم/کُشت, نکردم/کرد, نشنيدم/شنيد
Vmis1s--y-----pnyVerb Type=main VForm=indicative Tense=past Person=first Number=singular Negative=yes Aspect=progressive Courtesy=no Transitive=yes4نمي‌کردم/کرد, نمي‌شناختم/شناخت, نمي‌دانستم/دانست, نمي‌خواستم/خواست
Vmis1p--n-------nVerb Type=main VForm=indicative Tense=past Person=first Number=plural Negative=no Transitive=no1آمديم/آمد
Vmis1p--n-------yVerb Type=main VForm=indicative Tense=past Person=first Number=plural Negative=no Transitive=yes3شکستيم/شکست, ساختيم/ساخت, ديديم/ديد
Vmis1p--n-----p-yVerb Type=main VForm=indicative Tense=past Person=first Number=plural Negative=no Aspect=progressive Transitive=yes1مي‌خوانديم/خواند
Vmis2s--n------nnVerb Type=main VForm=indicative Tense=past Person=second Number=singular Negative=no Courtesy=no Transitive=no4رفتي/رفت, چسبيدي/چسبيد, ترسيدي/ترسيد, ايستادي/ايستاد
Vmis2s--n------nyVerb Type=main VForm=indicative Tense=past Person=second Number=singular Negative=no Courtesy=no Transitive=yes15نوشتي/نوشت, گفتي/گفت, گرفتي/گرفت, کشيدي/کشيد, کشتي/کشت
Vmis2s--n------ynVerb Type=main VForm=indicative Tense=past Person=second Number=singular Negative=no Courtesy=yes Transitive=no1آمديد/آمد
Vmis2s--n------yyVerb Type=main VForm=indicative Tense=past Person=second Number=singular Negative=no Courtesy=yes Transitive=yes3مي‌دانستيد/دانست, داشتيد/داشت, خريديد/خر
Vmis2s--n-----pnnVerb Type=main VForm=indicative Tense=past Person=second Number=singular Negative=no Aspect=progressive Courtesy=no Transitive=no2مي‌رفتي/رفت, مي‌دويدي/دويد
Vmis2s--n-----pnyVerb Type=main VForm=indicative Tense=past Person=second Number=singular Negative=no Aspect=progressive Courtesy=no Transitive=yes5مي‌گفتي/گفت, مي‌کردي/کرد, مي‌شنيدي/شنيد, مي‌ديدي/ديد, مي‌دانستي/دانست
Vmis2s--n-----pyyVerb Type=main VForm=indicative Tense=past Person=second Number=singular Negative=no Aspect=progressive Courtesy=yes Transitive=yes1مي‌دانستيد/دانست
Vmis2s--y------nnVerb Type=main VForm=indicative Tense=past Person=second Number=singular Negative=yes Courtesy=no Transitive=no1نرفتي/رفت
Vmis2s--y------nyVerb Type=main VForm=indicative Tense=past Person=second Number=singular Negative=yes Courtesy=no Transitive=yes3نگذاشتي/گذاشت, نکردي/کرد, نخواستي/خواست
Vmis2p--n-------yVerb Type=main VForm=indicative Tense=past Person=second Number=plural Negative=no Transitive=yes5گفتيد/گفت, کشانديد/کشاند, کرديد/کرد, داديد/داد, خوانديد/خواند
Vmis2p--n-----p-nVerb Type=main VForm=indicative Tense=past Person=second Number=plural Negative=no Aspect=progressive Transitive=no1مي‌آمديد/آمد
Vmis2p--n-----p-yVerb Type=main VForm=indicative Tense=past Person=second Number=plural Negative=no Aspect=progressive Transitive=yes1برمي‌داشتيد/برداشت
Vmis2p--y-------yVerb Type=main VForm=indicative Tense=past Person=second Number=plural Negative=yes Transitive=yes1نشنيدين/شنيد
Vmis3s--n------nnVerb Type=main VForm=indicative Tense=past Person=third Number=singular Negative=no Courtesy=no Transitive=no56وارفت, نشست, مرد, ماند, لرزيد
Vmis3s--n------nyVerb Type=main VForm=indicative Tense=past Person=third Number=singular Negative=no Courtesy=no Transitive=yes86يافت, نوشيد, نوشيد/نوش, نوشت, ناميد
Vmis3s--n-----pnnVerb Type=main VForm=indicative Tense=past Person=third Number=singular Negative=no Aspect=progressive Courtesy=no Transitive=no59ورمي‌رفت/وررفت, نمي‌شد/شد, مي‌نمود/نمود, مي‌نگريست/نگريست, مي‌نشست/نشست
Vmis3s--n-----pnyVerb Type=main VForm=indicative Tense=past Person=third Number=singular Negative=no Aspect=progressive Courtesy=no Transitive=yes64وامي‌داشت/واداشت, نمي‌شناخت/شناخت, مي‌يافت/يافت, مي‌نوشيد/نوشيد, مي‌نوشت/نوشت
Vmis3s--y------nnVerb Type=main VForm=indicative Tense=past Person=third Number=singular Negative=yes Courtesy=no Transitive=no7نيامد/آمد, نگذشت/گذشت, نگذاشت/گذاشت, نرسيد/رسيد, نداشت/داشت
Vmis3s--y------nyVerb Type=main VForm=indicative Tense=past Person=third Number=singular Negative=yes Courtesy=no Transitive=yes8نگفت/گفت, نشنيد/شنيد, نشناخت/شناخت, نزد/زد, نديد/ديد
Vmis3s--y-----pnnVerb Type=main VForm=indicative Tense=past Person=third Number=singular Negative=yes Aspect=progressive Courtesy=no Transitive=no12نمي‌نسشت/نسشت, نمي‌لرزيد/لرزيد, نمي‌گنجيد/گنجيد, نمي‌گذشت/گذشت, نمي‌کشيد/کشيد
Vmis3s--y-----pnyVerb Type=main VForm=indicative Tense=past Person=third Number=singular Negative=yes Aspect=progressive Courtesy=no Transitive=yes19نمي‌يافت/يافت, نمي‌گفت/گفت, نمي‌گذاشت/گذاشت, نمي‌کشيد/کشيد, نمي‌کرد/کرد
Vmis3p--n-------nVerb Type=main VForm=indicative Tense=past Person=third Number=plural Negative=no Transitive=no14نشستند/نشست, گذشتند/گذشت, ريختند/ريخت, رفتند/رفت, رسيدند/رسيد
Vmis3p--n-------yVerb Type=main VForm=indicative Tense=past Person=third Number=plural Negative=no Transitive=yes23يافتند/يافت, نوشيدند/نوشيد, نوشتند/نوشت, نمي‌بستند/بست, گفتند/گفت
Vmis3p--n-----p-nVerb Type=main VForm=indicative Tense=past Person=third Number=plural Negative=no Aspect=progressive Transitive=no25مي‌نگريستند/نگريست, مي‌نشستند/نشست, مي‌مردند/مرد, مي‌لوليدند/لوليد, مي‌لرزيدند/لرزيد
Vmis3p--n-----p-yVerb Type=main VForm=indicative Tense=past Person=third Number=plural Negative=no Aspect=progressive Transitive=yes46مي‌يافتند/يافت, مي‌نوشيدند/نوشيد, مي‌نوشتند/نوشت, مي‌نواختند/نواخت, مي‌نگريستند/نگريست
Vmis3p--y-------nVerb Type=main VForm=indicative Tense=past Person=third Number=plural Negative=yes Transitive=no3نرفتند/رفت, نداشتند/داشت, نبودند/بود
Vmis3p--y-------yVerb Type=main VForm=indicative Tense=past Person=third Number=plural Negative=yes Transitive=yes1نداشتند/داشت
Vmis3p--y-----p-nVerb Type=main VForm=indicative Tense=past Person=third Number=plural Negative=yes Aspect=progressive Transitive=no1نمي‌گذاشتند/گذاشت
Vmis3p--y-----p-yVerb Type=main VForm=indicative Tense=past Person=third Number=plural Negative=yes Aspect=progressive Transitive=yes7نمي‌گذاشتند/گذاشت, نمي‌سپردند/سپرد, نمي‌دانستند/دانست, نمي‌دادند/داد, نمي‌خواستند/خواست
Vmsp1s--n------nnVerb Type=main VForm=subjunctive Tense=present Person=first Number=singular Negative=no Courtesy=no Transitive=no7بيايم/آ, بيام/آ, بنشينم/نشين, بميرم/مير, بروم/رو
Vmsp1s--n------nyVerb Type=main VForm=subjunctive Tense=present Person=first Number=singular Negative=no Courtesy=no Transitive=yes16بگيرم/گير, بگويم/گو, بگم/گو, بکنم/کن, بکشم/کش
Vmsp1s--y------nnVerb Type=main VForm=subjunctive Tense=present Person=first Number=singular Negative=yes Courtesy=no Transitive=no1نباشم/باش
Vmsp1p--n-------nVerb Type=main VForm=subjunctive Tense=present Person=first Number=plural Negative=no Transitive=no10بياييم/آ, بنوشيم/نوش, بنشينيم/نشين, بگذريم/گذر, بگذاريم/گذار
Vmsp1p--n-------yVerb Type=main VForm=subjunctive Tense=present Person=first Number=plural Negative=no Transitive=yes16دهيم/ده, بيندازيم/انداز, بياوريم/آور, بنويسيم/نويس, بگيريم/گير
Vmsp1p--y-------yVerb Type=main VForm=subjunctive Tense=present Person=first Number=plural Negative=yes Transitive=yes2نگوييم/گو, نبينيم/بين
Vmsp2s--n------nnVerb Type=main VForm=subjunctive Tense=present Person=second Number=singular Negative=no Courtesy=no Transitive=no10فروبروي/فرورو, بيايي/آ, بري/رو, بروي/رو, برگردي/برگرد
Vmsp2s--n------nyVerb Type=main VForm=subjunctive Tense=present Person=second Number=singular Negative=no Courtesy=no Transitive=yes28کني/کن, بياوري/آور, بياري/آور, بگي/گو, بگيري/گير
Vmsp2s--n------ynVerb Type=main VForm=subjunctive Tense=present Person=second Number=singular Negative=no Courtesy=yes Transitive=no2بيندازيد/انداز, بياييد/آ
Vmsp2s--n------yyVerb Type=main VForm=subjunctive Tense=present Person=second Number=singular Negative=no Courtesy=yes Transitive=yes6بگيريد/گير, بگوييد/گو, بکنيد/کن, برگردانيد/برگردان, بخواهيد/خواه
Vmsp2p--n-------yVerb Type=main VForm=subjunctive Tense=present Person=second Number=plural Negative=no Transitive=yes9بگيريد/گير, بکنيد/کن, بکُشيد/کُش, بسازيد/ساز, برداريد/بردار
Vmsp2p--y-------yVerb Type=main VForm=subjunctive Tense=present Person=second Number=plural Negative=yes Transitive=yes1نبينيد/بين
Vmsp3s--n------nnVerb Type=main VForm=subjunctive Tense=present Person=third Number=singular Negative=no Courtesy=no Transitive=no27فرابرسد, رود/رو, رسد/رس, بيندازد/انداز, بيفتد/افت
Vmsp3s--n------nyVerb Type=main VForm=subjunctive Tense=present Person=third Number=singular Negative=no Courtesy=no Transitive=yes55وادارد/وادار, گيرد/گير, کند/کن, فروبريزد/فروريز, درآورد
Vmsp3s--y------nnVerb Type=main VForm=subjunctive Tense=present Person=third Number=singular Negative=yes Courtesy=no Transitive=no1نيايد/آ
Vmsp3s--y------nyVerb Type=main VForm=subjunctive Tense=present Person=third Number=singular Negative=yes Courtesy=no Transitive=yes6نگويد/گو, نفهمد/فهم, نرساند/رسان, ندهد/ده, نداند/دان
Vmsp3p--n-------nVerb Type=main VForm=subjunctive Tense=present Person=third Number=plural Negative=no Transitive=no12بيفتند/افت, بميرند/مير, بمانند/مان, بکاهند/کاه, بريزند/ريز
Vmsp3p--n-------yVerb Type=main VForm=subjunctive Tense=present Person=third Number=plural Negative=no Transitive=yes29بيندازند/انداز, بياورند/آور, بياموزند/آموز, بيابند/ياب, بگيرند/گير
Vmsp3p--y-------nVerb Type=main VForm=subjunctive Tense=present Person=third Number=plural Negative=yes Transitive=no1نرسند/رس
Vmmp2s--n------nnVerb Type=main VForm=imperative Tense=present Person=second Number=singular Negative=no Courtesy=no Transitive=no10نکن/کن, بيا/آ, بنشين/نشين, بگذار/گذار, بفرما/فرما
Vmmp2s--n------nyVerb Type=main VForm=imperative Tense=present Person=second Number=singular Negative=no Courtesy=no Transitive=yes11فروکن, دربياور/درآور, بينداز/انداز, بياور/آور, بگو/گو
Vmmp2s--n------ynVerb Type=main VForm=imperative Tense=present Person=second Number=singular Negative=no Courtesy=yes Transitive=no2بگذاريد/گذار, ببخشيد/بخش
Vmmp2s--y------nnVerb Type=main VForm=imperative Tense=present Person=second Number=singular Negative=yes Courtesy=no Transitive=no2نرو/رو, برنگرد/برگرد
Vmmp2s--y------nyVerb Type=main VForm=imperative Tense=present Person=second Number=singular Negative=yes Courtesy=no Transitive=yes2نکن/کن, نپوشان/پوشان
Vmmp2s--y------yyVerb Type=main VForm=imperative Tense=present Person=second Number=singular Negative=yes Courtesy=yes Transitive=yes1نزنيد/زن
Vmmp2p--n-------nVerb Type=main VForm=imperative Tense=present Person=second Number=plural Negative=no Transitive=no4بمانيد/مان, بگذاريد/گذار, بجنبيد/جنب, بايستيد/ايست
Vmmp2p--n-------yVerb Type=main VForm=imperative Tense=present Person=second Number=plural Negative=no Transitive=yes7بنويسيد/نويس, بگيريد/گير, بگوييد/گو, بکنيد/کن, بشماريد/شمار
Vmmp2p--y-------nVerb Type=main VForm=imperative Tense=present Person=second Number=plural Negative=yes Transitive=no1نچسبيد/چسب
Vmmp2p--y-------yVerb Type=main VForm=imperative Tense=present Person=second Number=plural Negative=yes Transitive=yes1نکنيد/کن
Vmp-----n-------nVerb Type=main VForm=participle Negative=no Transitive=no49ورافتاده/ورافتاد, نهفته/نهفت, نشسته/نشست, مرده/مرد, مانده/ماند
Vmp-----n-------yVerb Type=main VForm=participle Negative=no Transitive=yes80يافته/يافت, واداشته/واداشت, نوشته/نوشت, نهاده/نهاد, نگاشته/نگاشت
Vmp-----n-----p-nVerb Type=main VForm=participle Negative=no Aspect=progressive Transitive=no1مي‌جنگيده/جنگيد
Vmp-----n-----p-yVerb Type=main VForm=participle Negative=no Aspect=progressive Transitive=yes3مي‌نوشته/نوشت, مي‌دانسته/دانست, مي‌داده/داد
Vmp-----y-------nVerb Type=main VForm=participle Negative=yes Transitive=no6نيامده/آمد, نمرده/مرد, نمانده/ماند, نشکسته/شکست, نرفته/رفت
Vmp-----y-------yVerb Type=main VForm=participle Negative=yes Transitive=yes20ننوشته/نوشت, نمرده/مرد, نگفته/گفت, نگرفته/گرفت, نگذاشته/گذاشت
Vaip1s---------nVerb Type=auxiliary VForm=indicative Tense=present Person=first Number=singular Courtesy=no2دارم/دار, ام/است
Vaip1s--n------nVerb Type=auxiliary VForm=indicative Tense=present Person=first Number=singular Negative=no Courtesy=no3مي‌خواهم/خواه, مي‌خوام/خواه, خواهم/خواه
Vaip1pVerb Type=auxiliary VForm=indicative Tense=present Person=first Number=plural2داريم/دار, ايم/است
Vaip1p--nVerb Type=auxiliary VForm=indicative Tense=present Person=first Number=plural Negative=no2مي‌خواهيم/خواه, خواهيم/خواه
Vaip2s---------nVerb Type=auxiliary VForm=indicative Tense=present Person=second Number=singular Courtesy=no2داري/دار, اي/است
Vaip2s---------yVerb Type=auxiliary VForm=indicative Tense=present Person=second Number=singular Courtesy=yes1ايد/است
Vaip2s--n------nVerb Type=auxiliary VForm=indicative Tense=present Person=second Number=singular Negative=no Courtesy=no3مي‌خواهي/خواه, خواهي/خواه, بخواهي/خواه
Vaip2s--n------yVerb Type=auxiliary VForm=indicative Tense=present Person=second Number=singular Negative=no Courtesy=yes2مي‌خواهيد/خواه, خواهيد/خواه
Vaip2s--y------nVerb Type=auxiliary VForm=indicative Tense=present Person=second Number=singular Negative=yes Courtesy=no1نخواهي/خواه
Vaip2pVerb Type=auxiliary VForm=indicative Tense=present Person=second Number=plural1ايد/است
Vaip2p--nVerb Type=auxiliary VForm=indicative Tense=present Person=second Number=plural Negative=no2مي‌خواهيد/خواه, خواهيد/خواه
Vaip3s---------nVerb Type=auxiliary VForm=indicative Tense=present Person=third Number=singular Courtesy=no3داره/دار, دارد/دار, است
Vaip3s--n------nVerb Type=auxiliary VForm=indicative Tense=present Person=third Number=singular Negative=no Courtesy=no4مي‌شود/شو, مي‌خواهد/خواه, شد, خواهد/خواه
Vaip3s--y------nVerb Type=auxiliary VForm=indicative Tense=present Person=third Number=singular Negative=yes Courtesy=no3نمي‌شود/شو, نخواهد/خواه, برنخواهد/برخواه
Vaip3pVerb Type=auxiliary VForm=indicative Tense=present Person=third Number=plural1اند/است
Vaip3p--nVerb Type=auxiliary VForm=indicative Tense=present Person=third Number=plural Negative=no3مي‌شوند/شو, مي‌خواهند/خواه, خواهند/خواه
Vaip3p--yVerb Type=auxiliary VForm=indicative Tense=present Person=third Number=plural Negative=yes1نخواهند/خواه
Vais1s---------nVerb Type=auxiliary VForm=indicative Tense=past Person=first Number=singular Courtesy=no2داشتم/داشت, بودم/بود
Vais2s---------nVerb Type=auxiliary VForm=indicative Tense=past Person=second Number=singular Courtesy=no2بوديد/بود, بودي/بود
Vais2s---------yVerb Type=auxiliary VForm=indicative Tense=past Person=second Number=singular Courtesy=yes1بوديد/بود
Vais2s--n------nVerb Type=auxiliary VForm=indicative Tense=past Person=second Number=singular Negative=no Courtesy=no1شدي/شد
Vais2pVerb Type=auxiliary VForm=indicative Tense=past Person=second Number=plural1بوديد/بود
Vais3s---------nVerb Type=auxiliary VForm=indicative Tense=past Person=third Number=singular Courtesy=no2داشت, بود
Vais3s--n------nVerb Type=auxiliary VForm=indicative Tense=past Person=third Number=singular Negative=no Courtesy=no3مي‌شد/شد, کرد, شد
Vais3s--n-----pnVerb Type=auxiliary VForm=indicative Tense=past Person=third Number=singular Negative=no Aspect=progressive Courtesy=no2مي‌شد/شد, بود
Vais3s--y------nVerb Type=auxiliary VForm=indicative Tense=past Person=third Number=singular Negative=yes Courtesy=no1نشد/شد
Vais3s--y-----pnVerb Type=auxiliary VForm=indicative Tense=past Person=third Number=singular Negative=yes Aspect=progressive Courtesy=no1نمي‌شد/شد
Vais3pVerb Type=auxiliary VForm=indicative Tense=past Person=third Number=plural3داشتند/داشت, بوديم/بود, بودند/بود
Vais3p--nVerb Type=auxiliary VForm=indicative Tense=past Person=third Number=plural Negative=no3مي‌شدند/شد, شدند/شد, بود
Vais3p--n-----pVerb Type=auxiliary VForm=indicative Tense=past Person=third Number=plural Negative=no Aspect=progressive1مي‌شدند/شد
Vasp1s---------nVerb Type=auxiliary VForm=subjunctive Tense=present Person=first Number=singular Courtesy=no1باشم/باش
Vasp1pVerb Type=auxiliary VForm=subjunctive Tense=present Person=first Number=plural1باشيم/باش
Vasp1p--nVerb Type=auxiliary VForm=subjunctive Tense=present Person=first Number=plural Negative=no1بخواهيم/خواه
Vasp2s---------nVerb Type=auxiliary VForm=subjunctive Tense=present Person=second Number=singular Courtesy=no1باشي/باش
Vasp2s--n------nVerb Type=auxiliary VForm=subjunctive Tense=present Person=second Number=singular Negative=no Courtesy=no1باشي/باش
Vasp2s--n------yVerb Type=auxiliary VForm=subjunctive Tense=present Person=second Number=singular Negative=no Courtesy=yes1بخواهيد/خواه
Vasp2p--yVerb Type=auxiliary VForm=subjunctive Tense=present Person=second Number=plural Negative=yes1نتوانيد/توان
Vasp3s---------nVerb Type=auxiliary VForm=subjunctive Tense=present Person=third Number=singular Courtesy=no1باشد/باش
Vasp3s--n------nVerb Type=auxiliary VForm=subjunctive Tense=present Person=third Number=singular Negative=no Courtesy=no4گردد/گرد, شود/شو, بخواهد/خواه, باشه/باش
Vasp3s--y------nVerb Type=auxiliary VForm=subjunctive Tense=present Person=third Number=singular Negative=yes Courtesy=no1نشود/شو
Vasp3pVerb Type=auxiliary VForm=subjunctive Tense=present Person=third Number=plural1باشند/باش
Vasp3p--nVerb Type=auxiliary VForm=subjunctive Tense=present Person=third Number=plural Negative=no2شوند/شو, بخواهند/خواه
Vamp2s---------nVerb Type=auxiliary VForm=imperative Tense=present Person=second Number=singular Courtesy=no1باش
Vap-----nVerb Type=auxiliary VForm=participle Negative=no1شده/شد
Vap-----n-----pVerb Type=auxiliary VForm=participle Negative=no Aspect=progressive1مي‌شده/شد
Vap-----yVerb Type=auxiliary VForm=participle Negative=yes1نشده/شد
Voi-----nVerb Type=modal VForm=indicative Negative=no4مي‌توان/توان, مي‌بايست/بايست, مي‌بايد/بايد, بايد
Voi-----yVerb Type=modal VForm=indicative Negative=yes2نمي‌توان/توان, نبايد/بايد
Voip----nVerb Type=modal VForm=indicative Tense=present Negative=no1مي‌شود/شو
Voip1s--n------nVerb Type=modal VForm=indicative Tense=present Person=first Number=singular Negative=no Courtesy=no2مي‌تونم/توان, مي‌توانم/توان
Voip1s--y------nVerb Type=modal VForm=indicative Tense=present Person=first Number=singular Negative=yes Courtesy=no1نمي‌توانم/توان
Voip1p--nVerb Type=modal VForm=indicative Tense=present Person=first Number=plural Negative=no1مي‌توانيم/توان
Voip1p--yVerb Type=modal VForm=indicative Tense=present Person=first Number=plural Negative=yes1نمي‌توانيم/توان
Voip2s--n------nVerb Type=modal VForm=indicative Tense=present Person=second Number=singular Negative=no Courtesy=no3مي‌توني/توان, مي‌تواني/توان, توانستي/توانست
Voip2s--n------yVerb Type=modal VForm=indicative Tense=present Person=second Number=singular Negative=no Courtesy=yes1مي‌توانيد/توان
Voip2s--y------nVerb Type=modal VForm=indicative Tense=present Person=second Number=singular Negative=yes Courtesy=no2نمي‌تواني/توان, نتوانستي/توانست
Voip2p--nVerb Type=modal VForm=indicative Tense=present Person=second Number=plural Negative=no1مي‌توانيد/توان
Voip2p--yVerb Type=modal VForm=indicative Tense=present Person=second Number=plural Negative=yes1نمي‌توانيد/توان
Voip3s--n------nVerb Type=modal VForm=indicative Tense=present Person=third Number=singular Negative=no Courtesy=no2مي‌تونه/توان, مي‌تواند/توان
Voip3s--y------nVerb Type=modal VForm=indicative Tense=present Person=third Number=singular Negative=yes Courtesy=no2نمي‌شود/شو, نمي‌تواند/توان
Voip3p--nVerb Type=modal VForm=indicative Tense=present Person=third Number=plural Negative=no1مي‌توانند/توان
Voip3p--yVerb Type=modal VForm=indicative Tense=present Person=third Number=plural Negative=yes1نمي‌توانند/توان
Vois----n-----pVerb Type=modal VForm=indicative Tense=past Negative=no Aspect=progressive1مي‌شد/شد
Vois----y-----pVerb Type=modal VForm=indicative Tense=past Negative=yes Aspect=progressive1نمي‌شد/شد
Vois1s--n-----pnVerb Type=modal VForm=indicative Tense=past Person=first Number=singular Negative=no Aspect=progressive Courtesy=no1مي‌توانستم/توانست
Vois1s--y-----pnVerb Type=modal VForm=indicative Tense=past Person=first Number=singular Negative=yes Aspect=progressive Courtesy=no1نمي‌تونستم/توانست
Vois2s--n-----pnVerb Type=modal VForm=indicative Tense=past Person=second Number=singular Negative=no Aspect=progressive Courtesy=no1مي‌توانستي/توانست
Vois2s--y-----pnVerb Type=modal VForm=indicative Tense=past Person=second Number=singular Negative=yes Aspect=progressive Courtesy=no1نمي‌توانستي/توانست
Vois2p--yVerb Type=modal VForm=indicative Tense=past Person=second Number=plural Negative=yes1نتوانستيد/توانست
Vois3s--n------nVerb Type=modal VForm=indicative Tense=past Person=third Number=singular Negative=no Courtesy=no1توانست
Vois3s--n-----pnVerb Type=modal VForm=indicative Tense=past Person=third Number=singular Negative=no Aspect=progressive Courtesy=no1مي‌توانست/توانست
Vois3s--y------nVerb Type=modal VForm=indicative Tense=past Person=third Number=singular Negative=yes Courtesy=no1نتوانست/توانست
Vois3s--y-----pnVerb Type=modal VForm=indicative Tense=past Person=third Number=singular Negative=yes Aspect=progressive Courtesy=no1نمي‌توانست/توانست
Vois3p--nVerb Type=modal VForm=indicative Tense=past Person=third Number=plural Negative=no1توانستند/توانست
Vois3p--n-----pVerb Type=modal VForm=indicative Tense=past Person=third Number=plural Negative=no Aspect=progressive1مي‌توانستند/توانست
Vois3p--yVerb Type=modal VForm=indicative Tense=past Person=third Number=plural Negative=yes1نتوانستند/توانست
Vois3p--y-----pVerb Type=modal VForm=indicative Tense=past Person=third Number=plural Negative=yes Aspect=progressive2نمي‌توانستند/توانست, نمي‌توانستند‌/توانست
Vos-----nVerb Type=modal VForm=subjunctive Negative=no1بتوان/توان
Vosp1s--n------nVerb Type=modal VForm=subjunctive Tense=present Person=first Number=singular Negative=no Courtesy=no1بتوانم/توان
Vosp1p--nVerb Type=modal VForm=subjunctive Tense=present Person=first Number=plural Negative=no1بتوانيم/توان
Vosp2s--n------yVerb Type=modal VForm=subjunctive Tense=present Person=second Number=singular Negative=no Courtesy=yes1بتوانيد/توان
Vosp2s--y------nVerb Type=modal VForm=subjunctive Tense=present Person=second Number=singular Negative=yes Courtesy=no1نتواني/توان
Vosp3s--n------nVerb Type=modal VForm=subjunctive Tense=present Person=third Number=singular Negative=no Courtesy=no1بتواند/توان
Vosp3s--y------nVerb Type=modal VForm=subjunctive Tense=present Person=third Number=singular Negative=yes Courtesy=no1نتواند/توان
Vosp3p--nVerb Type=modal VForm=subjunctive Tense=present Person=third Number=plural Negative=no1بتوانند/توان
Vop-----nVerb Type=modal VForm=participle Negative=no1توانسته/توانست
Vop-----yVerb Type=modal VForm=participle Negative=yes1نتوانسته/توانست
Vcip1s----y----nVerb Type=copula VForm=indicative Tense=present Person=first Number=singular Clitic=yes Courtesy=no2م/است, ام/است
Vcip1s--n-n----nVerb Type=copula VForm=indicative Tense=present Person=first Number=singular Negative=no Clitic=no Courtesy=no3هستم/است, نيستم/است, م/است
Vcip1s--y------nVerb Type=copula VForm=indicative Tense=present Person=first Number=singular Negative=yes Courtesy=no1نيستم/است
Vcip1p----yVerb Type=copula VForm=indicative Tense=present Person=first Number=plural Clitic=yes1يم/است
Vcip1p--n-nVerb Type=copula VForm=indicative Tense=present Person=first Number=plural Negative=no Clitic=no2هستيم/است, مي‌شويم/شو
Vcip1p--yVerb Type=copula VForm=indicative Tense=present Person=first Number=plural Negative=yes1نيستيم/است
Vcip2s----y----nVerb Type=copula VForm=indicative Tense=present Person=second Number=singular Clitic=yes Courtesy=no3يي/است, ي/است, اي/است
Vcip2s--n-n----nVerb Type=copula VForm=indicative Tense=present Person=second Number=singular Negative=no Clitic=no Courtesy=no3هستي/است, مي‌شوي/شو, شوي/شو
Vcip2s--n-n----yVerb Type=copula VForm=indicative Tense=present Person=second Number=singular Negative=no Clitic=no Courtesy=yes1هستيد/است
Vcip2s--y------nVerb Type=copula VForm=indicative Tense=present Person=second Number=singular Negative=yes Courtesy=no1نيستي/است
Vcip2p--n-nVerb Type=copula VForm=indicative Tense=present Person=second Number=plural Negative=no Clitic=no1هستيد/است
Vcip2p--yVerb Type=copula VForm=indicative Tense=present Person=second Number=plural Negative=yes1نيستيد/است
Vcip3s----y----nVerb Type=copula VForm=indicative Tense=present Person=third Number=singular Clitic=yes Courtesy=no5ه/است, ه/است, ه/است, ست/است, س/است
Vcip3s--n-n----nVerb Type=copula VForm=indicative Tense=present Person=third Number=singular Negative=no Clitic=no Courtesy=no6هست/است, مي‌شود/شو, مي‌شه/شو, مي‌باشد/باش, گردد/گرد
Vcip3s--y------nVerb Type=copula VForm=indicative Tense=present Person=third Number=singular Negative=yes Courtesy=no2نيست/است, نمي‌شود/شو
Vcip3p----yVerb Type=copula VForm=indicative Tense=present Person=third Number=plural Clitic=yes4يند/است, ند/است, ند/است, اند/است
Vcip3p--n-nVerb Type=copula VForm=indicative Tense=present Person=third Number=plural Negative=no Clitic=no7هستند/است, هستن/است, نيستند/است, مي‌مانند/مان, مي‌شوند/شو
Vcip3p--yVerb Type=copula VForm=indicative Tense=present Person=third Number=plural Negative=yes1نيستند/است
Vcis1s--n------nVerb Type=copula VForm=indicative Tense=past Person=first Number=singular Negative=no Courtesy=no2شدم/شد, بودم/بود
Vcis1s--n------yVerb Type=copula VForm=indicative Tense=past Person=first Number=singular Negative=no Courtesy=yes1بوديم/بود
Vcis1s--n-----pnVerb Type=copula VForm=indicative Tense=past Person=first Number=singular Negative=no Aspect=progressive Courtesy=no1مي‌شدم/شد
Vcis1s--y------nVerb Type=copula VForm=indicative Tense=past Person=first Number=singular Negative=yes Courtesy=no1نبودم/بود
Vcis1p--nVerb Type=copula VForm=indicative Tense=past Person=first Number=plural Negative=no1شديم/شد
Vcis1p--yVerb Type=copula VForm=indicative Tense=past Person=first Number=plural Negative=yes1نبوديم/بود
Vcis2s--n------nVerb Type=copula VForm=indicative Tense=past Person=second Number=singular Negative=no Courtesy=no1بودي/بود
Vcis2s--n------yVerb Type=copula VForm=indicative Tense=past Person=second Number=singular Negative=no Courtesy=yes1بوديد/بود
Vcis2s--y------nVerb Type=copula VForm=indicative Tense=past Person=second Number=singular Negative=yes Courtesy=no1نبودي/بود
Vcis2p--nVerb Type=copula VForm=indicative Tense=past Person=second Number=plural Negative=no1بوديد/بود
Vcis3s--n------nVerb Type=copula VForm=indicative Tense=past Person=third Number=singular Negative=no Courtesy=no2شد, بود
Vcis3s--n-----pnVerb Type=copula VForm=indicative Tense=past Person=third Number=singular Negative=no Aspect=progressive Courtesy=no3مي‌گشت/گشت, مي‌شد/شد, مي‌بود/بود
Vcis3s--y------nVerb Type=copula VForm=indicative Tense=past Person=third Number=singular Negative=yes Courtesy=no2نشد/شد, نبود/بود
Vcis3s--y-----pnVerb Type=copula VForm=indicative Tense=past Person=third Number=singular Negative=yes Aspect=progressive Courtesy=no1نمي‌شد/شد
Vcis3p--nVerb Type=copula VForm=indicative Tense=past Person=third Number=plural Negative=no3شدند/شد, بوديم/بود, بودند/بود
Vcis3p--n-----pVerb Type=copula VForm=indicative Tense=past Person=third Number=plural Negative=no Aspect=progressive1مي‌شدند/شد
Vcis3p--yVerb Type=copula VForm=indicative Tense=past Person=third Number=plural Negative=yes2نشدند/شد, نبودند/بود
Vcsp1s--n------nVerb Type=copula VForm=subjunctive Tense=present Person=first Number=singular Negative=no Courtesy=no3شوم/شو, بشم/شو, باشم/باش
Vcsp2s--n------nVerb Type=copula VForm=subjunctive Tense=present Person=second Number=singular Negative=no Courtesy=no3شوي/شو, بشوي/شو, باشي/باش
Vcsp2p--nVerb Type=copula VForm=subjunctive Tense=present Person=second Number=plural Negative=no2شويد/شو, باشيد/باش
Vcsp3s--n------nVerb Type=copula VForm=subjunctive Tense=present Person=third Number=singular Negative=no Courtesy=no4شود/شو, بشود/شو, باشه/باش, باشد/باش
Vcsp3s--y------nVerb Type=copula VForm=subjunctive Tense=present Person=third Number=singular Negative=yes Courtesy=no2نشود/شو, نباشد/باش
Vcsp3p--nVerb Type=copula VForm=subjunctive Tense=present Person=third Number=plural Negative=no2شوند/شو, باشند/باش
Vcsp3p--yVerb Type=copula VForm=subjunctive Tense=present Person=third Number=plural Negative=yes1نباشند/باش
Vcmp2s--n------nVerb Type=copula VForm=imperative Tense=present Person=second Number=singular Negative=no Courtesy=no2شو, باش
Vcmp2s--y------nVerb Type=copula VForm=imperative Tense=present Person=second Number=singular Negative=yes Courtesy=no1نباش/باش
Vcp-----nVerb Type=copula VForm=participle Negative=no3گشته/گشت, شده/شد, بوده/بود
Vcp-----yVerb Type=copula VForm=participle Negative=yes2نشده/شد, نبوده/بود
Vlip1s----y----nnVerb Type=light VForm=indicative Tense=present Person=first Number=singular Clitic=yes Courtesy=no Transitive=no1م/است
Vlip1s--n-n----nnVerb Type=light VForm=indicative Tense=present Person=first Number=singular Negative=no Clitic=no Courtesy=no Transitive=no7مي‌کنم/کن, مي‌زنم/زن, مي‌خورم/خور, مي‌بندم/بند, مي‌برم/بر
Vlip1s--n-n----nyVerb Type=light VForm=indicative Tense=present Person=first Number=singular Negative=no Clitic=no Courtesy=no Transitive=yes6مي‌کنم/کن, مي‌زنم/زن, مي‌دهم/ده, مي‌دم/ده, مي‌دارم/دار
Vlip1s--y------nnVerb Type=light VForm=indicative Tense=present Person=first Number=singular Negative=yes Courtesy=no Transitive=no7نيستم/است, نمي‌کنم/کن, نمي‌دهم/ده, نمي‌دم/ده, نمي‌خورم/خور
Vlip1s--y------nyVerb Type=light VForm=indicative Tense=present Person=first Number=singular Negative=yes Courtesy=no Transitive=yes3نمي‌کنم/کن, نمي‌دارم/دار, ندارم/دار
Vlip1p--n-n-----nVerb Type=light VForm=indicative Tense=present Person=first Number=plural Negative=no Clitic=no Transitive=no7هستيم/است, مي‌کنيم/کن, مي‌کشيم/کش, مي‌شويم/شو, مي‌دهيم/ده
Vlip1p--n-n-----yVerb Type=light VForm=indicative Tense=present Person=first Number=plural Negative=no Clitic=no Transitive=yes6مي‌گيريم/گير, مي‌گيرم/گير, مي‌کنيم/کن, مي‌شويم/شو, مي‌دهيم/ده
Vlip1p--y-------nVerb Type=light VForm=indicative Tense=present Person=first Number=plural Negative=yes Transitive=no2نمي‌کنيم/کن, نداريم/دار
Vlip1p--y-------yVerb Type=light VForm=indicative Tense=present Person=first Number=plural Negative=yes Transitive=yes1نمي‌کنيم/کن
Vlip2s----y----nnVerb Type=light VForm=indicative Tense=present Person=second Number=singular Clitic=yes Courtesy=no Transitive=no1ي/است
Vlip2s--n-n----nnVerb Type=light VForm=indicative Tense=present Person=second Number=singular Negative=no Clitic=no Courtesy=no Transitive=no11هستي/است, مي‌گردي/گرد, مي‌کني/کن, مي‌کنيد/کن, مي‌شوي/شو
Vlip2s--n-n----nyVerb Type=light VForm=indicative Tense=present Person=second Number=singular Negative=no Clitic=no Courtesy=no Transitive=yes7هستي/است, مي‌گيري/گير, مي‌کني/کن, مي‌شوي/شو, مي‌دهي/ده
Vlip2s--n-n----ynVerb Type=light VForm=indicative Tense=present Person=second Number=singular Negative=no Clitic=no Courtesy=yes Transitive=no3مي‌کنيد/کن, مي‌دانيد/دان, داريد/دار
Vlip2s--n-n----yyVerb Type=light VForm=indicative Tense=present Person=second Number=singular Negative=no Clitic=no Courtesy=yes Transitive=yes2مي‌کنيد/کن, داريد/دار
Vlip2s--y------nnVerb Type=light VForm=indicative Tense=present Person=second Number=singular Negative=yes Courtesy=no Transitive=no6نيستي/است, نمي‌کني/کن, نمي‌بري/بر, نکني/کن, نشدي/شد
Vlip2s--y------nyVerb Type=light VForm=indicative Tense=present Person=second Number=singular Negative=yes Courtesy=no Transitive=yes3نيستي/است, نمي‌کني/کن, نداري/دار
Vlip2s--y------ynVerb Type=light VForm=indicative Tense=present Person=second Number=singular Negative=yes Courtesy=yes Transitive=no1نمي‌کنيد/کن
Vlip2s--y------yyVerb Type=light VForm=indicative Tense=present Person=second Number=singular Negative=yes Courtesy=yes Transitive=yes1نکنيد/کن
Vlip2p--n-n-----nVerb Type=light VForm=indicative Tense=present Person=second Number=plural Negative=no Clitic=no Transitive=no10يد, يد/است, هستيد/است, مي‌شويد/شو, مي‌دانيد/دان
Vlip2p--n-n-----yVerb Type=light VForm=indicative Tense=present Person=second Number=plural Negative=no Clitic=no Transitive=yes1هستيد/است
Vlip3s----y----nnVerb Type=light VForm=indicative Tense=present Person=third Number=singular Clitic=yes Courtesy=no Transitive=no2ه/است, ست/است
Vlip3s----y----nyVerb Type=light VForm=indicative Tense=present Person=third Number=singular Clitic=yes Courtesy=no Transitive=yes1ه/است
Vlip3s--n-n----nnVerb Type=light VForm=indicative Tense=present Person=third Number=singular Negative=no Clitic=no Courtesy=no Transitive=no26مي‌يابد/ياب, مي‌ماند/ماند, مي‌ماند/مان, مي‌گيرد/گير, مي‌گردد/گرد
Vlip3s--n-n----nyVerb Type=light VForm=indicative Tense=present Person=third Number=singular Negative=no Clitic=no Courtesy=no Transitive=yes19هست/است, مي‌نمايد/نما, مي‌گيرد/گير, مي‌گردد/گرد, مي‌گذارد/گذار
Vlip3s--y------nnVerb Type=light VForm=indicative Tense=present Person=third Number=singular Negative=yes Courtesy=no Transitive=no18نيست/است, نمي‌يابد/ياب, نمي‌ماند/ماند, نمي‌گيرد/گير, نمي‌کند/کن
Vlip3s--y------nyVerb Type=light VForm=indicative Tense=present Person=third Number=singular Negative=yes Courtesy=no Transitive=yes6نيست/است, نمي‌کنه/کن, نمي‌کند/کن, نمي‌آيد/آ, نمي‌آمد/آمد
Vlip3p----y-----nVerb Type=light VForm=indicative Tense=present Person=third Number=plural Clitic=yes Transitive=no1ند/است
Vlip3p--n-n-----nVerb Type=light VForm=indicative Tense=present Person=third Number=plural Negative=no Clitic=no Transitive=no20هستند/است, نيستند/است, مي‌يابند/ياب, مي‌گيرند/گير, مي‌گردند/گرد
Vlip3p--n-n-----yVerb Type=light VForm=indicative Tense=present Person=third Number=plural Negative=no Clitic=no Transitive=yes9مي‌کنند/کن, مي‌شوند/شو, مي‌شناسند/شناس, مي‌سازند/ساز, مي‌زنند/زن
Vlip3p--y-------nVerb Type=light VForm=indicative Tense=present Person=third Number=plural Negative=yes Transitive=no7نياورند/آور, نمي‌گيرند/گير, نمي‌کنند/کن, نمي‌شوند/شو, نمي‌زنند/زن
Vlip3p--y-------yVerb Type=light VForm=indicative Tense=present Person=third Number=plural Negative=yes Transitive=yes3نمي‌کنند/کن, نمي‌دهند/ده, ندارند/دار
Vlis1s--n------nnVerb Type=light VForm=indicative Tense=past Person=first Number=singular Negative=no Courtesy=no Transitive=no5کردم/کرد, شدم/شد, داشتم/داشت, دادم/داد, بودم/بود
Vlis1s--n------nyVerb Type=light VForm=indicative Tense=past Person=first Number=singular Negative=no Courtesy=no Transitive=yes3کردم/کرد, داشتم/داشت, دادم/داد
Vlis1s--n-----pnnVerb Type=light VForm=indicative Tense=past Person=first Number=singular Negative=no Aspect=progressive Courtesy=no Transitive=no3مي‌گشتم/گشت, مي‌کردم/کرد, مي‌شدم/شد
Vlis1s--n-----pnyVerb Type=light VForm=indicative Tense=past Person=first Number=singular Negative=no Aspect=progressive Courtesy=no Transitive=yes2مي‌کردم/کرد, مي‌دادم/داد
Vlis1s--y------nnVerb Type=light VForm=indicative Tense=past Person=first Number=singular Negative=yes Courtesy=no Transitive=no1نکردم/کرد
Vlis1s--y------nyVerb Type=light VForm=indicative Tense=past Person=first Number=singular Negative=yes Courtesy=no Transitive=yes1نکردم/کرد
Vlis1p--n-------nVerb Type=light VForm=indicative Tense=past Person=first Number=plural Negative=no Transitive=no2کرديم/کرد, شديم/شد
Vlis1p--n-------yVerb Type=light VForm=indicative Tense=past Person=first Number=plural Negative=no Transitive=yes2زديم/زد, داديم/داد
Vlis1p--n-----p-nVerb Type=light VForm=indicative Tense=past Person=first Number=plural Negative=no Aspect=progressive Transitive=no3مي‌کنيم/کن, مي‌کرديم/کرد, مي‌برديم/برد
Vlis1p--n-----p-yVerb Type=light VForm=indicative Tense=past Person=first Number=plural Negative=no Aspect=progressive Transitive=yes2مي‌کنيم/کن, مي‌کرديم/کرد
Vlis2s--n------nnVerb Type=light VForm=indicative Tense=past Person=second Number=singular Negative=no Courtesy=no Transitive=no8کشيدي/کشيد, کردي/کرد, شدي/شد, زدي/زد, داشتي/داشت
Vlis2s--n------nyVerb Type=light VForm=indicative Tense=past Person=second Number=singular Negative=no Courtesy=no Transitive=yes5ندادي/داد, کردي/کرد, داشتي/داشت, آوردي/آورد, انداختي/انداخت
Vlis2s--n------ynVerb Type=light VForm=indicative Tense=past Person=second Number=singular Negative=no Courtesy=yes Transitive=no1ديديد/ديد
Vlis2s--n-----pnnVerb Type=light VForm=indicative Tense=past Person=second Number=singular Negative=no Aspect=progressive Courtesy=no Transitive=no3مي‌کردي/کرد, مي‌شدي/شد, مي‌آوردي/آورد
Vlis2s--n-----pnyVerb Type=light VForm=indicative Tense=past Person=second Number=singular Negative=no Aspect=progressive Courtesy=no Transitive=yes5مي‌گرفتي/گرفت, مي‌کردي/کرد, مي‌داشتي/داشت, مي‌دادي/داد, مي‌آوردي/آورد
Vlis2s--n-----pyyVerb Type=light VForm=indicative Tense=past Person=second Number=singular Negative=no Aspect=progressive Courtesy=yes Transitive=yes1مي‌داديد/داد
Vlis2s--y------nnVerb Type=light VForm=indicative Tense=past Person=second Number=singular Negative=yes Courtesy=no Transitive=no1نشدي/شد
Vlis2s--y-----pnnVerb Type=light VForm=indicative Tense=past Person=second Number=singular Negative=yes Aspect=progressive Courtesy=no Transitive=no3نمي‌کردي/کرد, نمي‌شدي/شد, نمي‌بردي/برد
Vlis2p--n-------nVerb Type=light VForm=indicative Tense=past Person=second Number=plural Negative=no Transitive=no1بوديد/بود
Vlis2p--n-------yVerb Type=light VForm=indicative Tense=past Person=second Number=plural Negative=no Transitive=yes1داديد/داد
Vlis2p--n-----p-nVerb Type=light VForm=indicative Tense=past Person=second Number=plural Negative=no Aspect=progressive Transitive=no1مي‌شديد/شد
Vlis2p--n-----p-yVerb Type=light VForm=indicative Tense=past Person=second Number=plural Negative=no Aspect=progressive Transitive=yes1مي‌کرديد/کرد
Vlis2p--y-------yVerb Type=light VForm=indicative Tense=past Person=second Number=plural Negative=yes Transitive=yes1نشديد/شد
Vlis3s--n------nnVerb Type=light VForm=indicative Tense=past Person=third Number=singular Negative=no Courtesy=no Transitive=no27يافت, نمود, ماند, گرفت, گرديد
Vlis3s--n------nyVerb Type=light VForm=indicative Tense=past Person=third Number=singular Negative=no Courtesy=no Transitive=yes21يافت, نمود, گفت, گرفت, گذاشت
Vlis3s--n-----pnnVerb Type=light VForm=indicative Tense=past Person=third Number=singular Negative=no Aspect=progressive Courtesy=no Transitive=no31مي‌يافت/يافت, مي‌ورزيد/ورزيد, مي‌نمود/نمود, مي‌ماند/ماند, مي‌گرفت/گرفت
Vlis3s--n-----pnyVerb Type=light VForm=indicative Tense=past Person=third Number=singular Negative=no Aspect=progressive Courtesy=no Transitive=yes16مي‌نمود/نمود, مي‌گفت/گفت, مي‌گرفت/گرفت, مي‌کشيد/کشيد, مي‌کرد/کرد
Vlis3s--y------nnVerb Type=light VForm=indicative Tense=past Person=third Number=singular Negative=yes Courtesy=no Transitive=no8نينداخت/انداخت, نماند/ماند, نکشيد/کشيد, نکرد/کرد, نشد/شد
Vlis3s--y------nyVerb Type=light VForm=indicative Tense=past Person=third Number=singular Negative=yes Courtesy=no Transitive=yes5نيامد/آمد, نکرد/کرد, نشد/شد, نداشت/داشت, نداد/داد
Vlis3s--y-----pnnVerb Type=light VForm=indicative Tense=past Person=third Number=singular Negative=yes Aspect=progressive Courtesy=no Transitive=no13نمي‌ماند/ماند, نمي‌گرفت/گرفت, نمي‌کشيد/کشيد, نمي‌کرد/کرد, نمي‌شد/شد
Vlis3s--y-----pnyVerb Type=light VForm=indicative Tense=past Person=third Number=singular Negative=yes Aspect=progressive Courtesy=no Transitive=yes5نمي‌کرد/کرد, نمي‌شد/شد, نمي‌داد/داد, نمي‌آورد/آورد, نمي‌آمد/آمد
Vlis3p--n-------nVerb Type=light VForm=indicative Tense=past Person=third Number=plural Negative=no Transitive=no20يافتند/يافت, گرفتند/گرفت, کشيدند/کشيد, کردند/کرد, شديم/شد
Vlis3p--n-------yVerb Type=light VForm=indicative Tense=past Person=third Number=plural Negative=no Transitive=yes8گرفتند/گرفت, کشيدند/کشيد, کردن/کرد, کردند/کرد, داشتند/داشت
Vlis3p--n-----p-nVerb Type=light VForm=indicative Tense=past Person=third Number=plural Negative=no Aspect=progressive Transitive=no15مي‌گرفنتد/گرفت, مي‌گرفتند/گرفت, مي‌کشيدند/کشيد, مي‌کردند/کرد, مي‌شدند/شد
Vlis3p--n-----p-yVerb Type=light VForm=indicative Tense=past Person=third Number=plural Negative=no Aspect=progressive Transitive=yes15مي‌نمودند/نمود, مي‌گفتند/گفت, مي‌گرفتند/گرفت, مي‌گذاشتند/گذاشت, مي‌کشيدند/کشيد
Vlis3p--y-------nVerb Type=light VForm=indicative Tense=past Person=third Number=plural Negative=yes Transitive=no5نکردند/کرد, نشدند/شد, نداشتند/داشت, نخوردند/خورد, نبودند/بود
Vlis3p--y-------yVerb Type=light VForm=indicative Tense=past Person=third Number=plural Negative=yes Transitive=yes1نياوردند/آورد
Vlis3p--y-----p-nVerb Type=light VForm=indicative Tense=past Person=third Number=plural Negative=yes Aspect=progressive Transitive=no4نمي‌کردند/کرد, نمي‌شدند/شد, نمي‌دادند/داد, نمي‌بردند/برد
Vlis3p--y-----p-yVerb Type=light VForm=indicative Tense=past Person=third Number=plural Negative=yes Aspect=progressive Transitive=yes2نمي‌کردند/کرد, نمي‌دادند/داد
Vlsp1s--n------nnVerb Type=light VForm=subjunctive Tense=present Person=first Number=singular Negative=no Courtesy=no Transitive=no3کنم/کن, بکنم/کن, بدهم/ده
Vlsp1s--n------nyVerb Type=light VForm=subjunctive Tense=present Person=first Number=singular Negative=no Courtesy=no Transitive=yes7کنم/کن, دهم/ده, بيندازم/انداز, بکنم/کن, بدهم/ده
Vlsp1s--y------nnVerb Type=light VForm=subjunctive Tense=present Person=first Number=singular Negative=yes Courtesy=no Transitive=no1نکنم/کن
Vlsp1p--n-------nVerb Type=light VForm=subjunctive Tense=present Person=first Number=plural Negative=no Transitive=no5کنيم/کن, شويم/شو, بيفتيم/افت, بگيريم/گير, باشيم/باش
Vlsp1p--n-------yVerb Type=light VForm=subjunctive Tense=present Person=first Number=plural Negative=no Transitive=yes6کنيم/کن, دهيم/ده, داريم/دار, بيندازيم/انداز, بدهيم/ده
Vlsp2s--n------nnVerb Type=light VForm=subjunctive Tense=present Person=second Number=singular Negative=no Courtesy=no Transitive=no8کني/کن, شوي/شو, دربياوري/درآورد, بيايي/آ, بماني/مان
Vlsp2s--n------nyVerb Type=light VForm=subjunctive Tense=present Person=second Number=singular Negative=no Courtesy=no Transitive=yes7کني/کن, دهي/ده, دربياوري/درآور, بياوري/آور, بگيري/گير
Vlsp2s--n------ynVerb Type=light VForm=subjunctive Tense=present Person=second Number=singular Negative=no Courtesy=yes Transitive=no4کنيد/کن, دهيد/ده, بيندازيد/انداز, بشويد/شو
Vlsp2s--n------yyVerb Type=light VForm=subjunctive Tense=present Person=second Number=singular Negative=no Courtesy=yes Transitive=yes2کنيد/کن, دهيد/ده
Vlsp2p--n-------nVerb Type=light VForm=subjunctive Tense=present Person=second Number=plural Negative=no Transitive=no2کنيد/کن, شويد/شو
Vlsp2p--n-------yVerb Type=light VForm=subjunctive Tense=present Person=second Number=plural Negative=no Transitive=yes5کنيد/کن, دهيد/ده, بگيريد/گير, بزنيد/زن, بدهيد/ده
Vlsp3s--n------nnVerb Type=light VForm=subjunctive Tense=present Person=third Number=singular Negative=no Courtesy=no Transitive=no29يابد/ياب, گيرد/گير, گردد/گرد, کند/کن, شو
Vlsp3s--n------nyVerb Type=light VForm=subjunctive Tense=present Person=third Number=singular Negative=no Courtesy=no Transitive=yes18نمايد/نما, کنه/کن, کند/کن, شود/شو, سازد/ساز
Vlsp3s--y------nnVerb Type=light VForm=subjunctive Tense=present Person=third Number=singular Negative=yes Courtesy=no Transitive=no3نکند/کن, نشود/شو, نباشد/باش
Vlsp3s--y------nyVerb Type=light VForm=subjunctive Tense=present Person=third Number=singular Negative=yes Courtesy=no Transitive=yes1نکند/کن
Vlsp3p--n-------nVerb Type=light VForm=subjunctive Tense=present Person=third Number=plural Negative=no Transitive=no13يابند/ياب, کنند/کن, شوند/شو, دهند/ده, خيزند/خيز
Vlsp3p--n-------yVerb Type=light VForm=subjunctive Tense=present Person=third Number=plural Negative=no Transitive=yes14کنند/کن, شوند/شو, سازند/ساز, دهند/ده, دارند/دار
Vlsp3p--y-------nVerb Type=light VForm=subjunctive Tense=present Person=third Number=plural Negative=yes Transitive=no3نکنند/کن, نشوند/شو, نباشند/باش
Vlsp3p--y-------yVerb Type=light VForm=subjunctive Tense=present Person=third Number=plural Negative=yes Transitive=yes1ندهند/ده
Vlmp2s--n------nnVerb Type=light VForm=imperative Tense=present Person=second Number=singular Negative=no Courtesy=no Transitive=no3کن, شو, بده/ده
Vlmp2s--n------nyVerb Type=light VForm=imperative Tense=present Person=second Number=singular Negative=no Courtesy=no Transitive=yes2کن, بگير/گير
Vlmp2s--n------ynVerb Type=light VForm=imperative Tense=present Person=second Number=singular Negative=no Courtesy=yes Transitive=no2کنيد/کن, شويد
Vlmp2s--y------nnVerb Type=light VForm=imperative Tense=present Person=second Number=singular Negative=yes Courtesy=no Transitive=no4نکن/کن, نشو/شو, نزن/زن, نده/ده
Vlmp2s--y------nyVerb Type=light VForm=imperative Tense=present Person=second Number=singular Negative=yes Courtesy=no Transitive=yes1مکن/کن
Vlmp2p--n-------nVerb Type=light VForm=imperative Tense=present Person=second Number=plural Negative=no Transitive=no3کنيد/کن, شويد/شو, بگيريد/گير
Vlmp2p--n-------yVerb Type=light VForm=imperative Tense=present Person=second Number=plural Negative=no Transitive=yes2کنيد/کن, بياوريد/آور
Vlmp2p--y-------nVerb Type=light VForm=imperative Tense=present Person=second Number=plural Negative=yes Transitive=no1نکنيد/کن
Vlp-----n-------nVerb Type=light VForm=participle Negative=no Transitive=no29يافته/يافت, نشسته/نشست, مونده/ماند, مانده/ماند, گشته/گشت
Vlp-----n-------yVerb Type=light VForm=participle Negative=no Transitive=yes19نموده/نمود, گرفته/گرفت, گذاشته/گذاشت, کشيده/کشيد, کرده/کرد
Vlp-----n-----p-nVerb Type=light VForm=participle Negative=no Aspect=progressive Transitive=no1مي‌کرده/کرد
Vlp-----n-----p-yVerb Type=light VForm=participle Negative=no Aspect=progressive Transitive=yes2مي‌کرده/کرد, مي‌داده/داد
Vlp-----y-------nVerb Type=light VForm=participle Negative=yes Transitive=no11نيفتاده/افتاد, نيافته/يافت, نمانده/ماند, نگرفته/گرفت, نکرده/کرد
Vlp-----y-------yVerb Type=light VForm=participle Negative=yes Transitive=yes7نيامده/آمد, نگرفته/گرفت, نکرده/کرد, نشده/شد, نزده/زد

3.16.4. Persian Adjective

Specification for Persian Adjective
PAttribute (en)Value (en)Code (en)
0CATEGORYAdjectiveA
1Typequalificativef
2Degreepositivep
comparativec
superlatives
5Casegenitiveg
6Definitenessnon
yesy
3.16.4.1. MSD Index

This index gives the list of morphosyntactic descriptions, based on the lexicon extracted from the Persian MULTEXT-East corpus ("1984"), from where the token and type frequencies and examples are also extracted.

MSDs (10)
MSDFeaturesTypesExamples
A-pAdjective Degree=positive230يخ, ولو, واقع, وادار, همراه
A-p--gAdjective Degree=positive Case=genitive9مشغولِ/مشغول, مزاحمِ/مزاحم, مراقبِ/مراقب, متوجهٔ/متوجه, شاملِ/شامل
A-cAdjective Degree=comparative3نزديک‌تر/نزديک, کمتر/کم, سست‌تر/سست
AfpAdjective Type=qualificative Degree=positive1654يهودي, يکي/يک, يکنواخت, يک‌نفره, يکسان
Afp---nAdjective Type=qualificative Degree=positive Definiteness=no277ويژه‌اي/ويژه, وسيعي/وسيع, وسيع‌تري/وسيع, وحشتناکي/وحشتناک, وافري/وافر
Afp--gAdjective Type=qualificative Degree=positive Case=genitive498يهوديِ/يهودي, يکنواختِ/يکنواخت, يخيِ/يخي, يادآورِ/يادآور, ويژهٔ/ويژه
AfcAdjective Type=qualificative Degree=comparative98وحشتناک‌تر/وحشتناک, نمايان‌تر/نمايان, نزديک‌تر/نزديک, ناهنجارتر/ناهنجار, نامعقول‌تر/نامعقول
Afc---nAdjective Type=qualificative Degree=comparative Definiteness=no14ملايم‌تري/ملايم, کمتري/کم, غيرِقابلِ‌نفوذتري/غيرِقابلِ‌نفوذ, عظيم‌تري/عظيم, راحت‌تري/راحت
Afc--gAdjective Type=qualificative Degree=comparative Case=genitive4کوچک‌تر/کوچک, قوي‌ترِ/قوي, بيشترِ/بيش, اعظمِ/اعظم
AfsAdjective Type=qualificative Degree=superlative41نزديک‌ترين/نزديک, مهمترين/مهم, منطقي‌ترين/منطقي, مطمئن‌ترين/مطمئن, مشکل‌ترين/مشکل

3.16.5. Persian Pronoun

Specification for Persian Pronoun
PAttribute (en)Value (en)Code (en)
0CATEGORYPronounP
1Typepersonalp
demonstratived
indefinitei
interrogativeq
reflexivex
reciprocaly
2Personfirst1
second2
third3
4Numbersingulars
pluralp
5Casegenitiveg
accusativea
8Cliticnon
yesy
18Courtesynon
yesy
3.16.5.1. MSD Index

This index gives the list of morphosyntactic descriptions, based on the lexicon extracted from the Persian MULTEXT-East corpus ("1984"), from where the token and type frequencies and examples are also extracted.

MSDs (48)
MSDFeaturesTypesExamples
Pp1-s---n---------nPronoun Type=personal Person=first Number=singular Clitic=no Courtesy=no1من
Pp1-s---n---------yPronoun Type=personal Person=first Number=singular Clitic=no Courtesy=yes1ما
Pp1-s---y---------nPronoun Type=personal Person=first Number=singular Clitic=yes Courtesy=no3يم/من, مِ/من, م/من
Pp1-sa--nPronoun Type=personal Person=first Number=singular Case=accusative Clitic=no2م/من, مرا/من
Pp1-sa--y---------nPronoun Type=personal Person=first Number=singular Case=accusative Clitic=yes Courtesy=no1م/من
Pp1-p---nPronoun Type=personal Person=first Number=plural Clitic=no1ما
Pp1-p---yPronoun Type=personal Person=first Number=plural Clitic=yes2يمان/خود, مان/ما
Pp2-s---n---------nPronoun Type=personal Person=second Number=singular Clitic=no Courtesy=no1تو
Pp2-s---n---------yPronoun Type=personal Person=second Number=singular Clitic=no Courtesy=yes1شما
Pp2-s---y---------nPronoun Type=personal Person=second Number=singular Clitic=yes Courtesy=no4يت/تو, ت/تو, َت/تو, ات/تو
Pp2-s---y---------yPronoun Type=personal Person=second Number=singular Clitic=yes Courtesy=yes3يتان/تو, تون/تو, تان/تو
Pp2-sa--nPronoun Type=personal Person=second Number=singular Case=accusative Clitic=no1ترا/تو
Pp2-sa--y---------nPronoun Type=personal Person=second Number=singular Case=accusative Clitic=yes Courtesy=no3ِت/تو, ت/تو, ات/تو
Pp2-sa--y---------yPronoun Type=personal Person=second Number=singular Case=accusative Clitic=yes Courtesy=yes1تان/تو
Pp2-p---nPronoun Type=personal Person=second Number=plural Clitic=no3شماها/شما, شما, اتان/شما
Pp2-p---yPronoun Type=personal Person=second Number=plural Clitic=yes2يتان/شما, تان/شما
Pp3-s---n---------nPronoun Type=personal Person=third Number=singular Clitic=no Courtesy=no3وي, اون/او, او
Pp3-s---y---------nPronoun Type=personal Person=third Number=singular Clitic=yes Courtesy=no5يش/او, ش, ش/خود, ش/او, اش/او
Pp3-sa--y---------nPronoun Type=personal Person=third Number=singular Case=accusative Clitic=yes Courtesy=no3يش/او, ش/او, اش/او
Pp3-p---nPronoun Type=personal Person=third Number=plural Clitic=no6اينها, اونها/آنها, اونا/آنها, آنهايي/آنها, آنها
Pp3-p---yPronoun Type=personal Person=third Number=plural Clitic=yes4يشان/آنها, شون/خود, شون/آنها, شان/آنها
Pp3-pa--yPronoun Type=personal Person=third Number=plural Case=accusative Clitic=yes1شان/آنها
Pd--sPronoun Type=demonstrative Number=singular32هيچ‌جوري/هيچ‌جور, همين, همينقدر, همين‌قدر, همين‌طور
Pd--s---nPronoun Type=demonstrative Number=singular Clitic=no6همين‌طور, چنين, اين, اون/آن, آن‌که
Pd--s---yPronoun Type=demonstrative Number=singular Clitic=yes3يش/آن, ش/آن, اش/آن
Pd--sa--yPronoun Type=demonstrative Number=singular Case=accusative Clitic=yes1ش/آن
Pd--pPronoun Type=demonstrative Number=plural2همان‌ها/همان, آنها
Pd--p---nPronoun Type=demonstrative Number=plural Clitic=no5شون/آنها, شان/آنها, اينها, آنهايي/آنها, آنها
Pd--p---yPronoun Type=demonstrative Number=plural Clitic=yes2يشان/آنها, شان/آنها
Pd--pg--nPronoun Type=demonstrative Number=plural Case=genitive Clitic=no1آنهايِ/آنها
Pi--sPronoun Type=indefinite Number=singular9يکي/يک, هيچي, هيچ, هيچ‌کدام, هريک
Pi--pPronoun Type=indefinite Number=plural12هيچ‌يک, همه, همگي, همگان/همه, هرکدام
Pq--sPronoun Type=interrogative Number=singular7کدام‌يک, کدام, کجا, چيکار, چي/چه
Px------nPronoun Type=reflexive Clitic=no3شان/خود, خويش, خود
Px------yPronoun Type=reflexive Clitic=yes6يمان/خود, يشان/خود, يتان/خود, مان/خود, شان/خود
Px------y---------nPronoun Type=reflexive Clitic=yes Courtesy=no11يم/خود, يش/خود, يت/خود, م/خود, ش/خود
Px---g--nPronoun Type=reflexive Case=genitive Clitic=no1خودِ/خود
Px1-s---n---------nPronoun Type=reflexive Person=first Number=singular Clitic=no Courtesy=no1خودم/خود
Px1-s---y---------nPronoun Type=reflexive Person=first Number=singular Clitic=yes Courtesy=no1م/خودم
Px1-p---nPronoun Type=reflexive Person=first Number=plural Clitic=no2خودمون/خودمان, خودمان/خود
Px2-s---n---------nPronoun Type=reflexive Person=second Number=singular Clitic=no Courtesy=no1خودت/خود
Px2-s---y---------nPronoun Type=reflexive Person=second Number=singular Clitic=yes Courtesy=no1ت/خود
Px2-p---yPronoun Type=reflexive Person=second Number=plural Clitic=yes1خودتان/خود
Px3-s---n---------nPronoun Type=reflexive Person=third Number=singular Clitic=no Courtesy=no1خودش/خود
Px3-s---y---------nPronoun Type=reflexive Person=third Number=singular Clitic=yes Courtesy=no1ش/او
Px3-p---nPronoun Type=reflexive Person=third Number=plural Clitic=no1خودشان/خود
Px3-p---yPronoun Type=reflexive Person=third Number=plural Clitic=yes2شان/خود, خودشان/خود
PyPronoun Type=reciprocal4يگديگر, يکديگر, هم, همديگر

3.16.6. Persian Determiner

Specification for Persian Determiner
PAttribute (en)Value (en)Code (en)
0CATEGORYDeterminerD
1Typedemonstratived
indefinitei
interrogativeq
exclamativee
articlea
exceptionalx
4Numbersingulars
pluralp
3.16.6.1. MSD Index

This index gives the list of morphosyntactic descriptions, based on the lexicon extracted from the Persian MULTEXT-East corpus ("1984"), from where the token and type frequencies and examples are also extracted.

MSDs (6)
MSDFeaturesTypesExamples
DdDeterminer Type=demonstrative23همين, همچو/همچون, همان, فلان, عوامل/عامل
DiDeterminer Type=indefinite57يک‌سري, يک‌جور, هيچ‌يک, هيچ, هيچ‌
DqDeterminer Type=interrogative8کدام‌يک, کدام, کجايِ/کجا, چه‌مقدار, چه
DeDeterminer Type=exclamative2چه‌قدر, چه
DaDeterminer Type=article3يه/يک, يکي/يک, يک
DxDeterminer Type=exceptional1تنها

3.16.7. Persian Adverb

Specification for Persian Adverb
PAttribute (en)Value (en)Code (en)
0CATEGORYAdverbR
2Degreepositivep
comparativec
7Casegenitiveg
3.16.7.1. MSD Index

This index gives the list of morphosyntactic descriptions, based on the lexicon extracted from the Persian MULTEXT-East corpus ("1984"), from where the token and type frequencies and examples are also extracted.

MSDs (3)
MSDFeaturesTypesExamples
R-pAdverb Degree=positive427يک‌مرتبه, يک‌ريز, يک‌جا, يک‌باره, يعني
R-p----gAdverb Degree=positive Case=genitive19وسطِ/وسط, نزديکِ/نزديک, لايِ/لاي, کنارِ/کنار, کفِ/کف
R-cAdverb Degree=comparative22وحشيانه‌تر/وحشيانه, نزديک‌تر/نزديک, کمتر/کم, فراتر/فرا, صميمانه‌تر/صميمانه

3.16.8. Persian Adposition

Specification for Persian Adposition
PAttribute (en)Value (en)Code (en)
0CATEGORYAdpositionS
1Typeprepositionp
postpositiont
2Formationsimples
compoundc
3.16.8.1. MSD Index

This index gives the list of morphosyntactic descriptions, based on the lexicon extracted from the Persian MULTEXT-East corpus ("1984"), from where the token and type frequencies and examples are also extracted.

MSDs (3)
MSDFeaturesTypesExamples
SpsAdposition Type=preposition Formation=simple94وسطِ/وسط, واسهٔ/واسه, همراهِ/همراه, همچو/همچون, همچون
SpcAdposition Type=preposition Formation=compound134همراه‌با, نسبت‌به, مبني‌بر, مابينِ/مابين, گذشته‌از
StsAdposition Type=postposition Formation=simple4و/را, و/را, رو/را, را

3.16.9. Persian Conjunction

Specification for Persian Conjunction
PAttribute (en)Value (en)Code (en)
0CATEGORYConjunctionC
1Typecoordinatingc
subordinatings
2Formationsimples
compoundc
3.16.9.1. MSD Index

This index gives the list of morphosyntactic descriptions, based on the lexicon extracted from the Persian MULTEXT-East corpus ("1984"), from where the token and type frequencies and examples are also extracted.

MSDs (4)
MSDFeaturesTypesExamples
CcsConjunction Type=coordinating Formation=simple18يعني, يا, و, ولي, هم
CccConjunction Type=coordinating Formation=compound7نه‌فقط, نه‌تنها, تاآنجاکه, برخلافِ/برخلاف, برايِ‌همين
CssConjunction Type=subordinating Formation=simple13وقتي/وقت, هنگامي/هنگام, هنگامي‌که/هنگام‌که, نه, که
CscConjunction Type=subordinating Formation=compound43وگرنه, وقتي/وقت, وقتي‌که/وقت‌که, وقت, هنگامي‌که/هنگام‌که

3.16.10. Persian Numeral

Specification for Persian Numeral
PAttribute (en)Value (en)Code (en)
0CATEGORYNumeralM
1Typecardinalc
ordinalo
fractalf
ordinal2r
4Casegenitiveg
6Definitenessnon
yesy
3.16.10.1. MSD Index

This index gives the list of morphosyntactic descriptions, based on the lexicon extracted from the Persian MULTEXT-East corpus ("1984"), from where the token and type frequencies and examples are also extracted.

MSDs (8)
MSDFeaturesTypesExamples
McNumeral Type=cardinal95يه/يک, يک, يک‌ميليون, يک‌ربع, يازده
Mc----nNumeral Type=cardinal Definiteness=no3يکي/يک, نيمي/نيم, اندي/اند
Mc--gNumeral Type=cardinal Case=genitive11يکِ/يک, يازدهِ/يازده, هفتِ/هفت, هشتِ/هشت, نيمِ/نيم
MoNumeral Type=ordinal13يازدهمين/يازده, يازدهم/يازده, هفتم/هفت, هجدهم/هجده, نوزدهم/نوزده
Mo----nNumeral Type=ordinal Definiteness=no1سومي/سه
Mo--gNumeral Type=ordinal Case=genitive6هفدهمِ/هفده, نوزدهمِ/نوزده, سومِ/سه, دومِ/دو, چهارمِ/چهار
Mf--gNumeral Type=fractal Case=genitive2يک‌چهارمِ/يک‌چهار, يک‌پنجمِ/يک‌پنج
MrNumeral Type=ordinal29يازدهمين/يازده, هزارمين/هزار, نهمين/نه, نخستين/نخست, سومين/سه

3.16.11. Persian Interjection

Specification for Persian Interjection
PAttribute (en)Value (en)Code (en)
0CATEGORYInterjectionI
3.16.11.1. MSD Index

This index gives the list of morphosyntactic descriptions, based on the lexicon extracted from the Persian MULTEXT-East corpus ("1984"), from where the token and type frequencies and examples are also extracted.

MSDs (1)
MSDFeaturesTypesExamples
IInterjection25واي, هي, همين, هان, نه

3.16.12. Persian Residual

Specification for Persian Residual
PAttribute (en)Value (en)Code (en)
0CATEGORYResidualX
3.16.12.1. MSD Index

This index gives the list of morphosyntactic descriptions, based on the lexicon extracted from the Persian MULTEXT-East corpus ("1984"), from where the token and type frequencies and examples are also extracted.

MSDs (1)
MSDFeaturesTypesExamples
XResidual12+2=5

3.16.13. Persian Abbreviation

Specification for Persian Abbreviation
PAttribute (en)Value (en)Code (en)
0CATEGORYAbbreviationY
3.16.13.1. MSD Index

This index gives the list of morphosyntactic descriptions, based on the lexicon extracted from the Persian MULTEXT-East corpus ("1984"), from where the token and type frequencies and examples are also extracted.

MSDs (1)
MSDFeaturesTypesExamples
YAbbreviation2و, ج

3.16.14. Persian Punctuation

Specification for Persian Punctuation
PAttribute (en)Value (en)Code (en)
0CATEGORYPunctuationZ
3.16.14.1. MSD Index

This index gives the list of morphosyntactic descriptions, based on the lexicon extracted from the Persian MULTEXT-East corpus ("1984"), from where the token and type frequencies and examples are also extracted.

MSDs (1)
MSDFeaturesTypesExamples
ZPunctuation10), (, ", ., ..

3.16.15. Persian Attribute Index

In this section all the attributes presented in the tables are listed in alphabetical order.

3.16.15.1. Table of attributes
Attribute (en)Category (en)Position
AspectVerb14
CaseAdjective5
CaseAdverb7
CaseNoun4
CaseNumeral4
CasePronoun5
CliticPronoun8
CliticVerb10
CourtesyPronoun18
CourtesyVerb15
DefinitenessAdjective6
DefinitenessNoun5
DefinitenessNumeral6
DegreeAdjective2
DegreeAdverb2
FormationAdposition2
FormationConjunction2
NegativeVerb8
NumberDeterminer4
NumberNoun3
NumberPronoun4
NumberVerb5
PersonPronoun2
PersonVerb4
TenseVerb3
TransitiveVerb16
TypeAdjective1
TypeAdposition1
TypeConjunction1
TypeDeterminer1
TypeNoun1
TypeNumeral1
TypePronoun1
TypeVerb1
VFormVerb2

3.16.16. Persian Value Index

The values presented within the tables are, in the following, listed in alphabetical order; the first column gives the name of the value, the second column its code and the third lists attributes for which the value is appropriate.

3.16.16.1. Table of values
Value (en)Code (en)Attribute (en)Category (en)
accusativeaCasePronoun
articleaTypeDeterminer
auxiliaryaTypeVerb
cardinalcTypeNumeral
commoncTypeNoun
comparativecDegreeAdjective
comparativecDegreeAdverb
compoundcFormationAdposition
compoundcFormationConjunction
coordinatingcTypeConjunction
copulacTypeVerb
demonstrativedTypeDeterminer
demonstrativedTypePronoun
exceptionalxTypeDeterminer
exclamativeeTypeDeterminer
first1PersonPronoun
first1PersonVerb
fractalfTypeNumeral
genitivegCaseAdjective
genitivegCaseAdverb
genitivegCaseNoun
genitivegCaseNumeral
genitivegCasePronoun
imperativemVFormVerb
indefiniteiTypeDeterminer
indefiniteiTypePronoun
indicativeiVFormVerb
interrogativeqTypeDeterminer
interrogativeqTypePronoun
lightlTypeVerb
mainmTypeVerb
modaloTypeVerb
nonCliticPronoun
nonCliticVerb
nonCourtesyPronoun
nonCourtesyVerb
nonDefinitenessAdjective
nonDefinitenessNoun
nonDefinitenessNumeral
nonNegativeVerb
nonTransitiveVerb
ordinaloTypeNumeral
ordinal2rTypeNumeral
participlepVFormVerb
pastsTenseVerb
personalpTypePronoun
pluralpNumberDeterminer
pluralpNumberNoun
pluralpNumberPronoun
pluralpNumberVerb
positivepDegreeAdjective
positivepDegreeAdverb
postpositiontTypeAdposition
prepositionpTypeAdposition
presentpTenseVerb
progressivepAspectVerb
properpTypeNoun
qualificativefTypeAdjective
reciprocalyTypePronoun
reflexivexTypePronoun
second2PersonPronoun
second2PersonVerb
simplesFormationAdposition
simplesFormationConjunction
singularsNumberDeterminer
singularsNumberNoun
singularsNumberPronoun
singularsNumberVerb
subjunctivesVFormVerb
subordinatingsTypeConjunction
superlativesDegreeAdjective
third3PersonPronoun
third3PersonVerb
vocativevCaseNoun
yesyCliticPronoun
yesyCliticVerb
yesyCourtesyPronoun
yesyCourtesyVerb
yesyDefinitenessAdjective
yesyDefinitenessNoun
yesyDefinitenessNumeral
yesyNegativeVerb
yesyTransitiveVerb

3.16.17. Persian MSD Index

This index gives the list of morphosyntactic descriptions, based on the lexicon extracted from the Persian MULTEXT-East corpus ("1984"), from where the token and type frequencies and examples are also extracted.

MSD Index (429)
MSDFeaturesTypesExamples
Nc-sNoun Type=common Number=singular2737يونيفرم, يورش, يه‌ليتري/يک‌ليتري, يکه, يکشنبه
Nc-s-nNoun Type=common Number=singular Definiteness=no492يورشي/يورش, يادداشتي/يادداشت, ويرانه‌اي/ويرانه, وقفه‌اي/وقفه, وقتي/وقت
Nc-sgNoun Type=common Number=singular Case=genitive2031يونيفرمِ/يونيفرم, يورشِ/يورش, يمنِ/يمن, يافتنِ/يافتن, يارايِ/يارا
Nc-sgyNoun Type=common Number=singular Case=genitive Definiteness=yes1پسرهٔ/پسر
Nc-pNoun Type=common Number=plural679يهودي‌ها/يهودي, يتيم‌خانه‌ها/يتيم‌خانه, يادها/ياد, ويرانه‌ها/ويرانه, وکلا
Nc-p-nNoun Type=common Number=plural Definiteness=no124وقفه‌هايي/وقفه, وقايعي/واقعه, نگهبان‌هايي/نگهبان, نگرش‌هايي/نگرش, نقاطي/نقطه
Nc-pgNoun Type=common Number=plural Case=genitive702يونيفرم‌هايِ/يونيفرم, يگان‌هايِ/يگان, يتيم‌خانه‌هايِ/يتيم‌خانه, ياداشت‌هايِ/ياداشت, ويژگي‌هايِ/ويژگي
Np-s-yNoun Type=proper Number=singular Definiteness=yes123وينستون, ويلشر, ويکس, ويستولا, و
Np-sgyNoun Type=proper Number=singular Case=genitive Definiteness=yes13لندنِ/لندن, سنت‌مارتينِ/سنت‌مارتين, چارينگتونِ/چارينگتون, تيلاتسونِ/تيلاتسون, پارسونزِ/پارسونز
Vmip1s--n------nyVerb Type=main VForm=indicative Tense=present Person=first Number=singular Negative=no Courtesy=no Transitive=yes19مي‌گيرم/گير, مي‌گويم/گو, مي‌گم/گو, مي‌کشم/کش, مي‌فهمم/فهم
Vmip1s--n-n----nnVerb Type=main VForm=indicative Tense=present Person=first Number=singular Negative=no Clitic=no Courtesy=no Transitive=no7هستم/است, مي‌ميرم/مير, مي‌فرستم/فرست, مي‌ترسم/ترس, مي‌پردازم/پرداز
Vmip1s--y------nnVerb Type=main VForm=indicative Tense=present Person=first Number=singular Negative=yes Courtesy=no Transitive=no1نمي‌گذارم/گذار
Vmip1s--y------nyVerb Type=main VForm=indicative Tense=present Person=first Number=singular Negative=yes Courtesy=no Transitive=yes5نمي‌فهمم/فهم, نمي‌دونم/دان, نمي‌دانم/دان, نمي‌خواهم/خواه, ندارم/دار
Vmip1p--n-------yVerb Type=main VForm=indicative Tense=present Person=first Number=plural Negative=no Transitive=yes13مي‌ناميم/نام, مي‌گيريم/گير, مي‌گوييم/گو, مي‌کنيم/کن, مي‌شناسيم/شناس
Vmip1p--n-n-----nVerb Type=main VForm=indicative Tense=present Person=first Number=plural Negative=no Clitic=no Transitive=no8مي‌مانيم/مان, مي‌کنيم/کن, مي‌کشيم/کش, مي‌رسيم/رس, مي‌خنديم/خند
Vmip1p--y-------nVerb Type=main VForm=indicative Tense=present Person=first Number=plural Negative=yes Transitive=no1نمي‌گذاريم/گذار
Vmip1p--y-------yVerb Type=main VForm=indicative Tense=present Person=first Number=plural Negative=yes Transitive=yes5نمي‌کنيم/کن, نمي‌دهيم/ده, نمي‌دانيم/دان, ندانيم/دان, نداريم/دار
Vmip2s----y----nVerb Type=main VForm=indicative Tense=present Person=second Number=singular Clitic=yes Courtesy=no1يي/است
Vmip2s--n------nyVerb Type=main VForm=indicative Tense=present Person=second Number=singular Negative=no Courtesy=no Transitive=yes19مي‌نويسي/نويس, مي‌گيري/گير, مي‌گويي/گو, مي‌گذاري/گذار, مي‌فهمي/فهم
Vmip2s--n------yyVerb Type=main VForm=indicative Tense=present Person=second Number=singular Negative=no Courtesy=yes Transitive=yes3مي‌دانيد/دان, مي‌بينيد/بين, داريد/دار
Vmip2s--n-n----nnVerb Type=main VForm=indicative Tense=present Person=second Number=singular Negative=no Clitic=no Courtesy=no Transitive=no7هستي/است, مي‌ميري/مير, مي‌گندي/گند, مي‌ري/رو, مي‌روي/رو
Vmip2s--y------nyVerb Type=main VForm=indicative Tense=present Person=second Number=singular Negative=yes Courtesy=no Transitive=yes3نمي‌شنوي/شنو, نگويي/گو, نداري/دار
Vmip2s--y------yyVerb Type=main VForm=indicative Tense=present Person=second Number=singular Negative=yes Courtesy=yes Transitive=yes1نمي‌بريد/بر
Vmip2p--n-------yVerb Type=main VForm=indicative Tense=present Person=second Number=plural Negative=no Transitive=yes6مي‌کنيد/کن, مي‌شناسيد/شناس, مي‌دانيد/دان, مي‌خواهيد/خواه, مي‌بينيد/بين
Vmip2p--y-------yVerb Type=main VForm=indicative Tense=present Person=second Number=plural Negative=yes Transitive=yes2نمي‌دانيد/دان, نداريد/دار
Vmip3s----y----nVerb Type=main VForm=indicative Tense=present Person=third Number=singular Clitic=yes Courtesy=no1ست/است
Vmip3s--n------nyVerb Type=main VForm=indicative Tense=present Person=third Number=singular Negative=no Courtesy=no Transitive=yes32مي‌يابد/ياب, مي‌نويسد/نويس, مي‌ناميد/ناميد, مي‌گيرد/گير, مي‌گويد/گو
Vmip3s--n-n----nnVerb Type=main VForm=indicative Tense=present Person=third Number=singular Negative=no Clitic=no Courtesy=no Transitive=no27هست/است, مي‌نگرد/نگر, مي‌ميرد/مير, مي‌ماند/مان, مي‌گذرد/گذر
Vmip3s--y------nnVerb Type=main VForm=indicative Tense=present Person=third Number=singular Negative=yes Courtesy=no Transitive=no7نيست/است, نمي‌شود/شو, نمي‌رود/رو, نمي‌رسد/رس, نمي‌آيد/آ
Vmip3s--y------nyVerb Type=main VForm=indicative Tense=present Person=third Number=singular Negative=yes Courtesy=no Transitive=yes7نمي‌کند/کن, نمي‌رساند/رسان, نمي‌دونه/دان, نمي‌داند/دان, نمي‌خواهد/خواه
Vmip3p--n-------yVerb Type=main VForm=indicative Tense=present Person=third Number=plural Negative=no Transitive=yes26مي‌نويسند/نويس, مي‌نامند/نام, مي‌گويند/گو, ميگن/گو, مي‌کنند/کن
Vmip3p--n-n-----nVerb Type=main VForm=indicative Tense=present Person=third Number=plural Negative=no Clitic=no Transitive=no10هستند/است, مي‌نگرند/نگر, مي‌ميرند/مير, مي‌رسند/رس, مي‌چرخند/چرخ
Vmip3p--y-------nVerb Type=main VForm=indicative Tense=present Person=third Number=plural Negative=yes Transitive=no3نمي‌زنند/زن, نمي‌رسند/رس, نمي‌جنگند/جنگ
Vmip3p--y-------yVerb Type=main VForm=indicative Tense=present Person=third Number=plural Negative=yes Transitive=yes8نمي‌کشن/کش, نمي‌کشند/کش, نمي‌فهمند/فهم, نمي‌دهند/ده, نمي‌دانند/دان
Vmis1s--n------nnVerb Type=main VForm=indicative Tense=past Person=first Number=singular Negative=no Courtesy=no Transitive=no2رفتم/رفت, آمدم/آمد
Vmis1s--n------nyVerb Type=main VForm=indicative Tense=past Person=first Number=singular Negative=no Courtesy=no Transitive=yes10نوشتم/نوشت, گفتم/گفت, گرفتم/گرفت, گذاشتم/گذاشت, کشيدم/کشيد
Vmis1s--n-----pnnVerb Type=main VForm=indicative Tense=past Person=first Number=singular Negative=no Aspect=progressive Courtesy=no Transitive=no2مي‌گشتم/گشت, مي‌رفتم/رفت
Vmis1s--n-----pnyVerb Type=main VForm=indicative Tense=past Person=first Number=singular Negative=no Aspect=progressive Courtesy=no Transitive=yes4مي‌کردم/کرد, مي‌دانستم/دانست, مي‌خواستم/خواست, مي‌پيچيدم/پيچيد
Vmis1s--y------nyVerb Type=main VForm=indicative Tense=past Person=first Number=singular Negative=yes Courtesy=no Transitive=yes7نگفتم/گفت, نکشتم/کشت, نکُشتم/کُشت, نکردم/کرد, نشنيدم/شنيد
Vmis1s--y-----pnyVerb Type=main VForm=indicative Tense=past Person=first Number=singular Negative=yes Aspect=progressive Courtesy=no Transitive=yes4نمي‌کردم/کرد, نمي‌شناختم/شناخت, نمي‌دانستم/دانست, نمي‌خواستم/خواست
Vmis1p--n-------nVerb Type=main VForm=indicative Tense=past Person=first Number=plural Negative=no Transitive=no1آمديم/آمد
Vmis1p--n-------yVerb Type=main VForm=indicative Tense=past Person=first Number=plural Negative=no Transitive=yes3شکستيم/شکست, ساختيم/ساخت, ديديم/ديد
Vmis1p--n-----p-yVerb Type=main VForm=indicative Tense=past Person=first Number=plural Negative=no Aspect=progressive Transitive=yes1مي‌خوانديم/خواند
Vmis2s--n------nnVerb Type=main VForm=indicative Tense=past Person=second Number=singular Negative=no Courtesy=no Transitive=no4رفتي/رفت, چسبيدي/چسبيد, ترسيدي/ترسيد, ايستادي/ايستاد
Vmis2s--n------nyVerb Type=main VForm=indicative Tense=past Person=second Number=singular Negative=no Courtesy=no Transitive=yes15نوشتي/نوشت, گفتي/گفت, گرفتي/گرفت, کشيدي/کشيد, کشتي/کشت
Vmis2s--n------ynVerb Type=main VForm=indicative Tense=past Person=second Number=singular Negative=no Courtesy=yes Transitive=no1آمديد/آمد
Vmis2s--n------yyVerb Type=main VForm=indicative Tense=past Person=second Number=singular Negative=no Courtesy=yes Transitive=yes3مي‌دانستيد/دانست, داشتيد/داشت, خريديد/خر
Vmis2s--n-----pnnVerb Type=main VForm=indicative Tense=past Person=second Number=singular Negative=no Aspect=progressive Courtesy=no Transitive=no2مي‌رفتي/رفت, مي‌دويدي/دويد
Vmis2s--n-----pnyVerb Type=main VForm=indicative Tense=past Person=second Number=singular Negative=no Aspect=progressive Courtesy=no Transitive=yes5مي‌گفتي/گفت, مي‌کردي/کرد, مي‌شنيدي/شنيد, مي‌ديدي/ديد, مي‌دانستي/دانست
Vmis2s--n-----pyyVerb Type=main VForm=indicative Tense=past Person=second Number=singular Negative=no Aspect=progressive Courtesy=yes Transitive=yes1مي‌دانستيد/دانست
Vmis2s--y------nnVerb Type=main VForm=indicative Tense=past Person=second Number=singular Negative=yes Courtesy=no Transitive=no1نرفتي/رفت
Vmis2s--y------nyVerb Type=main VForm=indicative Tense=past Person=second Number=singular Negative=yes Courtesy=no Transitive=yes3نگذاشتي/گذاشت, نکردي/کرد, نخواستي/خواست
Vmis2p--n-------yVerb Type=main VForm=indicative Tense=past Person=second Number=plural Negative=no Transitive=yes5گفتيد/گفت, کشانديد/کشاند, کرديد/کرد, داديد/داد, خوانديد/خواند
Vmis2p--n-----p-nVerb Type=main VForm=indicative Tense=past Person=second Number=plural Negative=no Aspect=progressive Transitive=no1مي‌آمديد/آمد
Vmis2p--n-----p-yVerb Type=main VForm=indicative Tense=past Person=second Number=plural Negative=no Aspect=progressive Transitive=yes1برمي‌داشتيد/برداشت
Vmis2p--y-------yVerb Type=main VForm=indicative Tense=past Person=second Number=plural Negative=yes Transitive=yes1نشنيدين/شنيد
Vmis3s--n------nnVerb Type=main VForm=indicative Tense=past Person=third Number=singular Negative=no Courtesy=no Transitive=no56وارفت, نشست, مرد, ماند, لرزيد
Vmis3s--n------nyVerb Type=main VForm=indicative Tense=past Person=third Number=singular Negative=no Courtesy=no Transitive=yes86يافت, نوشيد, نوشيد/نوش, نوشت, ناميد
Vmis3s--n-----pnnVerb Type=main VForm=indicative Tense=past Person=third Number=singular Negative=no Aspect=progressive Courtesy=no Transitive=no59ورمي‌رفت/وررفت, نمي‌شد/شد, مي‌نمود/نمود, مي‌نگريست/نگريست, مي‌نشست/نشست
Vmis3s--n-----pnyVerb Type=main VForm=indicative Tense=past Person=third Number=singular Negative=no Aspect=progressive Courtesy=no Transitive=yes64وامي‌داشت/واداشت, نمي‌شناخت/شناخت, مي‌يافت/يافت, مي‌نوشيد/نوشيد, مي‌نوشت/نوشت
Vmis3s--y------nnVerb Type=main VForm=indicative Tense=past Person=third Number=singular Negative=yes Courtesy=no Transitive=no7نيامد/آمد, نگذشت/گذشت, نگذاشت/گذاشت, نرسيد/رسيد, نداشت/داشت
Vmis3s--y------nyVerb Type=main VForm=indicative Tense=past Person=third Number=singular Negative=yes Courtesy=no Transitive=yes8نگفت/گفت, نشنيد/شنيد, نشناخت/شناخت, نزد/زد, نديد/ديد
Vmis3s--y-----pnnVerb Type=main VForm=indicative Tense=past Person=third Number=singular Negative=yes Aspect=progressive Courtesy=no Transitive=no12نمي‌نسشت/نسشت, نمي‌لرزيد/لرزيد, نمي‌گنجيد/گنجيد, نمي‌گذشت/گذشت, نمي‌کشيد/کشيد
Vmis3s--y-----pnyVerb Type=main VForm=indicative Tense=past Person=third Number=singular Negative=yes Aspect=progressive Courtesy=no Transitive=yes19نمي‌يافت/يافت, نمي‌گفت/گفت, نمي‌گذاشت/گذاشت, نمي‌کشيد/کشيد, نمي‌کرد/کرد
Vmis3p--n-------nVerb Type=main VForm=indicative Tense=past Person=third Number=plural Negative=no Transitive=no14نشستند/نشست, گذشتند/گذشت, ريختند/ريخت, رفتند/رفت, رسيدند/رسيد
Vmis3p--n-------yVerb Type=main VForm=indicative Tense=past Person=third Number=plural Negative=no Transitive=yes23يافتند/يافت, نوشيدند/نوشيد, نوشتند/نوشت, نمي‌بستند/بست, گفتند/گفت
Vmis3p--n-----p-nVerb Type=main VForm=indicative Tense=past Person=third Number=plural Negative=no Aspect=progressive Transitive=no25مي‌نگريستند/نگريست, مي‌نشستند/نشست, مي‌مردند/مرد, مي‌لوليدند/لوليد, مي‌لرزيدند/لرزيد
Vmis3p--n-----p-yVerb Type=main VForm=indicative Tense=past Person=third Number=plural Negative=no Aspect=progressive Transitive=yes46مي‌يافتند/يافت, مي‌نوشيدند/نوشيد, مي‌نوشتند/نوشت, مي‌نواختند/نواخت, مي‌نگريستند/نگريست
Vmis3p--y-------nVerb Type=main VForm=indicative Tense=past Person=third Number=plural Negative=yes Transitive=no3نرفتند/رفت, نداشتند/داشت, نبودند/بود
Vmis3p--y-------yVerb Type=main VForm=indicative Tense=past Person=third Number=plural Negative=yes Transitive=yes1نداشتند/داشت
Vmis3p--y-----p-nVerb Type=main VForm=indicative Tense=past Person=third Number=plural Negative=yes Aspect=progressive Transitive=no1نمي‌گذاشتند/گذاشت
Vmis3p--y-----p-yVerb Type=main VForm=indicative Tense=past Person=third Number=plural Negative=yes Aspect=progressive Transitive=yes7نمي‌گذاشتند/گذاشت, نمي‌سپردند/سپرد, نمي‌دانستند/دانست, نمي‌دادند/داد, نمي‌خواستند/خواست
Vmsp1s--n------nnVerb Type=main VForm=subjunctive Tense=present Person=first Number=singular Negative=no Courtesy=no Transitive=no7بيايم/آ, بيام/آ, بنشينم/نشين, بميرم/مير, بروم/رو
Vmsp1s--n------nyVerb Type=main VForm=subjunctive Tense=present Person=first Number=singular Negative=no Courtesy=no Transitive=yes16بگيرم/گير, بگويم/گو, بگم/گو, بکنم/کن, بکشم/کش
Vmsp1s--y------nnVerb Type=main VForm=subjunctive Tense=present Person=first Number=singular Negative=yes Courtesy=no Transitive=no1نباشم/باش
Vmsp1p--n-------nVerb Type=main VForm=subjunctive Tense=present Person=first Number=plural Negative=no Transitive=no10بياييم/آ, بنوشيم/نوش, بنشينيم/نشين, بگذريم/گذر, بگذاريم/گذار
Vmsp1p--n-------yVerb Type=main VForm=subjunctive Tense=present Person=first Number=plural Negative=no Transitive=yes16دهيم/ده, بيندازيم/انداز, بياوريم/آور, بنويسيم/نويس, بگيريم/گير
Vmsp1p--y-------yVerb Type=main VForm=subjunctive Tense=present Person=first Number=plural Negative=yes Transitive=yes2نگوييم/گو, نبينيم/بين
Vmsp2s--n------nnVerb Type=main VForm=subjunctive Tense=present Person=second Number=singular Negative=no Courtesy=no Transitive=no10فروبروي/فرورو, بيايي/آ, بري/رو, بروي/رو, برگردي/برگرد
Vmsp2s--n------nyVerb Type=main VForm=subjunctive Tense=present Person=second Number=singular Negative=no Courtesy=no Transitive=yes28کني/کن, بياوري/آور, بياري/آور, بگي/گو, بگيري/گير
Vmsp2s--n------ynVerb Type=main VForm=subjunctive Tense=present Person=second Number=singular Negative=no Courtesy=yes Transitive=no2بيندازيد/انداز, بياييد/آ
Vmsp2s--n------yyVerb Type=main VForm=subjunctive Tense=present Person=second Number=singular Negative=no Courtesy=yes Transitive=yes6بگيريد/گير, بگوييد/گو, بکنيد/کن, برگردانيد/برگردان, بخواهيد/خواه
Vmsp2p--n-------yVerb Type=main VForm=subjunctive Tense=present Person=second Number=plural Negative=no Transitive=yes9بگيريد/گير, بکنيد/کن, بکُشيد/کُش, بسازيد/ساز, برداريد/بردار
Vmsp2p--y-------yVerb Type=main VForm=subjunctive Tense=present Person=second Number=plural Negative=yes Transitive=yes1نبينيد/بين
Vmsp3s--n------nnVerb Type=main VForm=subjunctive Tense=present Person=third Number=singular Negative=no Courtesy=no Transitive=no27فرابرسد, رود/رو, رسد/رس, بيندازد/انداز, بيفتد/افت
Vmsp3s--n------nyVerb Type=main VForm=subjunctive Tense=present Person=third Number=singular Negative=no Courtesy=no Transitive=yes55وادارد/وادار, گيرد/گير, کند/کن, فروبريزد/فروريز, درآورد
Vmsp3s--y------nnVerb Type=main VForm=subjunctive Tense=present Person=third Number=singular Negative=yes Courtesy=no Transitive=no1نيايد/آ
Vmsp3s--y------nyVerb Type=main VForm=subjunctive Tense=present Person=third Number=singular Negative=yes Courtesy=no Transitive=yes6نگويد/گو, نفهمد/فهم, نرساند/رسان, ندهد/ده, نداند/دان
Vmsp3p--n-------nVerb Type=main VForm=subjunctive Tense=present Person=third Number=plural Negative=no Transitive=no12بيفتند/افت, بميرند/مير, بمانند/مان, بکاهند/کاه, بريزند/ريز
Vmsp3p--n-------yVerb Type=main VForm=subjunctive Tense=present Person=third Number=plural Negative=no Transitive=yes29بيندازند/انداز, بياورند/آور, بياموزند/آموز, بيابند/ياب, بگيرند/گير
Vmsp3p--y-------nVerb Type=main VForm=subjunctive Tense=present Person=third Number=plural Negative=yes Transitive=no1نرسند/رس
Vmmp2s--n------nnVerb Type=main VForm=imperative Tense=present Person=second Number=singular Negative=no Courtesy=no Transitive=no10نکن/کن, بيا/آ, بنشين/نشين, بگذار/گذار, بفرما/فرما
Vmmp2s--n------nyVerb Type=main VForm=imperative Tense=present Person=second Number=singular Negative=no Courtesy=no Transitive=yes11فروکن, دربياور/درآور, بينداز/انداز, بياور/آور, بگو/گو
Vmmp2s--n------ynVerb Type=main VForm=imperative Tense=present Person=second Number=singular Negative=no Courtesy=yes Transitive=no2بگذاريد/گذار, ببخشيد/بخش
Vmmp2s--y------nnVerb Type=main VForm=imperative Tense=present Person=second Number=singular Negative=yes Courtesy=no Transitive=no2نرو/رو, برنگرد/برگرد
Vmmp2s--y------nyVerb Type=main VForm=imperative Tense=present Person=second Number=singular Negative=yes Courtesy=no Transitive=yes2نکن/کن, نپوشان/پوشان
Vmmp2s--y------yyVerb Type=main VForm=imperative Tense=present Person=second Number=singular Negative=yes Courtesy=yes Transitive=yes1نزنيد/زن
Vmmp2p--n-------nVerb Type=main VForm=imperative Tense=present Person=second Number=plural Negative=no Transitive=no4بمانيد/مان, بگذاريد/گذار, بجنبيد/جنب, بايستيد/ايست
Vmmp2p--n-------yVerb Type=main VForm=imperative Tense=present Person=second Number=plural Negative=no Transitive=yes7بنويسيد/نويس, بگيريد/گير, بگوييد/گو, بکنيد/کن, بشماريد/شمار
Vmmp2p--y-------nVerb Type=main VForm=imperative Tense=present Person=second Number=plural Negative=yes Transitive=no1نچسبيد/چسب
Vmmp2p--y-------yVerb Type=main VForm=imperative Tense=present Person=second Number=plural Negative=yes Transitive=yes1نکنيد/کن
Vmp-----n-------nVerb Type=main VForm=participle Negative=no Transitive=no49ورافتاده/ورافتاد, نهفته/نهفت, نشسته/نشست, مرده/مرد, مانده/ماند
Vmp-----n-------yVerb Type=main VForm=participle Negative=no Transitive=yes80يافته/يافت, واداشته/واداشت, نوشته/نوشت, نهاده/نهاد, نگاشته/نگاشت
Vmp-----n-----p-nVerb Type=main VForm=participle Negative=no Aspect=progressive Transitive=no1مي‌جنگيده/جنگيد
Vmp-----n-----p-yVerb Type=main VForm=participle Negative=no Aspect=progressive Transitive=yes3مي‌نوشته/نوشت, مي‌دانسته/دانست, مي‌داده/داد
Vmp-----y-------nVerb Type=main VForm=participle Negative=yes Transitive=no6نيامده/آمد, نمرده/مرد, نمانده/ماند, نشکسته/شکست, نرفته/رفت
Vmp-----y-------yVerb Type=main VForm=participle Negative=yes Transitive=yes20ننوشته/نوشت, نمرده/مرد, نگفته/گفت, نگرفته/گرفت, نگذاشته/گذاشت
Vaip1s---------nVerb Type=auxiliary VForm=indicative Tense=present Person=first Number=singular Courtesy=no2دارم/دار, ام/است
Vaip1s--n------nVerb Type=auxiliary VForm=indicative Tense=present Person=first Number=singular Negative=no Courtesy=no3مي‌خواهم/خواه, مي‌خوام/خواه, خواهم/خواه
Vaip1pVerb Type=auxiliary VForm=indicative Tense=present Person=first Number=plural2داريم/دار, ايم/است
Vaip1p--nVerb Type=auxiliary VForm=indicative Tense=present Person=first Number=plural Negative=no2مي‌خواهيم/خواه, خواهيم/خواه
Vaip2s---------nVerb Type=auxiliary VForm=indicative Tense=present Person=second Number=singular Courtesy=no2داري/دار, اي/است
Vaip2s---------yVerb Type=auxiliary VForm=indicative Tense=present Person=second Number=singular Courtesy=yes1ايد/است
Vaip2s--n------nVerb Type=auxiliary VForm=indicative Tense=present Person=second Number=singular Negative=no Courtesy=no3مي‌خواهي/خواه, خواهي/خواه, بخواهي/خواه
Vaip2s--n------yVerb Type=auxiliary VForm=indicative Tense=present Person=second Number=singular Negative=no Courtesy=yes2مي‌خواهيد/خواه, خواهيد/خواه
Vaip2s--y------nVerb Type=auxiliary VForm=indicative Tense=present Person=second Number=singular Negative=yes Courtesy=no1نخواهي/خواه
Vaip2pVerb Type=auxiliary VForm=indicative Tense=present Person=second Number=plural1ايد/است
Vaip2p--nVerb Type=auxiliary VForm=indicative Tense=present Person=second Number=plural Negative=no2مي‌خواهيد/خواه, خواهيد/خواه
Vaip3s---------nVerb Type=auxiliary VForm=indicative Tense=present Person=third Number=singular Courtesy=no3داره/دار, دارد/دار, است
Vaip3s--n------nVerb Type=auxiliary VForm=indicative Tense=present Person=third Number=singular Negative=no Courtesy=no4مي‌شود/شو, مي‌خواهد/خواه, شد, خواهد/خواه
Vaip3s--y------nVerb Type=auxiliary VForm=indicative Tense=present Person=third Number=singular Negative=yes Courtesy=no3نمي‌شود/شو, نخواهد/خواه, برنخواهد/برخواه
Vaip3pVerb Type=auxiliary VForm=indicative Tense=present Person=third Number=plural1اند/است
Vaip3p--nVerb Type=auxiliary VForm=indicative Tense=present Person=third Number=plural Negative=no3مي‌شوند/شو, مي‌خواهند/خواه, خواهند/خواه
Vaip3p--yVerb Type=auxiliary VForm=indicative Tense=present Person=third Number=plural Negative=yes1نخواهند/خواه
Vais1s---------nVerb Type=auxiliary VForm=indicative Tense=past Person=first Number=singular Courtesy=no2داشتم/داشت, بودم/بود
Vais2s---------nVerb Type=auxiliary VForm=indicative Tense=past Person=second Number=singular Courtesy=no2بوديد/بود, بودي/بود
Vais2s---------yVerb Type=auxiliary VForm=indicative Tense=past Person=second Number=singular Courtesy=yes1بوديد/بود
Vais2s--n------nVerb Type=auxiliary VForm=indicative Tense=past Person=second Number=singular Negative=no Courtesy=no1شدي/شد
Vais2pVerb Type=auxiliary VForm=indicative Tense=past Person=second Number=plural1بوديد/بود
Vais3s---------nVerb Type=auxiliary VForm=indicative Tense=past Person=third Number=singular Courtesy=no2داشت, بود
Vais3s--n------nVerb Type=auxiliary VForm=indicative Tense=past Person=third Number=singular Negative=no Courtesy=no3مي‌شد/شد, کرد, شد
Vais3s--n-----pnVerb Type=auxiliary VForm=indicative Tense=past Person=third Number=singular Negative=no Aspect=progressive Courtesy=no2مي‌شد/شد, بود
Vais3s--y------nVerb Type=auxiliary VForm=indicative Tense=past Person=third Number=singular Negative=yes Courtesy=no1نشد/شد
Vais3s--y-----pnVerb Type=auxiliary VForm=indicative Tense=past Person=third Number=singular Negative=yes Aspect=progressive Courtesy=no1نمي‌شد/شد
Vais3pVerb Type=auxiliary VForm=indicative Tense=past Person=third Number=plural3داشتند/داشت, بوديم/بود, بودند/بود
Vais3p--nVerb Type=auxiliary VForm=indicative Tense=past Person=third Number=plural Negative=no3مي‌شدند/شد, شدند/شد, بود
Vais3p--n-----pVerb Type=auxiliary VForm=indicative Tense=past Person=third Number=plural Negative=no Aspect=progressive1مي‌شدند/شد
Vasp1s---------nVerb Type=auxiliary VForm=subjunctive Tense=present Person=first Number=singular Courtesy=no1باشم/باش
Vasp1pVerb Type=auxiliary VForm=subjunctive Tense=present Person=first Number=plural1باشيم/باش
Vasp1p--nVerb Type=auxiliary VForm=subjunctive Tense=present Person=first Number=plural Negative=no1بخواهيم/خواه
Vasp2s---------nVerb Type=auxiliary VForm=subjunctive Tense=present Person=second Number=singular Courtesy=no1باشي/باش
Vasp2s--n------nVerb Type=auxiliary VForm=subjunctive Tense=present Person=second Number=singular Negative=no Courtesy=no1باشي/باش
Vasp2s--n------yVerb Type=auxiliary VForm=subjunctive Tense=present Person=second Number=singular Negative=no Courtesy=yes1بخواهيد/خواه
Vasp2p--yVerb Type=auxiliary VForm=subjunctive Tense=present Person=second Number=plural Negative=yes1نتوانيد/توان
Vasp3s---------nVerb Type=auxiliary VForm=subjunctive Tense=present Person=third Number=singular Courtesy=no1باشد/باش
Vasp3s--n------nVerb Type=auxiliary VForm=subjunctive Tense=present Person=third Number=singular Negative=no Courtesy=no4گردد/گرد, شود/شو, بخواهد/خواه, باشه/باش
Vasp3s--y------nVerb Type=auxiliary VForm=subjunctive Tense=present Person=third Number=singular Negative=yes Courtesy=no1نشود/شو
Vasp3pVerb Type=auxiliary VForm=subjunctive Tense=present Person=third Number=plural1باشند/باش
Vasp3p--nVerb Type=auxiliary VForm=subjunctive Tense=present Person=third Number=plural Negative=no2شوند/شو, بخواهند/خواه
Vamp2s---------nVerb Type=auxiliary VForm=imperative Tense=present Person=second Number=singular Courtesy=no1باش
Vap-----nVerb Type=auxiliary VForm=participle Negative=no1شده/شد
Vap-----n-----pVerb Type=auxiliary VForm=participle Negative=no Aspect=progressive1مي‌شده/شد
Vap-----yVerb Type=auxiliary VForm=participle Negative=yes1نشده/شد
Voi-----nVerb Type=modal VForm=indicative Negative=no4مي‌توان/توان, مي‌بايست/بايست, مي‌بايد/بايد, بايد
Voi-----yVerb Type=modal VForm=indicative Negative=yes2نمي‌توان/توان, نبايد/بايد
Voip----nVerb Type=modal VForm=indicative Tense=present Negative=no1مي‌شود/شو
Voip1s--n------nVerb Type=modal VForm=indicative Tense=present Person=first Number=singular Negative=no Courtesy=no2مي‌تونم/توان, مي‌توانم/توان
Voip1s--y------nVerb Type=modal VForm=indicative Tense=present Person=first Number=singular Negative=yes Courtesy=no1نمي‌توانم/توان
Voip1p--nVerb Type=modal VForm=indicative Tense=present Person=first Number=plural Negative=no1مي‌توانيم/توان
Voip1p--yVerb Type=modal VForm=indicative Tense=present Person=first Number=plural Negative=yes1نمي‌توانيم/توان
Voip2s--n------nVerb Type=modal VForm=indicative Tense=present Person=second Number=singular Negative=no Courtesy=no3مي‌توني/توان, مي‌تواني/توان, توانستي/توانست
Voip2s--n------yVerb Type=modal VForm=indicative Tense=present Person=second Number=singular Negative=no Courtesy=yes1مي‌توانيد/توان
Voip2s--y------nVerb Type=modal VForm=indicative Tense=present Person=second Number=singular Negative=yes Courtesy=no2نمي‌تواني/توان, نتوانستي/توانست
Voip2p--nVerb Type=modal VForm=indicative Tense=present Person=second Number=plural Negative=no1مي‌توانيد/توان
Voip2p--yVerb Type=modal VForm=indicative Tense=present Person=second Number=plural Negative=yes1نمي‌توانيد/توان
Voip3s--n------nVerb Type=modal VForm=indicative Tense=present Person=third Number=singular Negative=no Courtesy=no2مي‌تونه/توان, مي‌تواند/توان
Voip3s--y------nVerb Type=modal VForm=indicative Tense=present Person=third Number=singular Negative=yes Courtesy=no2نمي‌شود/شو, نمي‌تواند/توان
Voip3p--nVerb Type=modal VForm=indicative Tense=present Person=third Number=plural Negative=no1مي‌توانند/توان
Voip3p--yVerb Type=modal VForm=indicative Tense=present Person=third Number=plural Negative=yes1نمي‌توانند/توان
Vois----n-----pVerb Type=modal VForm=indicative Tense=past Negative=no Aspect=progressive1مي‌شد/شد
Vois----y-----pVerb Type=modal VForm=indicative Tense=past Negative=yes Aspect=progressive1نمي‌شد/شد
Vois1s--n-----pnVerb Type=modal VForm=indicative Tense=past Person=first Number=singular Negative=no Aspect=progressive Courtesy=no1مي‌توانستم/توانست
Vois1s--y-----pnVerb Type=modal VForm=indicative Tense=past Person=first Number=singular Negative=yes Aspect=progressive Courtesy=no1نمي‌تونستم/توانست
Vois2s--n-----pnVerb Type=modal VForm=indicative Tense=past Person=second Number=singular Negative=no Aspect=progressive Courtesy=no1مي‌توانستي/توانست
Vois2s--y-----pnVerb Type=modal VForm=indicative Tense=past Person=second Number=singular Negative=yes Aspect=progressive Courtesy=no1نمي‌توانستي/توانست
Vois2p--yVerb Type=modal VForm=indicative Tense=past Person=second Number=plural Negative=yes1نتوانستيد/توانست
Vois3s--n------nVerb Type=modal VForm=indicative Tense=past Person=third Number=singular Negative=no Courtesy=no1توانست
Vois3s--n-----pnVerb Type=modal VForm=indicative Tense=past Person=third Number=singular Negative=no Aspect=progressive Courtesy=no1مي‌توانست/توانست
Vois3s--y------nVerb Type=modal VForm=indicative Tense=past Person=third Number=singular Negative=yes Courtesy=no1نتوانست/توانست
Vois3s--y-----pnVerb Type=modal VForm=indicative Tense=past Person=third Number=singular Negative=yes Aspect=progressive Courtesy=no1نمي‌توانست/توانست
Vois3p--nVerb Type=modal VForm=indicative Tense=past Person=third Number=plural Negative=no1توانستند/توانست
Vois3p--n-----pVerb Type=modal VForm=indicative Tense=past Person=third Number=plural Negative=no Aspect=progressive1مي‌توانستند/توانست
Vois3p--yVerb Type=modal VForm=indicative Tense=past Person=third Number=plural Negative=yes1نتوانستند/توانست
Vois3p--y-----pVerb Type=modal VForm=indicative Tense=past Person=third Number=plural Negative=yes Aspect=progressive2نمي‌توانستند/توانست, نمي‌توانستند‌/توانست
Vos-----nVerb Type=modal VForm=subjunctive Negative=no1بتوان/توان
Vosp1s--n------nVerb Type=modal VForm=subjunctive Tense=present Person=first Number=singular Negative=no Courtesy=no1بتوانم/توان
Vosp1p--nVerb Type=modal VForm=subjunctive Tense=present Person=first Number=plural Negative=no1بتوانيم/توان
Vosp2s--n------yVerb Type=modal VForm=subjunctive Tense=present Person=second Number=singular Negative=no Courtesy=yes1بتوانيد/توان
Vosp2s--y------nVerb Type=modal VForm=subjunctive Tense=present Person=second Number=singular Negative=yes Courtesy=no1نتواني/توان
Vosp3s--n------nVerb Type=modal VForm=subjunctive Tense=present Person=third Number=singular Negative=no Courtesy=no1بتواند/توان
Vosp3s--y------nVerb Type=modal VForm=subjunctive Tense=present Person=third Number=singular Negative=yes Courtesy=no1نتواند/توان
Vosp3p--nVerb Type=modal VForm=subjunctive Tense=present Person=third Number=plural Negative=no1بتوانند/توان
Vop-----nVerb Type=modal VForm=participle Negative=no1توانسته/توانست
Vop-----yVerb Type=modal VForm=participle Negative=yes1نتوانسته/توانست
Vcip1s----y----nVerb Type=copula VForm=indicative Tense=present Person=first Number=singular Clitic=yes Courtesy=no2م/است, ام/است
Vcip1s--n-n----nVerb Type=copula VForm=indicative Tense=present Person=first Number=singular Negative=no Clitic=no Courtesy=no3هستم/است, نيستم/است, م/است
Vcip1s--y------nVerb Type=copula VForm=indicative Tense=present Person=first Number=singular Negative=yes Courtesy=no1نيستم/است
Vcip1p----yVerb Type=copula VForm=indicative Tense=present Person=first Number=plural Clitic=yes1يم/است
Vcip1p--n-nVerb Type=copula VForm=indicative Tense=present Person=first Number=plural Negative=no Clitic=no2هستيم/است, مي‌شويم/شو
Vcip1p--yVerb Type=copula VForm=indicative Tense=present Person=first Number=plural Negative=yes1نيستيم/است
Vcip2s----y----nVerb Type=copula VForm=indicative Tense=present Person=second Number=singular Clitic=yes Courtesy=no3يي/است, ي/است, اي/است
Vcip2s--n-n----nVerb Type=copula VForm=indicative Tense=present Person=second Number=singular Negative=no Clitic=no Courtesy=no3هستي/است, مي‌شوي/شو, شوي/شو
Vcip2s--n-n----yVerb Type=copula VForm=indicative Tense=present Person=second Number=singular Negative=no Clitic=no Courtesy=yes1هستيد/است
Vcip2s--y------nVerb Type=copula VForm=indicative Tense=present Person=second Number=singular Negative=yes Courtesy=no1نيستي/است
Vcip2p--n-nVerb Type=copula VForm=indicative Tense=present Person=second Number=plural Negative=no Clitic=no1هستيد/است
Vcip2p--yVerb Type=copula VForm=indicative Tense=present Person=second Number=plural Negative=yes1نيستيد/است
Vcip3s----y----nVerb Type=copula VForm=indicative Tense=present Person=third Number=singular Clitic=yes Courtesy=no5ه/است, ه/است, ه/است, ست/است, س/است
Vcip3s--n-n----nVerb Type=copula VForm=indicative Tense=present Person=third Number=singular Negative=no Clitic=no Courtesy=no6هست/است, مي‌شود/شو, مي‌شه/شو, مي‌باشد/باش, گردد/گرد
Vcip3s--y------nVerb Type=copula VForm=indicative Tense=present Person=third Number=singular Negative=yes Courtesy=no2نيست/است, نمي‌شود/شو
Vcip3p----yVerb Type=copula VForm=indicative Tense=present Person=third Number=plural Clitic=yes4يند/است, ند/است, ند/است, اند/است
Vcip3p--n-nVerb Type=copula VForm=indicative Tense=present Person=third Number=plural Negative=no Clitic=no7هستند/است, هستن/است, نيستند/است, مي‌مانند/مان, مي‌شوند/شو
Vcip3p--yVerb Type=copula VForm=indicative Tense=present Person=third Number=plural Negative=yes1نيستند/است
Vcis1s--n------nVerb Type=copula VForm=indicative Tense=past Person=first Number=singular Negative=no Courtesy=no2شدم/شد, بودم/بود
Vcis1s--n------yVerb Type=copula VForm=indicative Tense=past Person=first Number=singular Negative=no Courtesy=yes1بوديم/بود
Vcis1s--n-----pnVerb Type=copula VForm=indicative Tense=past Person=first Number=singular Negative=no Aspect=progressive Courtesy=no1مي‌شدم/شد
Vcis1s--y------nVerb Type=copula VForm=indicative Tense=past Person=first Number=singular Negative=yes Courtesy=no1نبودم/بود
Vcis1p--nVerb Type=copula VForm=indicative Tense=past Person=first Number=plural Negative=no1شديم/شد
Vcis1p--yVerb Type=copula VForm=indicative Tense=past Person=first Number=plural Negative=yes1نبوديم/بود
Vcis2s--n------nVerb Type=copula VForm=indicative Tense=past Person=second Number=singular Negative=no Courtesy=no1بودي/بود
Vcis2s--n------yVerb Type=copula VForm=indicative Tense=past Person=second Number=singular Negative=no Courtesy=yes1بوديد/بود
Vcis2s--y------nVerb Type=copula VForm=indicative Tense=past Person=second Number=singular Negative=yes Courtesy=no1نبودي/بود
Vcis2p--nVerb Type=copula VForm=indicative Tense=past Person=second Number=plural Negative=no1بوديد/بود
Vcis3s--n------nVerb Type=copula VForm=indicative Tense=past Person=third Number=singular Negative=no Courtesy=no2شد, بود
Vcis3s--n-----pnVerb Type=copula VForm=indicative Tense=past Person=third Number=singular Negative=no Aspect=progressive Courtesy=no3مي‌گشت/گشت, مي‌شد/شد, مي‌بود/بود
Vcis3s--y------nVerb Type=copula VForm=indicative Tense=past Person=third Number=singular Negative=yes Courtesy=no2نشد/شد, نبود/بود
Vcis3s--y-----pnVerb Type=copula VForm=indicative Tense=past Person=third Number=singular Negative=yes Aspect=progressive Courtesy=no1نمي‌شد/شد
Vcis3p--nVerb Type=copula VForm=indicative Tense=past Person=third Number=plural Negative=no3شدند/شد, بوديم/بود, بودند/بود
Vcis3p--n-----pVerb Type=copula VForm=indicative Tense=past Person=third Number=plural Negative=no Aspect=progressive1مي‌شدند/شد
Vcis3p--yVerb Type=copula VForm=indicative Tense=past Person=third Number=plural Negative=yes2نشدند/شد, نبودند/بود
Vcsp1s--n------nVerb Type=copula VForm=subjunctive Tense=present Person=first Number=singular Negative=no Courtesy=no3شوم/شو, بشم/شو, باشم/باش
Vcsp2s--n------nVerb Type=copula VForm=subjunctive Tense=present Person=second Number=singular Negative=no Courtesy=no3شوي/شو, بشوي/شو, باشي/باش
Vcsp2p--nVerb Type=copula VForm=subjunctive Tense=present Person=second Number=plural Negative=no2شويد/شو, باشيد/باش
Vcsp3s--n------nVerb Type=copula VForm=subjunctive Tense=present Person=third Number=singular Negative=no Courtesy=no4شود/شو, بشود/شو, باشه/باش, باشد/باش
Vcsp3s--y------nVerb Type=copula VForm=subjunctive Tense=present Person=third Number=singular Negative=yes Courtesy=no2نشود/شو, نباشد/باش
Vcsp3p--nVerb Type=copula VForm=subjunctive Tense=present Person=third Number=plural Negative=no2شوند/شو, باشند/باش
Vcsp3p--yVerb Type=copula VForm=subjunctive Tense=present Person=third Number=plural Negative=yes1نباشند/باش
Vcmp2s--n------nVerb Type=copula VForm=imperative Tense=present Person=second Number=singular Negative=no Courtesy=no2شو, باش
Vcmp2s--y------nVerb Type=copula VForm=imperative Tense=present Person=second Number=singular Negative=yes Courtesy=no1نباش/باش
Vcp-----nVerb Type=copula VForm=participle Negative=no3گشته/گشت, شده/شد, بوده/بود
Vcp-----yVerb Type=copula VForm=participle Negative=yes2نشده/شد, نبوده/بود
Vlip1s----y----nnVerb Type=light VForm=indicative Tense=present Person=first Number=singular Clitic=yes Courtesy=no Transitive=no1م/است
Vlip1s--n-n----nnVerb Type=light VForm=indicative Tense=present Person=first Number=singular Negative=no Clitic=no Courtesy=no Transitive=no7مي‌کنم/کن, مي‌زنم/زن, مي‌خورم/خور, مي‌بندم/بند, مي‌برم/بر
Vlip1s--n-n----nyVerb Type=light VForm=indicative Tense=present Person=first Number=singular Negative=no Clitic=no Courtesy=no Transitive=yes6مي‌کنم/کن, مي‌زنم/زن, مي‌دهم/ده, مي‌دم/ده, مي‌دارم/دار
Vlip1s--y------nnVerb Type=light VForm=indicative Tense=present Person=first Number=singular Negative=yes Courtesy=no Transitive=no7نيستم/است, نمي‌کنم/کن, نمي‌دهم/ده, نمي‌دم/ده, نمي‌خورم/خور
Vlip1s--y------nyVerb Type=light VForm=indicative Tense=present Person=first Number=singular Negative=yes Courtesy=no Transitive=yes3نمي‌کنم/کن, نمي‌دارم/دار, ندارم/دار
Vlip1p--n-n-----nVerb Type=light VForm=indicative Tense=present Person=first Number=plural Negative=no Clitic=no Transitive=no7هستيم/است, مي‌کنيم/کن, مي‌کشيم/کش, مي‌شويم/شو, مي‌دهيم/ده
Vlip1p--n-n-----yVerb Type=light VForm=indicative Tense=present Person=first Number=plural Negative=no Clitic=no Transitive=yes6مي‌گيريم/گير, مي‌گيرم/گير, مي‌کنيم/کن, مي‌شويم/شو, مي‌دهيم/ده
Vlip1p--y-------nVerb Type=light VForm=indicative Tense=present Person=first Number=plural Negative=yes Transitive=no2نمي‌کنيم/کن, نداريم/دار
Vlip1p--y-------yVerb Type=light VForm=indicative Tense=present Person=first Number=plural Negative=yes Transitive=yes1نمي‌کنيم/کن
Vlip2s----y----nnVerb Type=light VForm=indicative Tense=present Person=second Number=singular Clitic=yes Courtesy=no Transitive=no1ي/است
Vlip2s--n-n----nnVerb Type=light VForm=indicative Tense=present Person=second Number=singular Negative=no Clitic=no Courtesy=no Transitive=no11هستي/است, مي‌گردي/گرد, مي‌کني/کن, مي‌کنيد/کن, مي‌شوي/شو
Vlip2s--n-n----nyVerb Type=light VForm=indicative Tense=present Person=second Number=singular Negative=no Clitic=no Courtesy=no Transitive=yes7هستي/است, مي‌گيري/گير, مي‌کني/کن, مي‌شوي/شو, مي‌دهي/ده
Vlip2s--n-n----ynVerb Type=light VForm=indicative Tense=present Person=second Number=singular Negative=no Clitic=no Courtesy=yes Transitive=no3مي‌کنيد/کن, مي‌دانيد/دان, داريد/دار
Vlip2s--n-n----yyVerb Type=light VForm=indicative Tense=present Person=second Number=singular Negative=no Clitic=no Courtesy=yes Transitive=yes2مي‌کنيد/کن, داريد/دار
Vlip2s--y------nnVerb Type=light VForm=indicative Tense=present Person=second Number=singular Negative=yes Courtesy=no Transitive=no6نيستي/است, نمي‌کني/کن, نمي‌بري/بر, نکني/کن, نشدي/شد
Vlip2s--y------nyVerb Type=light VForm=indicative Tense=present Person=second Number=singular Negative=yes Courtesy=no Transitive=yes3نيستي/است, نمي‌کني/کن, نداري/دار
Vlip2s--y------ynVerb Type=light VForm=indicative Tense=present Person=second Number=singular Negative=yes Courtesy=yes Transitive=no1نمي‌کنيد/کن
Vlip2s--y------yyVerb Type=light VForm=indicative Tense=present Person=second Number=singular Negative=yes Courtesy=yes Transitive=yes1نکنيد/کن
Vlip2p--n-n-----nVerb Type=light VForm=indicative Tense=present Person=second Number=plural Negative=no Clitic=no Transitive=no10يد, يد/است, هستيد/است, مي‌شويد/شو, مي‌دانيد/دان
Vlip2p--n-n-----yVerb Type=light VForm=indicative Tense=present Person=second Number=plural Negative=no Clitic=no Transitive=yes1هستيد/است
Vlip3s----y----nnVerb Type=light VForm=indicative Tense=present Person=third Number=singular Clitic=yes Courtesy=no Transitive=no2ه/است, ست/است
Vlip3s----y----nyVerb Type=light VForm=indicative Tense=present Person=third Number=singular Clitic=yes Courtesy=no Transitive=yes1ه/است
Vlip3s--n-n----nnVerb Type=light VForm=indicative Tense=present Person=third Number=singular Negative=no Clitic=no Courtesy=no Transitive=no26مي‌يابد/ياب, مي‌ماند/ماند, مي‌ماند/مان, مي‌گيرد/گير, مي‌گردد/گرد
Vlip3s--n-n----nyVerb Type=light VForm=indicative Tense=present Person=third Number=singular Negative=no Clitic=no Courtesy=no Transitive=yes19هست/است, مي‌نمايد/نما, مي‌گيرد/گير, مي‌گردد/گرد, مي‌گذارد/گذار
Vlip3s--y------nnVerb Type=light VForm=indicative Tense=present Person=third Number=singular Negative=yes Courtesy=no Transitive=no18نيست/است, نمي‌يابد/ياب, نمي‌ماند/ماند, نمي‌گيرد/گير, نمي‌کند/کن
Vlip3s--y------nyVerb Type=light VForm=indicative Tense=present Person=third Number=singular Negative=yes Courtesy=no Transitive=yes6نيست/است, نمي‌کنه/کن, نمي‌کند/کن, نمي‌آيد/آ, نمي‌آمد/آمد
Vlip3p----y-----nVerb Type=light VForm=indicative Tense=present Person=third Number=plural Clitic=yes Transitive=no1ند/است
Vlip3p--n-n-----nVerb Type=light VForm=indicative Tense=present Person=third Number=plural Negative=no Clitic=no Transitive=no20هستند/است, نيستند/است, مي‌يابند/ياب, مي‌گيرند/گير, مي‌گردند/گرد
Vlip3p--n-n-----yVerb Type=light VForm=indicative Tense=present Person=third Number=plural Negative=no Clitic=no Transitive=yes9مي‌کنند/کن, مي‌شوند/شو, مي‌شناسند/شناس, مي‌سازند/ساز, مي‌زنند/زن
Vlip3p--y-------nVerb Type=light VForm=indicative Tense=present Person=third Number=plural Negative=yes Transitive=no7نياورند/آور, نمي‌گيرند/گير, نمي‌کنند/کن, نمي‌شوند/شو, نمي‌زنند/زن
Vlip3p--y-------yVerb Type=light VForm=indicative Tense=present Person=third Number=plural Negative=yes Transitive=yes3نمي‌کنند/کن, نمي‌دهند/ده, ندارند/دار
Vlis1s--n------nnVerb Type=light VForm=indicative Tense=past Person=first Number=singular Negative=no Courtesy=no Transitive=no5کردم/کرد, شدم/شد, داشتم/داشت, دادم/داد, بودم/بود
Vlis1s--n------nyVerb Type=light VForm=indicative Tense=past Person=first Number=singular Negative=no Courtesy=no Transitive=yes3کردم/کرد, داشتم/داشت, دادم/داد
Vlis1s--n-----pnnVerb Type=light VForm=indicative Tense=past Person=first Number=singular Negative=no Aspect=progressive Courtesy=no Transitive=no3مي‌گشتم/گشت, مي‌کردم/کرد, مي‌شدم/شد
Vlis1s--n-----pnyVerb Type=light VForm=indicative Tense=past Person=first Number=singular Negative=no Aspect=progressive Courtesy=no Transitive=yes2مي‌کردم/کرد, مي‌دادم/داد
Vlis1s--y------nnVerb Type=light VForm=indicative Tense=past Person=first Number=singular Negative=yes Courtesy=no Transitive=no1نکردم/کرد
Vlis1s--y------nyVerb Type=light VForm=indicative Tense=past Person=first Number=singular Negative=yes Courtesy=no Transitive=yes1نکردم/کرد
Vlis1p--n-------nVerb Type=light VForm=indicative Tense=past Person=first Number=plural Negative=no Transitive=no2کرديم/کرد, شديم/شد
Vlis1p--n-------yVerb Type=light VForm=indicative Tense=past Person=first Number=plural Negative=no Transitive=yes2زديم/زد, داديم/داد
Vlis1p--n-----p-nVerb Type=light VForm=indicative Tense=past Person=first Number=plural Negative=no Aspect=progressive Transitive=no3مي‌کنيم/کن, مي‌کرديم/کرد, مي‌برديم/برد
Vlis1p--n-----p-yVerb Type=light VForm=indicative Tense=past Person=first Number=plural Negative=no Aspect=progressive Transitive=yes2مي‌کنيم/کن, مي‌کرديم/کرد
Vlis2s--n------nnVerb Type=light VForm=indicative Tense=past Person=second Number=singular Negative=no Courtesy=no Transitive=no8کشيدي/کشيد, کردي/کرد, شدي/شد, زدي/زد, داشتي/داشت
Vlis2s--n------nyVerb Type=light VForm=indicative Tense=past Person=second Number=singular Negative=no Courtesy=no Transitive=yes5ندادي/داد, کردي/کرد, داشتي/داشت, آوردي/آورد, انداختي/انداخت
Vlis2s--n------ynVerb Type=light VForm=indicative Tense=past Person=second Number=singular Negative=no Courtesy=yes Transitive=no1ديديد/ديد
Vlis2s--n-----pnnVerb Type=light VForm=indicative Tense=past Person=second Number=singular Negative=no Aspect=progressive Courtesy=no Transitive=no3مي‌کردي/کرد, مي‌شدي/شد, مي‌آوردي/آورد
Vlis2s--n-----pnyVerb Type=light VForm=indicative Tense=past Person=second Number=singular Negative=no Aspect=progressive Courtesy=no Transitive=yes5مي‌گرفتي/گرفت, مي‌کردي/کرد, مي‌داشتي/داشت, مي‌دادي/داد, مي‌آوردي/آورد
Vlis2s--n-----pyyVerb Type=light VForm=indicative Tense=past Person=second Number=singular Negative=no Aspect=progressive Courtesy=yes Transitive=yes1مي‌داديد/داد
Vlis2s--y------nnVerb Type=light VForm=indicative Tense=past Person=second Number=singular Negative=yes Courtesy=no Transitive=no1نشدي/شد
Vlis2s--y-----pnnVerb Type=light VForm=indicative Tense=past Person=second Number=singular Negative=yes Aspect=progressive Courtesy=no Transitive=no3نمي‌کردي/کرد, نمي‌شدي/شد, نمي‌بردي/برد
Vlis2p--n-------nVerb Type=light VForm=indicative Tense=past Person=second Number=plural Negative=no Transitive=no1بوديد/بود
Vlis2p--n-------yVerb Type=light VForm=indicative Tense=past Person=second Number=plural Negative=no Transitive=yes1داديد/داد
Vlis2p--n-----p-nVerb Type=light VForm=indicative Tense=past Person=second Number=plural Negative=no Aspect=progressive Transitive=no1مي‌شديد/شد
Vlis2p--n-----p-yVerb Type=light VForm=indicative Tense=past Person=second Number=plural Negative=no Aspect=progressive Transitive=yes1مي‌کرديد/کرد
Vlis2p--y-------yVerb Type=light VForm=indicative Tense=past Person=second Number=plural Negative=yes Transitive=yes1نشديد/شد
Vlis3s--n------nnVerb Type=light VForm=indicative Tense=past Person=third Number=singular Negative=no Courtesy=no Transitive=no27يافت, نمود, ماند, گرفت, گرديد
Vlis3s--n------nyVerb Type=light VForm=indicative Tense=past Person=third Number=singular Negative=no Courtesy=no Transitive=yes21يافت, نمود, گفت, گرفت, گذاشت
Vlis3s--n-----pnnVerb Type=light VForm=indicative Tense=past Person=third Number=singular Negative=no Aspect=progressive Courtesy=no Transitive=no31مي‌يافت/يافت, مي‌ورزيد/ورزيد, مي‌نمود/نمود, مي‌ماند/ماند, مي‌گرفت/گرفت
Vlis3s--n-----pnyVerb Type=light VForm=indicative Tense=past Person=third Number=singular Negative=no Aspect=progressive Courtesy=no Transitive=yes16مي‌نمود/نمود, مي‌گفت/گفت, مي‌گرفت/گرفت, مي‌کشيد/کشيد, مي‌کرد/کرد
Vlis3s--y------nnVerb Type=light VForm=indicative Tense=past Person=third Number=singular Negative=yes Courtesy=no Transitive=no8نينداخت/انداخت, نماند/ماند, نکشيد/کشيد, نکرد/کرد, نشد/شد
Vlis3s--y------nyVerb Type=light VForm=indicative Tense=past Person=third Number=singular Negative=yes Courtesy=no Transitive=yes5نيامد/آمد, نکرد/کرد, نشد/شد, نداشت/داشت, نداد/داد
Vlis3s--y-----pnnVerb Type=light VForm=indicative Tense=past Person=third Number=singular Negative=yes Aspect=progressive Courtesy=no Transitive=no13نمي‌ماند/ماند, نمي‌گرفت/گرفت, نمي‌کشيد/کشيد, نمي‌کرد/کرد, نمي‌شد/شد
Vlis3s--y-----pnyVerb Type=light VForm=indicative Tense=past Person=third Number=singular Negative=yes Aspect=progressive Courtesy=no Transitive=yes5نمي‌کرد/کرد, نمي‌شد/شد, نمي‌داد/داد, نمي‌آورد/آورد, نمي‌آمد/آمد
Vlis3p--n-------nVerb Type=light VForm=indicative Tense=past Person=third Number=plural Negative=no Transitive=no20يافتند/يافت, گرفتند/گرفت, کشيدند/کشيد, کردند/کرد, شديم/شد
Vlis3p--n-------yVerb Type=light VForm=indicative Tense=past Person=third Number=plural Negative=no Transitive=yes8گرفتند/گرفت, کشيدند/کشيد, کردن/کرد, کردند/کرد, داشتند/داشت
Vlis3p--n-----p-nVerb Type=light VForm=indicative Tense=past Person=third Number=plural Negative=no Aspect=progressive Transitive=no15مي‌گرفنتد/گرفت, مي‌گرفتند/گرفت, مي‌کشيدند/کشيد, مي‌کردند/کرد, مي‌شدند/شد
Vlis3p--n-----p-yVerb Type=light VForm=indicative Tense=past Person=third Number=plural Negative=no Aspect=progressive Transitive=yes15مي‌نمودند/نمود, مي‌گفتند/گفت, مي‌گرفتند/گرفت, مي‌گذاشتند/گذاشت, مي‌کشيدند/کشيد
Vlis3p--y-------nVerb Type=light VForm=indicative Tense=past Person=third Number=plural Negative=yes Transitive=no5نکردند/کرد, نشدند/شد, نداشتند/داشت, نخوردند/خورد, نبودند/بود
Vlis3p--y-------yVerb Type=light VForm=indicative Tense=past Person=third Number=plural Negative=yes Transitive=yes1نياوردند/آورد
Vlis3p--y-----p-nVerb Type=light VForm=indicative Tense=past Person=third Number=plural Negative=yes Aspect=progressive Transitive=no4نمي‌کردند/کرد, نمي‌شدند/شد, نمي‌دادند/داد, نمي‌بردند/برد
Vlis3p--y-----p-yVerb Type=light VForm=indicative Tense=past Person=third Number=plural Negative=yes Aspect=progressive Transitive=yes2نمي‌کردند/کرد, نمي‌دادند/داد
Vlsp1s--n------nnVerb Type=light VForm=subjunctive Tense=present Person=first Number=singular Negative=no Courtesy=no Transitive=no3کنم/کن, بکنم/کن, بدهم/ده
Vlsp1s--n------nyVerb Type=light VForm=subjunctive Tense=present Person=first Number=singular Negative=no Courtesy=no Transitive=yes7کنم/کن, دهم/ده, بيندازم/انداز, بکنم/کن, بدهم/ده
Vlsp1s--y------nnVerb Type=light VForm=subjunctive Tense=present Person=first Number=singular Negative=yes Courtesy=no Transitive=no1نکنم/کن
Vlsp1p--n-------nVerb Type=light VForm=subjunctive Tense=present Person=first Number=plural Negative=no Transitive=no5کنيم/کن, شويم/شو, بيفتيم/افت, بگيريم/گير, باشيم/باش
Vlsp1p--n-------yVerb Type=light VForm=subjunctive Tense=present Person=first Number=plural Negative=no Transitive=yes6کنيم/کن, دهيم/ده, داريم/دار, بيندازيم/انداز, بدهيم/ده
Vlsp2s--n------nnVerb Type=light VForm=subjunctive Tense=present Person=second Number=singular Negative=no Courtesy=no Transitive=no8کني/کن, شوي/شو, دربياوري/درآورد, بيايي/آ, بماني/مان
Vlsp2s--n------nyVerb Type=light VForm=subjunctive Tense=present Person=second Number=singular Negative=no Courtesy=no Transitive=yes7کني/کن, دهي/ده, دربياوري/درآور, بياوري/آور, بگيري/گير
Vlsp2s--n------ynVerb Type=light VForm=subjunctive Tense=present Person=second Number=singular Negative=no Courtesy=yes Transitive=no4کنيد/کن, دهيد/ده, بيندازيد/انداز, بشويد/شو
Vlsp2s--n------yyVerb Type=light VForm=subjunctive Tense=present Person=second Number=singular Negative=no Courtesy=yes Transitive=yes2کنيد/کن, دهيد/ده
Vlsp2p--n-------nVerb Type=light VForm=subjunctive Tense=present Person=second Number=plural Negative=no Transitive=no2کنيد/کن, شويد/شو
Vlsp2p--n-------yVerb Type=light VForm=subjunctive Tense=present Person=second Number=plural Negative=no Transitive=yes5کنيد/کن, دهيد/ده, بگيريد/گير, بزنيد/زن, بدهيد/ده
Vlsp3s--n------nnVerb Type=light VForm=subjunctive Tense=present Person=third Number=singular Negative=no Courtesy=no Transitive=no29يابد/ياب, گيرد/گير, گردد/گرد, کند/کن, شو
Vlsp3s--n------nyVerb Type=light VForm=subjunctive Tense=present Person=third Number=singular Negative=no Courtesy=no Transitive=yes18نمايد/نما, کنه/کن, کند/کن, شود/شو, سازد/ساز
Vlsp3s--y------nnVerb Type=light VForm=subjunctive Tense=present Person=third Number=singular Negative=yes Courtesy=no Transitive=no3نکند/کن, نشود/شو, نباشد/باش
Vlsp3s--y------nyVerb Type=light VForm=subjunctive Tense=present Person=third Number=singular Negative=yes Courtesy=no Transitive=yes1نکند/کن
Vlsp3p--n-------nVerb Type=light VForm=subjunctive Tense=present Person=third Number=plural Negative=no Transitive=no13يابند/ياب, کنند/کن, شوند/شو, دهند/ده, خيزند/خيز
Vlsp3p--n-------yVerb Type=light VForm=subjunctive Tense=present Person=third Number=plural Negative=no Transitive=yes14کنند/کن, شوند/شو, سازند/ساز, دهند/ده, دارند/دار
Vlsp3p--y-------nVerb Type=light VForm=subjunctive Tense=present Person=third Number=plural Negative=yes Transitive=no3نکنند/کن, نشوند/شو, نباشند/باش
Vlsp3p--y-------yVerb Type=light VForm=subjunctive Tense=present Person=third Number=plural Negative=yes Transitive=yes1ندهند/ده
Vlmp2s--n------nnVerb Type=light VForm=imperative Tense=present Person=second Number=singular Negative=no Courtesy=no Transitive=no3کن, شو, بده/ده
Vlmp2s--n------nyVerb Type=light VForm=imperative Tense=present Person=second Number=singular Negative=no Courtesy=no Transitive=yes2کن, بگير/گير
Vlmp2s--n------ynVerb Type=light VForm=imperative Tense=present Person=second Number=singular Negative=no Courtesy=yes Transitive=no2کنيد/کن, شويد
Vlmp2s--y------nnVerb Type=light VForm=imperative Tense=present Person=second Number=singular Negative=yes Courtesy=no Transitive=no4نکن/کن, نشو/شو, نزن/زن, نده/ده
Vlmp2s--y------nyVerb Type=light VForm=imperative Tense=present Person=second Number=singular Negative=yes Courtesy=no Transitive=yes1مکن/کن
Vlmp2p--n-------nVerb Type=light VForm=imperative Tense=present Person=second Number=plural Negative=no Transitive=no3کنيد/کن, شويد/شو, بگيريد/گير
Vlmp2p--n-------yVerb Type=light VForm=imperative Tense=present Person=second Number=plural Negative=no Transitive=yes2کنيد/کن, بياوريد/آور
Vlmp2p--y-------nVerb Type=light VForm=imperative Tense=present Person=second Number=plural Negative=yes Transitive=no1نکنيد/کن
Vlp-----n-------nVerb Type=light VForm=participle Negative=no Transitive=no29يافته/يافت, نشسته/نشست, مونده/ماند, مانده/ماند, گشته/گشت
Vlp-----n-------yVerb Type=light VForm=participle Negative=no Transitive=yes19نموده/نمود, گرفته/گرفت, گذاشته/گذاشت, کشيده/کشيد, کرده/کرد
Vlp-----n-----p-nVerb Type=light VForm=participle Negative=no Aspect=progressive Transitive=no1مي‌کرده/کرد
Vlp-----n-----p-yVerb Type=light VForm=participle Negative=no Aspect=progressive Transitive=yes2مي‌کرده/کرد, مي‌داده/داد
Vlp-----y-------nVerb Type=light VForm=participle Negative=yes Transitive=no11نيفتاده/افتاد, نيافته/يافت, نمانده/ماند, نگرفته/گرفت, نکرده/کرد
Vlp-----y-------yVerb Type=light VForm=participle Negative=yes Transitive=yes7نيامده/آمد, نگرفته/گرفت, نکرده/کرد, نشده/شد, نزده/زد
A-pAdjective Degree=positive230يخ, ولو, واقع, وادار, همراه
A-p--gAdjective Degree=positive Case=genitive9مشغولِ/مشغول, مزاحمِ/مزاحم, مراقبِ/مراقب, متوجهٔ/متوجه, شاملِ/شامل
A-cAdjective Degree=comparative3نزديک‌تر/نزديک, کمتر/کم, سست‌تر/سست
AfpAdjective Type=qualificative Degree=positive1654يهودي, يکي/يک, يکنواخت, يک‌نفره, يکسان
Afp---nAdjective Type=qualificative Degree=positive Definiteness=no277ويژه‌اي/ويژه, وسيعي/وسيع, وسيع‌تري/وسيع, وحشتناکي/وحشتناک, وافري/وافر
Afp--gAdjective Type=qualificative Degree=positive Case=genitive498يهوديِ/يهودي, يکنواختِ/يکنواخت, يخيِ/يخي, يادآورِ/يادآور, ويژهٔ/ويژه
AfcAdjective Type=qualificative Degree=comparative98وحشتناک‌تر/وحشتناک, نمايان‌تر/نمايان, نزديک‌تر/نزديک, ناهنجارتر/ناهنجار, نامعقول‌تر/نامعقول
Afc---nAdjective Type=qualificative Degree=comparative Definiteness=no14ملايم‌تري/ملايم, کمتري/کم, غيرِقابلِ‌نفوذتري/غيرِقابلِ‌نفوذ, عظيم‌تري/عظيم, راحت‌تري/راحت
Afc--gAdjective Type=qualificative Degree=comparative Case=genitive4کوچک‌تر/کوچک, قوي‌ترِ/قوي, بيشترِ/بيش, اعظمِ/اعظم
AfsAdjective Type=qualificative Degree=superlative41نزديک‌ترين/نزديک, مهمترين/مهم, منطقي‌ترين/منطقي, مطمئن‌ترين/مطمئن, مشکل‌ترين/مشکل
Pp1-s---n---------nPronoun Type=personal Person=first Number=singular Clitic=no Courtesy=no1من
Pp1-s---n---------yPronoun Type=personal Person=first Number=singular Clitic=no Courtesy=yes1ما
Pp1-s---y---------nPronoun Type=personal Person=first Number=singular Clitic=yes Courtesy=no3يم/من, مِ/من, م/من
Pp1-sa--nPronoun Type=personal Person=first Number=singular Case=accusative Clitic=no2م/من, مرا/من
Pp1-sa--y---------nPronoun Type=personal Person=first Number=singular Case=accusative Clitic=yes Courtesy=no1م/من
Pp1-p---nPronoun Type=personal Person=first Number=plural Clitic=no1ما
Pp1-p---yPronoun Type=personal Person=first Number=plural Clitic=yes2يمان/خود, مان/ما
Pp2-s---n---------nPronoun Type=personal Person=second Number=singular Clitic=no Courtesy=no1تو
Pp2-s---n---------yPronoun Type=personal Person=second Number=singular Clitic=no Courtesy=yes1شما
Pp2-s---y---------nPronoun Type=personal Person=second Number=singular Clitic=yes Courtesy=no4يت/تو, ت/تو, َت/تو, ات/تو
Pp2-s---y---------yPronoun Type=personal Person=second Number=singular Clitic=yes Courtesy=yes3يتان/تو, تون/تو, تان/تو
Pp2-sa--nPronoun Type=personal Person=second Number=singular Case=accusative Clitic=no1ترا/تو
Pp2-sa--y---------nPronoun Type=personal Person=second Number=singular Case=accusative Clitic=yes Courtesy=no3ِت/تو, ت/تو, ات/تو
Pp2-sa--y---------yPronoun Type=personal Person=second Number=singular Case=accusative Clitic=yes Courtesy=yes1تان/تو
Pp2-p---nPronoun Type=personal Person=second Number=plural Clitic=no3شماها/شما, شما, اتان/شما
Pp2-p---yPronoun Type=personal Person=second Number=plural Clitic=yes2يتان/شما, تان/شما
Pp3-s---n---------nPronoun Type=personal Person=third Number=singular Clitic=no Courtesy=no3وي, اون/او, او
Pp3-s---y---------nPronoun Type=personal Person=third Number=singular Clitic=yes Courtesy=no5يش/او, ش, ش/خود, ش/او, اش/او
Pp3-sa--y---------nPronoun Type=personal Person=third Number=singular Case=accusative Clitic=yes Courtesy=no3يش/او, ش/او, اش/او
Pp3-p---nPronoun Type=personal Person=third Number=plural Clitic=no6اينها, اونها/آنها, اونا/آنها, آنهايي/آنها, آنها
Pp3-p---yPronoun Type=personal Person=third Number=plural Clitic=yes4يشان/آنها, شون/خود, شون/آنها, شان/آنها
Pp3-pa--yPronoun Type=personal Person=third Number=plural Case=accusative Clitic=yes1شان/آنها
Pd--sPronoun Type=demonstrative Number=singular32هيچ‌جوري/هيچ‌جور, همين, همينقدر, همين‌قدر, همين‌طور
Pd--s---nPronoun Type=demonstrative Number=singular Clitic=no6همين‌طور, چنين, اين, اون/آن, آن‌که
Pd--s---yPronoun Type=demonstrative Number=singular Clitic=yes3يش/آن, ش/آن, اش/آن
Pd--sa--yPronoun Type=demonstrative Number=singular Case=accusative Clitic=yes1ش/آن
Pd--pPronoun Type=demonstrative Number=plural2همان‌ها/همان, آنها
Pd--p---nPronoun Type=demonstrative Number=plural Clitic=no5شون/آنها, شان/آنها, اينها, آنهايي/آنها, آنها
Pd--p---yPronoun Type=demonstrative Number=plural Clitic=yes2يشان/آنها, شان/آنها
Pd--pg--nPronoun Type=demonstrative Number=plural Case=genitive Clitic=no1آنهايِ/آنها
Pi--sPronoun Type=indefinite Number=singular9يکي/يک, هيچي, هيچ, هيچ‌کدام, هريک
Pi--pPronoun Type=indefinite Number=plural12هيچ‌يک, همه, همگي, همگان/همه, هرکدام
Pq--sPronoun Type=interrogative Number=singular7کدام‌يک, کدام, کجا, چيکار, چي/چه
Px------nPronoun Type=reflexive Clitic=no3شان/خود, خويش, خود
Px------yPronoun Type=reflexive Clitic=yes6يمان/خود, يشان/خود, يتان/خود, مان/خود, شان/خود
Px------y---------nPronoun Type=reflexive Clitic=yes Courtesy=no11يم/خود, يش/خود, يت/خود, م/خود, ش/خود
Px---g--nPronoun Type=reflexive Case=genitive Clitic=no1خودِ/خود
Px1-s---n---------nPronoun Type=reflexive Person=first Number=singular Clitic=no Courtesy=no1خودم/خود
Px1-s---y---------nPronoun Type=reflexive Person=first Number=singular Clitic=yes Courtesy=no1م/خودم
Px1-p---nPronoun Type=reflexive Person=first Number=plural Clitic=no2خودمون/خودمان, خودمان/خود
Px2-s---n---------nPronoun Type=reflexive Person=second Number=singular Clitic=no Courtesy=no1خودت/خود
Px2-s---y---------nPronoun Type=reflexive Person=second Number=singular Clitic=yes Courtesy=no1ت/خود
Px2-p---yPronoun Type=reflexive Person=second Number=plural Clitic=yes1خودتان/خود
Px3-s---n---------nPronoun Type=reflexive Person=third Number=singular Clitic=no Courtesy=no1خودش/خود
Px3-s---y---------nPronoun Type=reflexive Person=third Number=singular Clitic=yes Courtesy=no1ش/او
Px3-p---nPronoun Type=reflexive Person=third Number=plural Clitic=no1خودشان/خود
Px3-p---yPronoun Type=reflexive Person=third Number=plural Clitic=yes2شان/خود, خودشان/خود
PyPronoun Type=reciprocal4يگديگر, يکديگر, هم, همديگر
DdDeterminer Type=demonstrative23همين, همچو/همچون, همان, فلان, عوامل/عامل
DiDeterminer Type=indefinite57يک‌سري, يک‌جور, هيچ‌يک, هيچ, هيچ‌
DqDeterminer Type=interrogative8کدام‌يک, کدام, کجايِ/کجا, چه‌مقدار, چه
DeDeterminer Type=exclamative2چه‌قدر, چه
DaDeterminer Type=article3يه/يک, يکي/يک, يک
DxDeterminer Type=exceptional1تنها
R-pAdverb Degree=positive427يک‌مرتبه, يک‌ريز, يک‌جا, يک‌باره, يعني
R-p----gAdverb Degree=positive Case=genitive19وسطِ/وسط, نزديکِ/نزديک, لايِ/لاي, کنارِ/کنار, کفِ/کف
R-cAdverb Degree=comparative22وحشيانه‌تر/وحشيانه, نزديک‌تر/نزديک, کمتر/کم, فراتر/فرا, صميمانه‌تر/صميمانه
SpsAdposition Type=preposition Formation=simple94وسطِ/وسط, واسهٔ/واسه, همراهِ/همراه, همچو/همچون, همچون
SpcAdposition Type=preposition Formation=compound134همراه‌با, نسبت‌به, مبني‌بر, مابينِ/مابين, گذشته‌از
StsAdposition Type=postposition Formation=simple4و/را, و/را, رو/را, را
CcsConjunction Type=coordinating Formation=simple18يعني, يا, و, ولي, هم
CccConjunction Type=coordinating Formation=compound7نه‌فقط, نه‌تنها, تاآنجاکه, برخلافِ/برخلاف, برايِ‌همين
CssConjunction Type=subordinating Formation=simple13وقتي/وقت, هنگامي/هنگام, هنگامي‌که/هنگام‌که, نه, که
CscConjunction Type=subordinating Formation=compound43وگرنه, وقتي/وقت, وقتي‌که/وقت‌که, وقت, هنگامي‌که/هنگام‌که
McNumeral Type=cardinal95يه/يک, يک, يک‌ميليون, يک‌ربع, يازده
Mc----nNumeral Type=cardinal Definiteness=no3يکي/يک, نيمي/نيم, اندي/اند
Mc--gNumeral Type=cardinal Case=genitive11يکِ/يک, يازدهِ/يازده, هفتِ/هفت, هشتِ/هشت, نيمِ/نيم
MoNumeral Type=ordinal13يازدهمين/يازده, يازدهم/يازده, هفتم/هفت, هجدهم/هجده, نوزدهم/نوزده
Mo----nNumeral Type=ordinal Definiteness=no1سومي/سه
Mo--gNumeral Type=ordinal Case=genitive6هفدهمِ/هفده, نوزدهمِ/نوزده, سومِ/سه, دومِ/دو, چهارمِ/چهار
Mf--gNumeral Type=fractal Case=genitive2يک‌چهارمِ/يک‌چهار, يک‌پنجمِ/يک‌پنج
MrNumeral Type=ordinal29يازدهمين/يازده, هزارمين/هزار, نهمين/نه, نخستين/نخست, سومين/سه
IInterjection25واي, هي, همين, هان, نه
XResidual12+2=5
YAbbreviation2و, ج
ZPunctuation10), (, ", ., ..
Up: 3. Language Specific MULTEXT Specifications Previous: 3.15. Albanian Specifications Next: 3.17. Estonian Specifications
Date: 2021-08-20
This work is licensed under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International.