MULTEXT-East Morphosyntactic Specifications

3.17. Estonian Specifications

Up: 3. Language Specific MULTEXT Specifications Previous: 3.16. Persian Specifications Next: 3.18. Hungarian Specifications

Table of contents

Heiki-Jaan Kaalep

2018-11-12

Language Name:
Estonian
Code:
et
Reference:
Wikipedia

3.17.1. Estonian Category Index

3.17.1.1. Table of categories
CATEGORY (en)Value (en)Code (en)Attributes
CATEGORYNounN3
CATEGORYVerbV8
CATEGORYAdjectiveA3
CATEGORYPronounP4
CATEGORYAdverbR0
CATEGORYAdpositionS1
CATEGORYConjunctionC1
CATEGORYNumeralM4
CATEGORYInterjectionI0
CATEGORYAbbreviationY3
CATEGORYResidualX0
CATEGORYPunctuationZ0

3.17.2. Estonian Noun

Specification for Estonian Noun
PAttribute (en)Value (en)Code (en)
0CATEGORYNounN
1Typecommonc
properp
3Numbersingulars
pluralp
4Casenominativen
genitiveg
partitive1
illativex
inessive2
elativee
allativet
adessive3
ablativeb
translative4
terminative9
essivew
abessive5
komitativek
aditive7
3.17.2.1. MSD Index

This index gives the liist of morphosyntactic descriptions (MSDs) and their features. In the table below, the first column gives the MSD, the second its expansion into a feature-structure, the third gives the number of entries in the lexicon (135,094 entries), and the fourth gives some examples as word-form/lemma. The list was extracted form the Estonian MULTEXT-East lexicon.

MSDs (54)
MSDFeaturesTypesExamples
NcNoun Type=common12ühe-/ühe, pärast-/pärast, mõtlemis-, lisa-/lisa, leiutamis-
Nc-snNoun Type=common Number=singular Case=nominative11928žurnalistika, žürii, zooloog, zooloogia, žiletitera
Nc-sgNoun Type=common Number=singular Case=genitive11845žurnalistika, žurnalistikatunnustuse/žurnalistikatunnustus, žurnaalorderisüsteemi/žurnaalorderisüsteem, žurnaali/žurnaal, žürii
Nc-s1Noun Type=common Number=singular Case=partitive8470žurnaalorderisüsteemi/žurnaalorderisüsteem, žurnaali/žurnaal, žiletitera, žesti/žest, žargooni/žargoon
Nc-sxNoun Type=common Number=singular Case=illative484võtmisesse/võtmine, võõrasse/võõras, vööndisse/vöönd, voodisse/voodi, voodipäitsisse/voodipäits
Nc-s2Noun Type=common Number=singular Case=inessive3336žüriis/žürii, žargoonis/žargoon, žanris/žanr, žanrikäsitluses/žanrikäsitlus, vulksus/vulks
Nc-seNoun Type=common Number=singular Case=elative2934vulinast/vulin, võttest/võte, võtmisest/võtmine, võrust/võru, vorstist/vorst
Nc-stNoun Type=common Number=singular Case=allative2166žüriile/žürii, žiletiterale/žiletitera, vundamendile/vundament, võttele/võte, võrrandile/võrrand
Nc-s3Noun Type=common Number=singular Case=adessive2237žestil/žest, võtmisel/võtmine, võsul/võsu, võsalagendikul/võsalagendik, vormil/vorm
Nc-sbNoun Type=common Number=singular Case=ablative709žüriilt/žürii, vormistikult/vormistik, vormilt/vorm, võõrkeelt/võõrkee, võõristavalt/võõristav
Nc-s4Noun Type=common Number=singular Case=translative1869vundamendiks/vundament, vrakiks/vrakk, võtteks/võte, võtmiseks/võtmine, võtmesõnaks/võtmesõna
Nc-s9Noun Type=common Number=singular Case=terminative283vundamendini/vundament, võtmiseni/võtmine, võidupäevani/võidupäev, võiduni/võit, viimistluseni/viimistlus
Nc-swNoun Type=common Number=singular Case=essive536võrrelduna/võrreldu, võrratusena/võrratus, võrdlusena/võrdlus, võrdkujuna/võrdkuju, võõrkehana/võõrkeha
Nc-s5Noun Type=common Number=singular Case=abessive269võtmiseta/võtmine, voodita/voodi, võita/või, vinnata/vinn, viidata/viit
Nc-skNoun Type=common Number=singular Case=komitative2491žiletiga/žilett, žestiga/žest, žanrikäsitlusega/žanrikäsitlus, võtmisega/võtmine, võtmega/võti
Nc-s7Noun Type=common Number=singular Case=aditive4207žurnaalorderisüsteemi/žurnaalorderisüsteem, žurnaali/žurnaal, žesti/žest, žargooni/žargoon, žanri/žanr
Nc-pnNoun Type=common Number=plural Case=nominative6845zootehnikud/zootehnik, žiletid/žilett, žestid/žest, vürtsitatud/vürtsitatu, vurrud/vurr
Nc-pgNoun Type=common Number=plural Case=genitive4211zootehnikute/zootehnik, žestide/žest, vuntside/vunts, võtmeprobleemide/võtmeprobleem, võtete/võte
Nc-p1Noun Type=common Number=plural Case=partitive3765žiletiteri/žiletitera, vurrusid/vurr, vundamente/vundament, vulkaane/vulkaan, võtte/võtt
Nc-pxNoun Type=common Number=plural Case=illative290žüriidesse/žürii, võlgadesse/võlg, võitlejatesse/võitleja, võimuorganitesse/võimuorgan, võimetesse/võime
Nc-p2Noun Type=common Number=plural Case=inessive997žüriides/žürii, vundamentides/vundament, vormides/vorm, võrendikes/võrendik, võlus/võlg
Nc-peNoun Type=common Number=plural Case=elative1102vorstidest/vorst, võrranditest/võrrand, vormiüksustest/vormiüksus, vormimisvõtetest/vormimisvõte, vormidest/vorm
Nc-ptNoun Type=common Number=plural Case=allative893zootehnikutele/zootehnik, võrulastele/võrulane, vormidele/vorm, võõrustajatele/võõrustaja, võõrastele/võõras
Nc-p3Noun Type=common Number=plural Case=adessive812võtmealadel/võtmeala, võrseil/võrse, vormidel/vorm, võredel/võre, võõrastel/võõras
Nc-pbNoun Type=common Number=plural Case=ablative173vormimütsidelt/vormimüts, veistelt/veis, vasksiltidelt/vasksilt, vanematelt/vanem, vanadelt/vana
Nc-p4Noun Type=common Number=plural Case=translative291võtmesõnadeks/võtmesõna, vormideks/vorm, vooriks/voor, volitavateks/volitav, võitlevateks/võitlev
Nc-p9Noun Type=common Number=plural Case=terminative46vesiväravateni/vesivärav, tulemusteni/tulemus, trükivigadeni/trükiviga, tegudeni/tegu, tarbijateni/tarbija
Nc-pwNoun Type=common Number=plural Case=essive99vinjettidena/vinjett, vihjetena/vihje, veealustena/veealune, varjudena/vari, variantidena/variant
Nc-p5Noun Type=common Number=plural Case=abessive57viperusteta/viperus, varudeta/varu, väideta/väi, vaheaegadeta/vaheaeg, tunnistajateta/tunnistaja
Nc-pkNoun Type=common Number=plural Case=komitative1003žanridega/žanr, vurrudega/vurr, vuntsidega/vunts, vrakkidega/vrakk, võtetega/võte
Np-snNoun Type=proper Number=singular Case=nominative944Zinaida, Žiguli, Žalgiris, York, Willy
Np-sgNoun Type=proper Number=singular Case=genitive887Zinaida, Žiguli, Žalgirise/Žalgiris, Yorki/York, Yorgi/York
Np-s1Noun Type=proper Number=singular Case=partitive226Yorki/York, Würzburgi/Würzburg, Washingtoni/Washington, Võrtsjärve/Võrtsjärv, Vorošilovgradi/Vorošilovgrad
Np-sxNoun Type=proper Number=singular Case=illative43Vormsisse/Vormsi, Viljandisse/Viljandi, Vautseliinasse/Vautseliina, Varasse/Vara, Vanemuisesse/Vanemuine
Np-s2Noun Type=proper Number=singular Case=inessive270Žigulis/Žiguli, Yorgis/York, Windhoekis/Windhoek, Wellingtonis/Wellington, Weimaris/Weimari
Np-seNoun Type=proper Number=singular Case=elative142Žigulist/Žiguli, Washingtonist/Washington, Võrust/Võru, Viljast/Vilja, Viljandist/Viljandi
Np-stNoun Type=proper Number=singular Case=allative136Žalgirisele/Žalgiris, Vildele/Vilde, Vietnamile/Vietnam, Venemaale/Venemaa, Vellole/Vello
Np-s3Noun Type=proper Number=singular Case=adessive140Võsul/Võsu, Võrumaal/Võrumaa, Volgal/Volga, Virumaal/Virumaa, Vilsandil/Vilsandi
Np-sbNoun Type=proper Number=singular Case=ablative28Washingtonilt/Washington, Võrumaalt/Võrumaa, Viljandimaalt/Viljandimaa, Venemaalt/Venemaa, Tallinnalt/Tallinn
Np-s4Noun Type=proper Number=singular Case=translative14Tormaks/Torma, Saareks/Saare, Robiks/Robi, Ristiks/Risti, Pühaks/Püha
Np-s9Noun Type=proper Number=singular Case=terminative17Tallinnani/Tallinn, Siljani/Silja, Rossini/Rossi, Robini/Robi, Reedani/Reet
Np-swNoun Type=proper Number=singular Case=essive10Viljana/Vilja, Palana/Pala, Mediana/Media, Marina/Mari, Liliana/Lilia
Np-s5Noun Type=proper Number=singular Case=abessive8Vellota/Vello, Üllata/Ülla, Tormata/Torma, Roomata/Rooma, Mainita/Main
Np-skNoun Type=proper Number=singular Case=komitative83Walesiga/Wales, Võhanduga/Võhandu, Viruga/Viru, Viljaga/Vilja, Velloga/Vello
Np-s7Noun Type=proper Number=singular Case=aditive153Yorki/York, Würzburgi/Würzburg, Washingtoni/Washington, Võrtsjärve/Võrtsjärv, Vorošilovgradi/Vorošilovgrad
Np-pnNoun Type=proper Number=plural Case=nominative9Volgamaad/Volgamaa, Virved/Virve, Viljad/Vilja, Novellid/Novell, Mihhailovid/Mihhailov
Np-pgNoun Type=proper Number=plural Case=genitive10Viljade/Vilja, Soome-Nõukogude/Soome-Nõukogu, Pauluste/Paulus, Novellide/Novell, Maydellide/Maydell
Np-p1Noun Type=proper Number=plural Case=partitive6Toomingaid/Tooming, Maydelle/Maydell, Jürisid/Jüri, Jane/Jan, Anne/Ann
Np-pxNoun Type=proper Number=plural Case=illative1Ladadesse/Lada
Np-p2Noun Type=proper Number=plural Case=inessive2Novellides/Novell, Baltimaades/Baltimaad
Np-ptNoun Type=proper Number=plural Case=allative2Viljadele/Vilja, Kallastele/Kallas
Np-p3Noun Type=proper Number=plural Case=adessive3Madalmaadel/Madalmaad, Kallastel/Kallas, Baltimaadel/Baltimaad
Np-pbNoun Type=proper Number=plural Case=ablative1Kallastelt/Kallas
Np-p9Noun Type=proper Number=plural Case=terminative1Kallasteni/Kallas

3.17.3. Estonian Verb

Specification for Estonian Verb
PAttribute (en)Value (en)Code (en)
0CATEGORYVerbV
1Typemainm
auxiliarya
modalo
2VFormindicativei
imperativem
conditionalc
infinitiven
participlep
gerundg
supineu
quotativeq
3Tensepresentp
imperfecti
pasts
4Personfirst1
second2
third3
5Numbersingulars
pluralp
7Voiceactivea
passivep
8Negativenon
yesy
11Caseillativex
inessive2
elativee
translative4
abessive5
3.17.3.1. MSD Index

This index gives the liist of morphosyntactic descriptions (MSDs) and their features. In the table below, the first column gives the MSD, the second its expansion into a feature-structure, the third gives the number of entries in the lexicon (135,094 entries), and the fourth gives some examples as word-form/lemma. The list was extracted form the Estonian MULTEXT-East lexicon.

MSDs (183)
MSDFeaturesTypesExamples
Vm------nVerb Type=main Negative=no1kuulukse/kuuluksema
Vmip---ayVerb Type=main VForm=indicative Tense=present Voice=active Negative=yes1073vundamendi/vundamentima, võta/võtma, võtagi/võtma, võsu/võsuma, vormi/vormima
Vmip---pnVerb Type=main VForm=indicative Tense=present Voice=passive Negative=no459võrreldakse/võrdlema, vormistatakse/vormistama, võisteldakse/võistlema, võetakse/võtma, võetaksegi/võtma
Vmip---pyVerb Type=main VForm=indicative Tense=present Voice=passive Negative=yes313võrrelda/võrdlema, võrreldagi/võrdlema, võita/võidma, võistelda/võistlema, võidelda/võitlema
Vmip1s-anVerb Type=main VForm=indicative Tense=present Person=first Number=singular Voice=active Negative=no256vudin/vudima, võtan/võtma, võõrutan/võõrutama, võidan/võitma, viskan/viskama
Vmip1p-anVerb Type=main VForm=indicative Tense=present Person=first Number=plural Voice=active Negative=no250võtame/võtma, võrdleme/võrdlema, võlgneme/võlgnema, viime/viima, vestleme/vestlema
Vmip2s-anVerb Type=main VForm=indicative Tense=present Person=second Number=singular Voice=active Negative=no362võtad/võtma, vormid/vormima, võltsid/võltsima, voldid/voltima, võidud/võiduma
Vmip2p-anVerb Type=main VForm=indicative Tense=present Person=second Number=plural Voice=active Negative=no99võtate/võtma, võidate/võitma, viskate/viskama, viite/viima, vihkate/vihkama
Vmip3s-anVerb Type=main VForm=indicative Tense=present Person=third Number=singular Voice=active Negative=no1221vupsab/vupsama, vuliseb/vulisema, võtab/võtma, võrsub/võrsuma, võrdub/võrduma
Vmip3p-anVerb Type=main VForm=indicative Tense=present Person=third Number=plural Voice=active Negative=no792võtavad/võtma, võrduvad/võrduma, võluvad/võluma, volitavad/volitama, võitlevad/võitlema
Vmii---ayVerb Type=main VForm=indicative Tense=imperfect Voice=active Negative=yes1148vudinud/vudima, võtnud/võtma, võrsunud/võrsuma, vorminud/vormima, võõrdunud/võõrduma
Vmii---pnVerb Type=main VForm=indicative Tense=imperfect Voice=passive Negative=no514võrreldi/võrdlema, vormistati/vormistama, võltsiti/võltsima, võisteldi/võistlema, võimaldati/võimaldama
Vmii---pyVerb Type=main VForm=indicative Tense=imperfect Voice=passive Negative=yes835vürtsitatud/vürtsitama, vulkaniseeritud/vulkaniseerima, vormitud/vormima, vormistatud/vormistama, võrdsustatud/võrdsustama
Vmii1s-anVerb Type=main VForm=indicative Tense=imperfect Person=first Number=singular Voice=active Negative=no370võtsin/võtma, võitsin/võitma, võitlesin/võitlema, viskusin/viskuma, visklesin/visklema
Vmii1p-anVerb Type=main VForm=indicative Tense=imperfect Person=first Number=plural Voice=active Negative=no183võtsime/võtma, võrdlesime/võrdlema, võitsime/võitma, viskasime/viskama, viisime/viima
Vmii2s-anVerb Type=main VForm=indicative Tense=imperfect Person=second Number=singular Voice=active Negative=no853vudisid/vudima, vubisesid/vubisema, võtsid/võtma, võrsusid/võrsuma, võrdlesid/võrdlema
Vmii2p-anVerb Type=main VForm=indicative Tense=imperfect Person=second Number=plural Voice=active Negative=no40vastandasite/vastandama, valisite/valima, väitsite/väitma, vahtisite/vahtima, ütlesite/ütlema
Vmii3s-anVerb Type=main VForm=indicative Tense=imperfect Person=third Number=singular Voice=active Negative=no1744vupsas/vupsama, vulksus/vulksuma, vulises/vulisema, vuhises/vuhisema, vudis/vudima
Vmii3p-anVerb Type=main VForm=indicative Tense=imperfect Person=third Number=plural Voice=active Negative=no853vudisid/vudima, vubisesid/vubisema, võtsid/võtma, võrsusid/võrsuma, võrdlesid/võrdlema
Vmmp---pnVerb Type=main VForm=imperative Tense=present Voice=passive Negative=no15võrreldagu/võrdlema, võetagu/võtma, rõhutatagu/rõhutama, pandagu/panema, oodatagu/ootama
Vmmp---pyVerb Type=main VForm=imperative Tense=present Voice=passive Negative=yes15võrreldagu/võrdlema, võetagu/võtma, rõhutatagu/rõhutama, pandagu/panema, oodatagu/ootama
Vmmp1p-anVerb Type=main VForm=imperative Tense=present Person=first Number=plural Voice=active Negative=no32võtkem/võtma, vaadelgem/vaatlema, tunnistagem/tunnistama, toonitagem/toonitama, toogem/tooma
Vmmp1p-ayVerb Type=main VForm=imperative Tense=present Person=first Number=plural Voice=active Negative=yes32võtkem/võtma, vaadelgem/vaatlema, tunnistagem/tunnistama, toonitagem/toonitama, toogem/tooma
Vmmp2s-anVerb Type=main VForm=imperative Tense=present Person=second Number=singular Voice=active Negative=no1069vundamendi/vundamentima, võta/võtma, võtagi/võtma, võsu/võsuma, vormi/vormima
Vmmp2s-ayVerb Type=main VForm=imperative Tense=present Person=second Number=singular Voice=active Negative=yes1069vundamendi/vundamentima, võta/võtma, võtagi/võtma, võsu/võsuma, vormi/vormima
Vmmp2p-anVerb Type=main VForm=imperative Tense=present Person=second Number=plural Voice=active Negative=no92võtke/võtma, visake/viskama, viige/viima, valige/valima, vahetage/vahetama
Vmmp2p-ayVerb Type=main VForm=imperative Tense=present Person=second Number=plural Voice=active Negative=yes92võtke/võtma, visake/viskama, viige/viima, valige/valima, vahetage/vahetama
Vmmp3s-anVerb Type=main VForm=imperative Tense=present Person=third Number=singular Voice=active Negative=no57võtku/võtma, võimaldagu/võimaldama, visaku/viskama, viigu/viima, vastutagu/vastutama
Vmmp3s-ayVerb Type=main VForm=imperative Tense=present Person=third Number=singular Voice=active Negative=yes57võtku/võtma, võimaldagu/võimaldama, visaku/viskama, viigu/viima, vastutagu/vastutama
Vmmp3p-anVerb Type=main VForm=imperative Tense=present Person=third Number=plural Voice=active Negative=no57võtku/võtma, võimaldagu/võimaldama, visaku/viskama, viigu/viima, vastutagu/vastutama
Vmmp3p-ayVerb Type=main VForm=imperative Tense=present Person=third Number=plural Voice=active Negative=yes57võtku/võtma, võimaldagu/võimaldama, visaku/viskama, viigu/viima, vastutagu/vastutama
Vmcp---ayVerb Type=main VForm=conditional Tense=present Voice=active Negative=yes410vundamendiks/vundamentima, võtaks/võtma, vormiks/vormima, võrduks/võrduma, vooriks/voorima
Vmcp---pnVerb Type=main VForm=conditional Tense=present Voice=passive Negative=no56võetaks/võtma, virutaks/viruma, viidaks/viima, varustataks/varustama, vähendataks/vähendama
Vmcp---pyVerb Type=main VForm=conditional Tense=present Voice=passive Negative=yes56võetaks/võtma, virutaks/viruma, viidaks/viima, varustataks/varustama, vähendataks/vähendama
Vmcp1s-anVerb Type=main VForm=conditional Tense=present Person=first Number=singular Voice=active Negative=no454vundamendiks/vundamentima, võtaks/võtma, võtaksin/võtma, vormiks/vormima, võrduks/võrduma
Vmcp1p-anVerb Type=main VForm=conditional Tense=present Person=first Number=plural Voice=active Negative=no431vundamendiks/vundamentima, võtaks/võtma, vormiks/vormima, võrduks/võrduma, vooriks/voorima
Vmcp2s-anVerb Type=main VForm=conditional Tense=present Person=second Number=singular Voice=active Negative=no528vundamendiks/vundamentima, võtaks/võtma, võtaksid/võtma, vormiks/vormima, võrduks/võrduma
Vmcp2p-anVerb Type=main VForm=conditional Tense=present Person=second Number=plural Voice=active Negative=no418vundamendiks/vundamentima, võtaks/võtma, vormiks/vormima, võrduks/võrduma, vooriks/voorima
Vmcp3s-anVerb Type=main VForm=conditional Tense=present Person=third Number=singular Voice=active Negative=no408vundamendiks/vundamentima, võtaks/võtma, vormiks/vormima, võrduks/võrduma, vooriks/voorima
Vmcp3p-anVerb Type=main VForm=conditional Tense=present Person=third Number=plural Voice=active Negative=no528vundamendiks/vundamentima, võtaks/võtma, võtaksid/võtma, vormiks/vormima, võrduks/võrduma
Vmcs---ayVerb Type=main VForm=conditional Tense=past Voice=active Negative=yes50võimaldanuks/võimaldama, vajanuks/vajama, üritanuks/üritama, tunginuks/tungima, tundnuks/tundma
Vmcs---pnVerb Type=main VForm=conditional Tense=past Voice=passive Negative=no18vormituks/vormima, võrdsustatuks/võrdsustama, volitatuks/volitama, valgustatuks/valgustama, tuntuks/tundma
Vmcs---pyVerb Type=main VForm=conditional Tense=past Voice=passive Negative=yes18vormituks/vormima, võrdsustatuks/võrdsustama, volitatuks/volitama, valgustatuks/valgustama, tuntuks/tundma
Vmcs1s-anVerb Type=main VForm=conditional Tense=past Person=first Number=singular Voice=active Negative=no51võimaldanuks/võimaldama, vajanuks/vajama, üritanuks/üritama, tunginuks/tungima, tundnuks/tundma
Vmcs1p-anVerb Type=main VForm=conditional Tense=past Person=first Number=plural Voice=active Negative=no51võimaldanuks/võimaldama, vajanuks/vajama, üritanuks/üritama, tunginuks/tungima, tundnuks/tundma
Vmcs2s-anVerb Type=main VForm=conditional Tense=past Person=second Number=singular Voice=active Negative=no51võimaldanuks/võimaldama, vajanuks/vajama, üritanuks/üritama, tunginuks/tungima, tundunuksid/tunduma
Vmcs2p-anVerb Type=main VForm=conditional Tense=past Person=second Number=plural Voice=active Negative=no49võimaldanuks/võimaldama, vajanuks/vajama, üritanuks/üritama, tunginuks/tungima, tundnuks/tundma
Vmcs3s-anVerb Type=main VForm=conditional Tense=past Person=third Number=singular Voice=active Negative=no49võimaldanuks/võimaldama, vajanuks/vajama, üritanuks/üritama, tunginuks/tungima, tundnuks/tundma
Vmcs3p-anVerb Type=main VForm=conditional Tense=past Person=third Number=plural Voice=active Negative=no51võimaldanuks/võimaldama, vajanuks/vajama, üritanuks/üritama, tunginuks/tungima, tundunuksid/tunduma
VmnVerb Type=main VForm=infinitive1207žongleerida/žongleerima, võtta/võtma, võrrelda/võrdlema, võrreldagi/võrdlema, vorpida/vorpima
Vmpp---aVerb Type=main VForm=participle Tense=present Voice=active417võrdlev/võrdlema, võõrastav/võõrastama, võnkuv/võnkuma, võitlev/võitlema, võimendav/võimendama
Vmpp---pVerb Type=main VForm=participle Tense=present Voice=passive123võrreldav/võrdlema, virgutav/virguma, väsitav/väsima, väljastatav/väljastama, välditav/vältima
Vmps---aVerb Type=main VForm=participle Tense=past Voice=active1146vudinud/vudima, võtnud/võtma, võrsunud/võrsuma, vorminud/vormima, võõrdunud/võõrduma
Vmps---pVerb Type=main VForm=participle Tense=past Voice=passive835vürtsitatud/vürtsitama, vulkaniseeritud/vulkaniseerima, vormitud/vormima, vormistatud/vormistama, võrdsustatud/võrdsustama
VmgVerb Type=main VForm=gerund636vundamentides/vundamentima, võttes/võtma, võrreldes/võrdlema, vormides/vormima, võpatades/võpatama
Vmu----a---xVerb Type=main VForm=supine Voice=active Case=illative847võtma, võrsuma, vormistama, võrdlema, võpatama
Vmu----a---2Verb Type=main VForm=supine Voice=active Case=inessive189võtmas/võtma, voolamas/voolama, võitlemas/võitlema, võidutsemas/võidutsema, vilksatamas/vilksatama
Vmu----a---eVerb Type=main VForm=supine Voice=active Case=elative55võtmast/võtma, vormistamast/vormistama, viimast/viima, värisemast/värisema, vaatamast/vaatama
Vmu----a---4Verb Type=main VForm=supine Voice=active Case=translative32võitlemaks/võitlema, võistlemaks/võistlema, viimaks/viima, veendumaks/veenduma, varjamaks/varjama
Vmu----a---5Verb Type=main VForm=supine Voice=active Case=abessive212võtmata/võtma, viivitamata/viivitama, viitmata/viitma, viimata/viima, verbaliseerumata/verbaliseeruma
Vmu----pVerb Type=main VForm=supine Voice=passive55võetama/võtma, veeretama/veerema, väsitama/väsima, vangutama/vankuma, valutama/valuma
Vmqp---anVerb Type=main VForm=quotative Tense=present Voice=active Negative=no290võtvat/võtma, võõristavat/võõristama, võluvat/võluma, võistlevat/võistlema, võimenduvat/võimenduma
Vmqp---ayVerb Type=main VForm=quotative Tense=present Voice=active Negative=yes291võtvat/võtma, võõristavat/võõristama, võluvat/võluma, võistlevat/võistlema, võimenduvat/võimenduma
Vmqp---pnVerb Type=main VForm=quotative Tense=present Voice=passive Negative=no60väsitavat/väsima, vaadeldavat/vaatlema, usutavat/uskuma, ustavat/uskuma, ühendatavat/ühendama
Vmqp---pyVerb Type=main VForm=quotative Tense=present Voice=passive Negative=yes60väsitavat/väsima, vaadeldavat/vaatlema, usutavat/uskuma, ustavat/uskuma, ühendatavat/ühendama
Vmqs---pnVerb Type=main VForm=quotative Tense=past Voice=passive Negative=no1ulatuvat/ulama
Vmqs---pyVerb Type=main VForm=quotative Tense=past Voice=passive Negative=yes1ulatuvat/ulama
Va------yVerb Type=auxiliary Negative=yes2eigi/ei, ei
Vaip---ayVerb Type=auxiliary VForm=indicative Tense=present Voice=active Negative=yes4pole/olema, polegi/olema, ole/olema, olegi/olema
Vaip---pnVerb Type=auxiliary VForm=indicative Tense=present Voice=passive Negative=no1ollakse/olema
Vaip---pyVerb Type=auxiliary VForm=indicative Tense=present Voice=passive Negative=yes1olda/olema
Vaip1s-anVerb Type=auxiliary VForm=indicative Tense=present Person=first Number=singular Voice=active Negative=no2olen/olema, olengi/olema
Vaip1p-anVerb Type=auxiliary VForm=indicative Tense=present Person=first Number=plural Voice=active Negative=no2oleme/olema, olemegi/olema
Vaip2s-anVerb Type=auxiliary VForm=indicative Tense=present Person=second Number=singular Voice=active Negative=no2oled/olema, oledki/olema
Vaip2p-anVerb Type=auxiliary VForm=indicative Tense=present Person=second Number=plural Voice=active Negative=no1olete/olema
Vaip3s-anVerb Type=auxiliary VForm=indicative Tense=present Person=third Number=singular Voice=active Negative=no2on/olema, ongi/olema
Vaip3p-anVerb Type=auxiliary VForm=indicative Tense=present Person=third Number=plural Voice=active Negative=no2on/olema, ongi/olema
Vaii---ayVerb Type=auxiliary VForm=indicative Tense=imperfect Voice=active Negative=yes4polnud/olema, polnudki/olema, olnud/olema, olnudki/olema
Vaii---pnVerb Type=auxiliary VForm=indicative Tense=imperfect Voice=passive Negative=no1oldi/olema
Vaii---pyVerb Type=auxiliary VForm=indicative Tense=imperfect Voice=passive Negative=yes1oldud/olema
Vaii1s-anVerb Type=auxiliary VForm=indicative Tense=imperfect Person=first Number=singular Voice=active Negative=no2olin/olema, olingi/olema
Vaii1p-anVerb Type=auxiliary VForm=indicative Tense=imperfect Person=first Number=plural Voice=active Negative=no2olime/olema, olimegi/olema
Vaii2s-anVerb Type=auxiliary VForm=indicative Tense=imperfect Person=second Number=singular Voice=active Negative=no2olid/olema, olidki/olema
Vaii2p-anVerb Type=auxiliary VForm=indicative Tense=imperfect Person=second Number=plural Voice=active Negative=no1olite/olema
Vaii3s-anVerb Type=auxiliary VForm=indicative Tense=imperfect Person=third Number=singular Voice=active Negative=no2oli/olema, oligi/olema
Vaii3p-anVerb Type=auxiliary VForm=indicative Tense=imperfect Person=third Number=plural Voice=active Negative=no2olid/olema, olidki/olema
Vamp---pyVerb Type=auxiliary VForm=imperative Tense=present Voice=passive Negative=yes1ärgu/ära
Vamp1p-anVerb Type=auxiliary VForm=imperative Tense=present Person=first Number=plural Voice=active Negative=no1olgem/olema
Vamp1p-ayVerb Type=auxiliary VForm=imperative Tense=present Person=first Number=plural Voice=active Negative=yes3olgem/olema, ärme/ära, ärgem/ära
Vamp2s-anVerb Type=auxiliary VForm=imperative Tense=present Person=second Number=singular Voice=active Negative=no2ole/olema, olegi/olema
Vamp2s-ayVerb Type=auxiliary VForm=imperative Tense=present Person=second Number=singular Voice=active Negative=yes4ole/olema, olegi/olema, äragi/ära, ära
Vamp2p-anVerb Type=auxiliary VForm=imperative Tense=present Person=second Number=plural Voice=active Negative=no1olge/olema
Vamp2p-ayVerb Type=auxiliary VForm=imperative Tense=present Person=second Number=plural Voice=active Negative=yes2olge/olema, ärge/ära
Vamp3s-anVerb Type=auxiliary VForm=imperative Tense=present Person=third Number=singular Voice=active Negative=no1olgu/olema
Vamp3s-ayVerb Type=auxiliary VForm=imperative Tense=present Person=third Number=singular Voice=active Negative=yes2olgu/olema, ärgu/ära
Vamp3p-anVerb Type=auxiliary VForm=imperative Tense=present Person=third Number=plural Voice=active Negative=no1olgu/olema
Vamp3p-ayVerb Type=auxiliary VForm=imperative Tense=present Person=third Number=plural Voice=active Negative=yes2olgu/olema, ärgu/ära
Vacp---ayVerb Type=auxiliary VForm=conditional Tense=present Voice=active Negative=yes4poleks/olema, polekski/olema, oleks/olema, olekski/olema
Vacp1s-anVerb Type=auxiliary VForm=conditional Tense=present Person=first Number=singular Voice=active Negative=no3oleks/olema, olekski/olema, oleksin/olema
Vacp1p-anVerb Type=auxiliary VForm=conditional Tense=present Person=first Number=plural Voice=active Negative=no3oleks/olema, olekski/olema, oleksime/olema
Vacp2s-anVerb Type=auxiliary VForm=conditional Tense=present Person=second Number=singular Voice=active Negative=no4oleks/olema, olekski/olema, oleksid/olema, oleksidki/olema
Vacp2p-anVerb Type=auxiliary VForm=conditional Tense=present Person=second Number=plural Voice=active Negative=no3oleks/olema, olekski/olema, oleksite/olema
Vacp3s-anVerb Type=auxiliary VForm=conditional Tense=present Person=third Number=singular Voice=active Negative=no2oleks/olema, olekski/olema
Vacp3p-anVerb Type=auxiliary VForm=conditional Tense=present Person=third Number=plural Voice=active Negative=no4oleks/olema, olekski/olema, oleksid/olema, oleksidki/olema
Vacs---ayVerb Type=auxiliary VForm=conditional Tense=past Voice=active Negative=yes3polnuks/olema, olnuks/olema, olnukski/olema
Vacs1s-anVerb Type=auxiliary VForm=conditional Tense=past Person=first Number=singular Voice=active Negative=no2olnuks/olema, olnukski/olema
Vacs1p-anVerb Type=auxiliary VForm=conditional Tense=past Person=first Number=plural Voice=active Negative=no2olnuks/olema, olnukski/olema
Vacs2s-anVerb Type=auxiliary VForm=conditional Tense=past Person=second Number=singular Voice=active Negative=no2olnuks/olema, olnukski/olema
Vacs2p-anVerb Type=auxiliary VForm=conditional Tense=past Person=second Number=plural Voice=active Negative=no2olnuks/olema, olnukski/olema
Vacs3s-anVerb Type=auxiliary VForm=conditional Tense=past Person=third Number=singular Voice=active Negative=no2olnuks/olema, olnukski/olema
Vacs3p-anVerb Type=auxiliary VForm=conditional Tense=past Person=third Number=plural Voice=active Negative=no2olnuks/olema, olnukski/olema
VanVerb Type=auxiliary VForm=infinitive2olla/olema, ollagi/olema
Vapp---aVerb Type=auxiliary VForm=participle Tense=present Voice=active1olev/olema
Vaps---aVerb Type=auxiliary VForm=participle Tense=past Voice=active2olnud/olema, olnudki/olema
Vaps---pVerb Type=auxiliary VForm=participle Tense=past Voice=passive1oldud/olema
VagVerb Type=auxiliary VForm=gerund1olles/olema
Vau----a---xVerb Type=auxiliary VForm=supine Voice=active Case=illative1olema
Vau----a---2Verb Type=auxiliary VForm=supine Voice=active Case=inessive2olemas/olema, olemaski/olema
Vau----a---eVerb Type=auxiliary VForm=supine Voice=active Case=elative1olemast/olema
Vau----a---5Verb Type=auxiliary VForm=supine Voice=active Case=abessive1olemata/olema
Vaqp---anVerb Type=auxiliary VForm=quotative Tense=present Voice=active Negative=no2olevat/olema, olevatki/olema
Vaqp---ayVerb Type=auxiliary VForm=quotative Tense=present Voice=active Negative=yes3polevat/olema, olevat/olema, olevatki/olema
Voip---ayVerb Type=modal VForm=indicative Tense=present Voice=active Negative=yes11või/võima, võigi/võima, tundu/tunduma, tundugi/tunduma, tohi/tohtima
Voip---pnVerb Type=modal VForm=indicative Tense=present Voice=passive Negative=no4võidakse/võima, võidaksegi/võima, saadakse/saama, peetakse/pidama
Voip---pyVerb Type=modal VForm=indicative Tense=present Voice=passive Negative=yes5võida/võima, saada/saama, peeta/pidama, peetagi/pidama, näida/näima
Voip1s-anVerb Type=modal VForm=indicative Tense=present Person=first Number=singular Voice=active Negative=no4võin/võima, tohin/tohtima, saan/saama, pean/pidama
Voip1p-anVerb Type=modal VForm=indicative Tense=present Person=first Number=plural Voice=active Negative=no6võime/võima, võimegi/võima, saame/saama, saamegi/saama, peame/pidama
Voip2s-anVerb Type=modal VForm=indicative Tense=present Person=second Number=singular Voice=active Negative=no4võid/võima, tohid/tohtima, saad/saama, pead/pidama
Voip2p-anVerb Type=modal VForm=indicative Tense=present Person=second Number=plural Voice=active Negative=no5võite/võima, tohite/tohtima, saate/saama, peate/pidama, näite/näima
Voip3s-anVerb Type=modal VForm=indicative Tense=present Person=third Number=singular Voice=active Negative=no13võib/võima, võibki/võima, tundub/tunduma, tundubki/tunduma, tohib/tohtima
Voip3p-anVerb Type=modal VForm=indicative Tense=present Person=third Number=plural Voice=active Negative=no9võivad/võima, tunduvad/tunduma, tohivad/tohtima, saavad/saama, peavad/pidama
Voii---ayVerb Type=modal VForm=indicative Tense=imperfect Voice=active Negative=yes11võinud/võima, tundunud/tunduma, tundunudki/tunduma, tohtinud/tohtima, saanud/saama
Voii---pnVerb Type=modal VForm=indicative Tense=imperfect Voice=passive Negative=no3võidi/võima, saadi/saama, peeti/pidama
Voii---pyVerb Type=modal VForm=indicative Tense=imperfect Voice=passive Negative=yes4võidud/võima, saadud/saama, peetud/pidama, näidud/näima
Voii1s-anVerb Type=modal VForm=indicative Tense=imperfect Person=first Number=singular Voice=active Negative=no5võisin/võima, sain/saama, saingi/saama, pidin/pidama, pidasin/pidama
Voii1p-anVerb Type=modal VForm=indicative Tense=imperfect Person=first Number=plural Voice=active Negative=no5võisime/võima, saime/saama, saimegi/saama, pidime/pidama, pidasime/pidama
Voii2s-anVerb Type=modal VForm=indicative Tense=imperfect Person=second Number=singular Voice=active Negative=no10võisid/võima, tundusid/tunduma, said/saama, saidki/saama, pidid/pidama
Voii2p-anVerb Type=modal VForm=indicative Tense=imperfect Person=second Number=plural Voice=active Negative=no2saite/saama, pidite/pidama
Voii3s-anVerb Type=modal VForm=indicative Tense=imperfect Person=third Number=singular Voice=active Negative=no12võis/võima, võiski/võima, tundus/tunduma, tohtis/tohtima, sai/saama
Voii3p-anVerb Type=modal VForm=indicative Tense=imperfect Person=third Number=plural Voice=active Negative=no10võisid/võima, tundusid/tunduma, said/saama, saidki/saama, pidid/pidama
Vomp1p-anVerb Type=modal VForm=imperative Tense=present Person=first Number=plural Voice=active Negative=no1pidagem/pidama
Vomp1p-ayVerb Type=modal VForm=imperative Tense=present Person=first Number=plural Voice=active Negative=yes1pidagem/pidama
Vomp2s-anVerb Type=modal VForm=imperative Tense=present Person=second Number=singular Voice=active Negative=no11või/võima, võigi/võima, tundu/tunduma, tundugi/tunduma, tohi/tohtima
Vomp2s-ayVerb Type=modal VForm=imperative Tense=present Person=second Number=singular Voice=active Negative=yes11või/võima, võigi/võima, tundu/tunduma, tundugi/tunduma, tohi/tohtima
Vomp2p-anVerb Type=modal VForm=imperative Tense=present Person=second Number=plural Voice=active Negative=no1pidage/pidama
Vomp2p-ayVerb Type=modal VForm=imperative Tense=present Person=second Number=plural Voice=active Negative=yes1pidage/pidama
Vomp3s-anVerb Type=modal VForm=imperative Tense=present Person=third Number=singular Voice=active Negative=no1saagu/saama
Vomp3s-ayVerb Type=modal VForm=imperative Tense=present Person=third Number=singular Voice=active Negative=yes1saagu/saama
Vomp3p-anVerb Type=modal VForm=imperative Tense=present Person=third Number=plural Voice=active Negative=no1saagu/saama
Vomp3p-ayVerb Type=modal VForm=imperative Tense=present Person=third Number=plural Voice=active Negative=yes1saagu/saama
Vocp---ayVerb Type=modal VForm=conditional Tense=present Voice=active Negative=yes11võiks/võima, võikski/võima, tunduks/tunduma, tohiks/tohtima, tohikski/tohtima
Vocp---pnVerb Type=modal VForm=conditional Tense=present Voice=passive Negative=no2saadaks/saama, peetaks/pidama
Vocp---pyVerb Type=modal VForm=conditional Tense=present Voice=passive Negative=yes2saadaks/saama, peetaks/pidama
Vocp1s-anVerb Type=modal VForm=conditional Tense=present Person=first Number=singular Voice=active Negative=no14võiks/võima, võikski/võima, võiksin/võima, tunduks/tunduma, tohiks/tohtima
Vocp1p-anVerb Type=modal VForm=conditional Tense=present Person=first Number=plural Voice=active Negative=no15võiks/võima, võikski/võima, võiksime/võima, tunduks/tunduma, tohiks/tohtima
Vocp2s-anVerb Type=modal VForm=conditional Tense=present Person=second Number=singular Voice=active Negative=no15võiks/võima, võikski/võima, võiksid/võima, tunduks/tunduma, tohiks/tohtima
Vocp2p-anVerb Type=modal VForm=conditional Tense=present Person=second Number=plural Voice=active Negative=no14võiks/võima, võikski/võima, võiksite/võima, tunduks/tunduma, tohiks/tohtima
Vocp3s-anVerb Type=modal VForm=conditional Tense=present Person=third Number=singular Voice=active Negative=no11võiks/võima, võikski/võima, tunduks/tunduma, tohiks/tohtima, tohikski/tohtima
Vocp3p-anVerb Type=modal VForm=conditional Tense=present Person=third Number=plural Voice=active Negative=no15võiks/võima, võikski/võima, võiksid/võima, tunduks/tunduma, tohiks/tohtima
Vocs---ayVerb Type=modal VForm=conditional Tense=past Voice=active Negative=yes6võinuks/võima, tohtinuks/tohtima, saanuks/saama, pidanuks/pidama, paistnuks/paistma
Vocs---pnVerb Type=modal VForm=conditional Tense=past Voice=passive Negative=no1võiduks/võima
Vocs---pyVerb Type=modal VForm=conditional Tense=past Voice=passive Negative=yes1võiduks/võima
Vocs1s-anVerb Type=modal VForm=conditional Tense=past Person=first Number=singular Voice=active Negative=no7võinuks/võima, tohtinuks/tohtima, saanuks/saama, saanuksin/saama, pidanuks/pidama
Vocs1p-anVerb Type=modal VForm=conditional Tense=past Person=first Number=plural Voice=active Negative=no8võinuks/võima, tohtinuks/tohtima, saanuks/saama, saanuksime/saama, pidanuks/pidama
Vocs2s-anVerb Type=modal VForm=conditional Tense=past Person=second Number=singular Voice=active Negative=no9võinuks/võima, võinuksid/võima, tundunuksid/tunduma, tohtinuks/tohtima, saanuks/saama
Vocs2p-anVerb Type=modal VForm=conditional Tense=past Person=second Number=plural Voice=active Negative=no6võinuks/võima, tohtinuks/tohtima, saanuks/saama, pidanuks/pidama, paistnuks/paistma
Vocs3s-anVerb Type=modal VForm=conditional Tense=past Person=third Number=singular Voice=active Negative=no6võinuks/võima, tohtinuks/tohtima, saanuks/saama, pidanuks/pidama, paistnuks/paistma
Vocs3p-anVerb Type=modal VForm=conditional Tense=past Person=third Number=plural Voice=active Negative=no9võinuks/võima, võinuksid/võima, tundunuksid/tunduma, tohtinuks/tohtima, saanuks/saama
VonVerb Type=modal VForm=infinitive6võida/võima, tunduda/tunduma, saada/saama, pidada/pidama, paista/paistma
Vopp---aVerb Type=modal VForm=participle Tense=present Voice=active1tunduv/tunduma
Vopp---pVerb Type=modal VForm=participle Tense=present Voice=passive2saadav/saama, peetav/pidama
Vops---aVerb Type=modal VForm=participle Tense=past Voice=active11võinud/võima, tundunud/tunduma, tundunudki/tunduma, tohtinud/tohtima, saanud/saama
Vops---pVerb Type=modal VForm=participle Tense=past Voice=passive4võidud/võima, saadud/saama, peetud/pidama, näidud/näima
VogVerb Type=modal VForm=gerund3saades/saama, pidades/pidama, paistes/paistma
Vou----a---xVerb Type=modal VForm=supine Voice=active Case=illative4tunduma, saama, pidama, paistma
Vou----a---2Verb Type=modal VForm=supine Voice=active Case=inessive3võimas/võima, saamas/saama, paistmas/paistma
Vou----a---eVerb Type=modal VForm=supine Voice=active Case=elative1pidamast/pidama
Vou----a---4Verb Type=modal VForm=supine Voice=active Case=translative1saamaks/saama
Vou----a---5Verb Type=modal VForm=supine Voice=active Case=abessive2saamata/saama, pidamata/pidama
Voqp---anVerb Type=modal VForm=quotative Tense=present Voice=active Negative=no4võivat/võima, tohtivat/tohtima, saavat/saama, pidavat/pidama
Voqp---ayVerb Type=modal VForm=quotative Tense=present Voice=active Negative=yes4võivat/võima, tohtivat/tohtima, saavat/saama, pidavat/pidama
Voqp---pnVerb Type=modal VForm=quotative Tense=present Voice=passive Negative=no2saadavat/saama, peetavat/pidama
Voqp---pyVerb Type=modal VForm=quotative Tense=present Voice=passive Negative=yes2saadavat/saama, peetavat/pidama

3.17.4. Estonian Adjective

Specification for Estonian Adjective
PAttribute (en)Value (en)Code (en)
0CATEGORYAdjectiveA
2Degreepositivep
comparativec
superlatives
4Numbersingulars
pluralp
5Casenominativen
genitiveg
partitive1
illativex
inessive2
elativee
allativet
adessive3
ablativeb
translative4
terminative9
essivew
abessive5
komitativek
aditive7
3.17.4.1. MSD Index

This index gives the liist of morphosyntactic descriptions (MSDs) and their features. In the table below, the first column gives the MSD, the second its expansion into a feature-structure, the third gives the number of entries in the lexicon (135,094 entries), and the fourth gives some examples as word-form/lemma. The list was extracted form the Estonian MULTEXT-East lexicon.

MSDs (74)
MSDFeaturesTypesExamples
A-pAdjective Degree=positive2626vürtsitatud, vulkaniseeritud, vudinud, võtnud, võtmata
A-p-snAdjective Degree=positive Number=singular Case=nominative5453zooloogiline, žanriline, vürtsitatud, vürtsine, vulkaniseeritud
A-p-sgAdjective Degree=positive Number=singular Case=genitive2841vurava/vurav, võsu, võrumaa, võrratu, võrdse/võrdne
A-p-s1Adjective Degree=positive Number=singular Case=partitive1858võtvat/võttev, vormilist/vormiline, võrdset/võrdne, võõristavat/võõristav, võõrast/võõras
A-p-sxAdjective Degree=positive Number=singular Case=illative165võõrasse/võõras, võidupühasse/võidupüha, võidukasse/võidukas, viisakasse/viisakas, veesolevasse/veesolev
A-p-s2Adjective Degree=positive Number=singular Case=inessive810zootehnilises/zootehniline, võrratus/võrratu, vormilises/vormiline, võrdses/võrdne, võrdlevas/võrdlev
A-p-seAdjective Degree=positive Number=singular Case=elative643võtvast/võttev, võrratust/võrratu, võrdsusetust/võrdsusetu, võõrast/võõras, võluvast-ilusast/võluvast-ilus
A-p-stAdjective Degree=positive Number=singular Case=allative465võõrale/võõras, võimalikule/võimalik, võidupühale/võidupüha, virgale/virk, vildakale/vildakas
A-p-s3Adjective Degree=positive Number=singular Case=adessive526žanrilisel/žanriline, võrgutajal/võrgutaja, võrdsel/võrdne, võõral/võõras, võistkondlikul/võistkondlik
A-p-sbAdjective Degree=positive Number=singular Case=ablative1223võrreldamatult/võrreldamatu, võrratult/võrratu, vormiliselt/vormiline, vormikindlalt/vormikindel, võrdväärselt/võrdväärne
A-p-s4Adjective Degree=positive Number=singular Case=translative874vormituks/vormitud, vormituks/vormitu, võrdsustatuks/võrdsustatud, võrdseks/võrdne, võõraks/võõras
A-p-s9Adjective Degree=positive Number=singular Case=terminative13viimseni/viimne, viimaseni/viimane, vanuseni/vanune, tiheduseni/tihedune, tänaseni/tänane
A-p-swAdjective Degree=positive Number=singular Case=essive136vormituna/vormitu, võrdsena/võrdne, võõrana/võõras, võitlejana/võitleja, võimetuna/võimetu
A-p-s5Adjective Degree=positive Number=singular Case=abessive12visata/visa, väärata/väär, ulualuseta/ulualune, üllata/üllas, truuta/truu
A-p-skAdjective Degree=positive Number=singular Case=komitative106viiuldajaga/viiuldaja, viimasega/viimane, vihaga/viha, vanusega/vanune, väljendavaga/väljendav
A-p-s7Adjective Degree=positive Number=singular Case=aditive316võltsi/võlts, võimalikku/võimalik, villu/vilu, viiruslikku/viiruslik, viirastuslikku/viirastuslik
A-p-pnAdjective Degree=positive Number=plural Case=nominative4388vürtsitatud, vulkaniseeritud, vudinud, võtnud, võrsunud
A-p-pgAdjective Degree=positive Number=plural Case=genitive1265žanriliste/žanriline, võrreldavate/võrreldav, võrdsete/võrdne, võrdõiguslike/võrdõiguslik, võrdluslike/võrdluslik
A-p-p1Adjective Degree=positive Number=plural Case=partitive1032võrsuvaid/võrsuv, võrreldavaid/võrreldav, vormikaid/vormikas, võrdseid/võrdne, võõrustajaid/võõrustaja
A-p-pxAdjective Degree=positive Number=plural Case=illative46võitlejatesse/võitleja, vibutajatesse/vibutaja, veidratesse/veider, valedesse/vale, väikestesse/väikene
A-p-p2Adjective Degree=positive Number=plural Case=inessive214võltsides/võlts, visades/visa, viletsates/vilets, viinamaiastes/viinamaias, viimastes/viimane
A-p-peAdjective Degree=positive Number=plural Case=elative305vokaalsetest/vokaalne, võitlejatest/võitleja, võimsaist/võimas, võimalikest/võimalik, viljatutest/viljatu
A-p-ptAdjective Degree=positive Number=plural Case=allative254võõrustajatele/võõrustaja, võõrastele/võõras, võitlejatele/võitleja, võitlejaile/võitleja, võimsatele/võimas
A-p-p3Adjective Degree=positive Number=plural Case=adessive247võrdsetel/võrdne, võõrastel/võõras, võimulolevatel/võimulolev, võimalikel/võimalik, viivail/viiv
A-p-pbAdjective Degree=positive Number=plural Case=ablative29vastastikustelt/vastastikune, vanadelt/vana, üleliidulistelt/üleliiduline, üldotstarbelistelt/üldotstarbeline, tolleaegsetelt/tolleaegne
A-p-p4Adjective Degree=positive Number=plural Case=translative170võrdseteks/võrdne, volitavateks/volitav, võitlevateks/võitlev, viimasteks/viimane, vigasteks/vigane
A-p-p9Adjective Degree=positive Number=plural Case=terminative1rõivavalmistajateni/rõivavalmistaja
A-p-pwAdjective Degree=positive Number=plural Case=essive32võimalikena/võimalik, vertikaalseina/vertikaalne, veealustena/veealune, väikestena/väikene, väikestena/väike
A-p-pkAdjective Degree=positive Number=plural Case=komitative50võõrastega/võõras, viimastega/viimane, vanadega/vana, välismaistega/välismaine, valedega/vale
A-c-snAdjective Degree=comparative Number=singular Case=nominative300voolujoonelisem, võimsam, võimalusterohkem, viljakam, viisakam
A-c-sgAdjective Degree=comparative Number=singular Case=genitive120võltsima/võltsim, võimsama/võimsam, vasema/vasem, varasema/varasem, vanema/vanem
A-c-s1Adjective Degree=comparative Number=singular Case=partitive99vulgaarsemat/vulgaarsem, viisakamat/viisakam, vastupidavamat/vastupidavam, värskemat/värskem, varjulisemat/varjulisem
A-c-sxAdjective Degree=comparative Number=singular Case=illative10vanemasse/vanem, uuemasse/uuem, pimedamasse/pimedam, ohutumasse/ohutum, lühemasse/lühem
A-c-s2Adjective Degree=comparative Number=singular Case=inessive41vilkamas/vilkam, vasemas/vasem, varasemas/varasem, vanemas/vanem, valmimas/valmim
A-c-seAdjective Degree=comparative Number=singular Case=elative27vihasemast/vihasem, vasemast/vasem, varasemast/varasem, varasemastki/varasem, vähemast/vähem
A-c-stAdjective Degree=comparative Number=singular Case=allative25vasemale/vasem, varasemale/varasem, vanemale/vanem, vaheldusrikkamale/vaheldusrikkam, suuremale/suurem
A-c-s3Adjective Degree=comparative Number=singular Case=adessive40vasemal/vasem, varasemal/varasem, vähemal/vähem, uuemal/uuem, ürgsemal/ürgsem
A-c-sbAdjective Degree=comparative Number=singular Case=ablative121viljakamalt/viljakam, vihasemalt/vihasem, vastutustundetumalt/vastutustundetum, varjundirikkamalt/varjundirikkam, varemalt/varem
A-c-s4Adjective Degree=comparative Number=singular Case=translative173võimsamaks/võimsam, võimalusterohkemaks/võimalusterohkem, viletsamaks/viletsam, vihatumaks/vihatum, verisemaks/verisem
A-c-swAdjective Degree=comparative Number=singular Case=essive9väiksemana/väiksem, tüüpilisemana/tüüpilisem, tootmisvõimsamana/tootmisvõimsam, tähtsamana/tähtsam, suuremana/suurem
A-c-s5Adjective Degree=comparative Number=singular Case=abessive3valmimata/valmim, tooremata/toorem, pikemata/pikem
A-c-skAdjective Degree=comparative Number=singular Case=komitative7võimsamaga/võimsam, väiksemaga/väiksem, vähenõudlikumaga/vähenõudlikum, tugevamaga/tugevam, rohkemaga/rohkem
A-c-pnAdjective Degree=comparative Number=plural Case=nominative138vastuvõetavamad/vastuvõetavam, vastupidavamad/vastupidavam, varasemad/varasem, vanemad/vanem, vanemadki/vanem
A-c-pgAdjective Degree=comparative Number=plural Case=genitive63vastutusrikkamate/vastutusrikkam, varemate/varem, varasemate/varasem, vanemate/vanem, vallavanemate/vallavanem
A-c-p1Adjective Degree=comparative Number=plural Case=partitive112võimsamaid/võimsam, võimekamaid/võimekam, vastutusrikkamaid/vastutusrikkam, värviküllasemaid/värviküllasem, varasemaid/varasem
A-c-pxAdjective Degree=comparative Number=plural Case=illative4suurematesse/suurem, spetsiaalsematesse/spetsiaalsem, rohkematessegi/rohkem, madalamatesse/madalam
A-c-p2Adjective Degree=comparative Number=plural Case=inessive20varasemates/varasem, vanemates/vanem, väiksemates/väiksem, tähtsamates/tähtsam, suuremates/suurem
A-c-peAdjective Degree=comparative Number=plural Case=elative11varasematest/varasem, vanematest/vanem, väiksematest/väiksem, tundelisematest/tundelisem, tugevamatest/tugevam
A-c-ptAdjective Degree=comparative Number=plural Case=allative16vanematele/vanem, vanemaile/vanem, vaarvanematele/vaarvanem, tugevamatele/tugevam, tublimatele/tublim
A-c-p3Adjective Degree=comparative Number=plural Case=adessive25varasematel/varasem, varasematelgi/varasem, varasemailgi/varasem, vanematel/vanem, vanemail/vanem
A-c-pbAdjective Degree=comparative Number=plural Case=ablative2vanematelt/vanem, parematelt/parem
A-c-p4Adjective Degree=comparative Number=plural Case=translative11väiksemateks/väiksem, tublimateks/tublim, tõelisemateks/tõelisem, suuremateks/suurem, sobivamateks/sobivam
A-c-pwAdjective Degree=comparative Number=plural Case=essive1vanematena/vanem
A-c-pkAdjective Degree=comparative Number=plural Case=komitative6vanematega/vanem, tugevamatega/tugevam, odavamatega/odavam, nõrgematega/nõrgem, keerulisematega/keerulisem
A-s-snAdjective Degree=superlative Number=singular Case=nominative40võimsaim, vastikuim, värskeim, vanim, väljendusrikkaim
A-s-sgAdjective Degree=superlative Number=singular Case=genitive17vanima/vanim, väikseimagi/väikseim, vähimagi/vähim, uusima/uusim, ülima/ülim
A-s-s1Adjective Degree=superlative Number=singular Case=partitive8vähimatki/vähim, tähtsaimat/tähtsaim, suurimat/suurim, sisimat/sisim, parimat/parim
A-s-sxAdjective Degree=superlative Number=singular Case=illative1suurimasse/suurim
A-s-s2Adjective Degree=superlative Number=singular Case=inessive7veriseimas/veriseim, tähtsaimas/tähtsaim, suurimas/suurim, sisimas/sisim, parimas/parim
A-s-seAdjective Degree=superlative Number=singular Case=elative6vanimast/vanim, suurimast/suurim, sisimast/sisim, silmapaistvaimast/silmapaistvaim, parimast/parim
A-s-stAdjective Degree=superlative Number=singular Case=allative3parimale/parim, kõrgeimale/kõrgeim, kiireimale/kiireim
A-s-s3Adjective Degree=superlative Number=singular Case=adessive7vanimal/vanim, vähimalgi/vähim, parimal/parim, lihtsaimal/lihtsaim, lähimal/lähim
A-s-sbAdjective Degree=superlative Number=singular Case=ablative2ülimalt/ülim, parimalt/parim
A-s-s4Adjective Degree=superlative Number=singular Case=translative8viljakaimaks/viljakaim, vanimaks/vanim, tähtsaimaks/tähtsaim, suurimaks/suurim, parimaks/parim
A-s-swAdjective Degree=superlative Number=singular Case=essive1parimana/parim
A-s-pnAdjective Degree=superlative Number=plural Case=nominative14varjatuimad/varjatuim, vanimad/vanim, tugevaimad/tugevaim, suurimad/suurim, parimad/parim
A-s-pgAdjective Degree=superlative Number=plural Case=genitive6vanimate/vanim, väikseimate/väikseim, uusimate/uusim, tähtsaimate/tähtsaim, parimate/parim
A-s-p1Adjective Degree=superlative Number=plural Case=partitive4suurimaid/suurim, parimaid/parim, noorimaid/noorim, kauneimaid/kauneim
A-s-pxAdjective Degree=superlative Number=plural Case=illative1aktuaalseimatesse/aktuaalseim
A-s-p2Adjective Degree=superlative Number=plural Case=inessive5tähtsaimates/tähtsaim, suurimates/suurim, parimates/parim, lähimates/lähim, käidavaimais/käidavaim
A-s-peAdjective Degree=superlative Number=plural Case=elative3vanimatest/vanim, suurimaist/suurim, parimatest/parim
A-s-ptAdjective Degree=superlative Number=plural Case=allative1parimatele/parim
A-s-p3Adjective Degree=superlative Number=plural Case=adessive1parimail/parim
A-s-p4Adjective Degree=superlative Number=plural Case=translative1parimateks/parim

3.17.5. Estonian Pronoun

Specification for Estonian Pronoun
PAttribute (en)Value (en)Code (en)
0CATEGORYPronounP
1Typepersonalp
demonstratived
indefinitei
possessives
interrogativeq
relativer
reflexivex
reciprocaly
determinalm
2Personfirst1
second2
third3
4Numbersingulars
pluralp
5Casenominativen
genitiveg
partitive1
illativex
inessive2
elativee
allativet
adessive3
ablativeb
translative4
terminative9
essivew
abessive5
komitativek
aditive7
3.17.5.1. MSD Index

This index gives the liist of morphosyntactic descriptions (MSDs) and their features. In the table below, the first column gives the MSD, the second its expansion into a feature-structure, the third gives the number of entries in the lexicon (135,094 entries), and the fourth gives some examples as word-form/lemma. The list was extracted form the Estonian MULTEXT-East lexicon.

MSDs (255)
MSDFeaturesTypesExamples
Pp1-snPronoun Type=personal Person=first Number=singular Case=nominative3mina, minagi/mina, ma/mina
Pp1-sgPronoun Type=personal Person=first Number=singular Case=genitive3mu/mina, minu/mina, minugi/mina
Pp1-s1Pronoun Type=personal Person=first Number=singular Case=partitive1mind/mina
Pp1-sxPronoun Type=personal Person=first Number=singular Case=illative1minusse/mina
Pp1-s2Pronoun Type=personal Person=first Number=singular Case=inessive1minus/mina
Pp1-sePronoun Type=personal Person=first Number=singular Case=elative3must/mina, minust/mina, minustki/mina
Pp1-stPronoun Type=personal Person=first Number=singular Case=allative4mulle/mina, mullegi/mina, minule/mina, minulegi/mina
Pp1-s3Pronoun Type=personal Person=first Number=singular Case=adessive3mul/mina, minul/mina, minulgi/mina
Pp1-sbPronoun Type=personal Person=first Number=singular Case=ablative2mult/mina, minult/mina
Pp1-s9Pronoun Type=personal Person=first Number=singular Case=terminative1minuni/mina
Pp1-s5Pronoun Type=personal Person=first Number=singular Case=abessive1minutagi/mina
Pp1-skPronoun Type=personal Person=first Number=singular Case=komitative1minuga/mina
Pp1-pnPronoun Type=personal Person=first Number=plural Case=nominative3me/mina, meie/mina, meiegi/mina
Pp1-pgPronoun Type=personal Person=first Number=plural Case=genitive3me/mina, meie/mina, meiegi/mina
Pp1-p1Pronoun Type=personal Person=first Number=plural Case=partitive1meid/mina
Pp1-pxPronoun Type=personal Person=first Number=plural Case=illative1meisse/mina
Pp1-p2Pronoun Type=personal Person=first Number=plural Case=inessive1meis/mina
Pp1-pePronoun Type=personal Person=first Number=plural Case=elative2meist/mina, meistki/mina
Pp1-ptPronoun Type=personal Person=first Number=plural Case=allative2meile/mina, meilegi/mina
Pp1-p3Pronoun Type=personal Person=first Number=plural Case=adessive2meil/mina, meilgi/mina
Pp1-pbPronoun Type=personal Person=first Number=plural Case=ablative1meilt/mina
Pp1-p9Pronoun Type=personal Person=first Number=plural Case=terminative1meieni/mina
Pp1-pkPronoun Type=personal Person=first Number=plural Case=komitative1meiega/mina
Pp2-snPronoun Type=personal Person=second Number=singular Case=nominative3sina, sinagi/sina, sa/sina
Pp2-sgPronoun Type=personal Person=second Number=singular Case=genitive2su/sina, sinu/sina
Pp2-s1Pronoun Type=personal Person=second Number=singular Case=partitive1sind/sina
Pp2-sxPronoun Type=personal Person=second Number=singular Case=illative2susse/sina, sinusse/sina
Pp2-s2Pronoun Type=personal Person=second Number=singular Case=inessive1sinus/sina
Pp2-sePronoun Type=personal Person=second Number=singular Case=elative1sinust/sina
Pp2-stPronoun Type=personal Person=second Number=singular Case=allative4sulle/sina, sullegi/sina, sinule/sina, sinulegi/sina
Pp2-s3Pronoun Type=personal Person=second Number=singular Case=adessive3sul/sina, sinul/sina, sinulgi/sina
Pp2-sbPronoun Type=personal Person=second Number=singular Case=ablative2sult/sina, sinult/sina
Pp2-s9Pronoun Type=personal Person=second Number=singular Case=terminative1sinuni/sina
Pp2-s5Pronoun Type=personal Person=second Number=singular Case=abessive1sinuta/sina
Pp2-skPronoun Type=personal Person=second Number=singular Case=komitative1sinuga/sina
Pp2-pnPronoun Type=personal Person=second Number=plural Case=nominative3te/sina, teie/sina, teiegi/sina
Pp2-pgPronoun Type=personal Person=second Number=plural Case=genitive3te/sina, teie/sina, teiegi/sina
Pp2-p1Pronoun Type=personal Person=second Number=plural Case=partitive2teid/sina, teidki/sina
Pp2-pxPronoun Type=personal Person=second Number=plural Case=illative1teisse/sina
Pp2-p2Pronoun Type=personal Person=second Number=plural Case=inessive1teis/sina
Pp2-pePronoun Type=personal Person=second Number=plural Case=elative3üht-teist/üht-sina, teist/sina, teistki/sina
Pp2-ptPronoun Type=personal Person=second Number=plural Case=allative1teile/sina
Pp2-p3Pronoun Type=personal Person=second Number=plural Case=adessive1teil/sina
Pp2-pbPronoun Type=personal Person=second Number=plural Case=ablative2teilt/sina, teiltki/sina
Pp2-pkPronoun Type=personal Person=second Number=plural Case=komitative1teiega/sina
Pp3-snPronoun Type=personal Person=third Number=singular Case=nominative3tema, temagi/tema, ta/tema
Pp3-sgPronoun Type=personal Person=third Number=singular Case=genitive3tema, temagi/tema, ta/tema
Pp3-s1Pronoun Type=personal Person=third Number=singular Case=partitive2teda/tema, tedagi/tema
Pp3-sxPronoun Type=personal Person=third Number=singular Case=illative2temasse/tema, temassegi/tema
Pp3-s2Pronoun Type=personal Person=third Number=singular Case=inessive2temas/tema, tas/tema
Pp3-sePronoun Type=personal Person=third Number=singular Case=elative2temast/tema, tast/tema
Pp3-stPronoun Type=personal Person=third Number=singular Case=allative3temale/tema, temalegi/tema, talle/tema
Pp3-s3Pronoun Type=personal Person=third Number=singular Case=adessive3temal/tema, temalgi/tema, tal/tema
Pp3-sbPronoun Type=personal Person=third Number=singular Case=ablative2temalt/tema, talt/tema
Pp3-s9Pronoun Type=personal Person=third Number=singular Case=terminative1temani/tema
Pp3-s5Pronoun Type=personal Person=third Number=singular Case=abessive1temata/tema
Pp3-skPronoun Type=personal Person=third Number=singular Case=komitative1temaga/tema
Pp3-pnPronoun Type=personal Person=third Number=plural Case=nominative3nemad/tema, nemadki/tema, nad/tema
Pp3-pgPronoun Type=personal Person=third Number=plural Case=genitive2nende/tema, nendegi/tema
Pp3-p1Pronoun Type=personal Person=third Number=plural Case=partitive2neid/tema, neidki/tema
Pp3-pxPronoun Type=personal Person=third Number=plural Case=illative2nendesse/tema, neisse/tema
Pp3-p2Pronoun Type=personal Person=third Number=plural Case=inessive2nendes/tema, neis/tema
Pp3-pePronoun Type=personal Person=third Number=plural Case=elative3nendest/tema, nendestki/tema, neist/tema
Pp3-ptPronoun Type=personal Person=third Number=plural Case=allative3nendele/tema, neile/tema, neilegi/tema
Pp3-p3Pronoun Type=personal Person=third Number=plural Case=adessive4nendel/tema, nendelgi/tema, neil/tema, neilgi/tema
Pp3-pbPronoun Type=personal Person=third Number=plural Case=ablative3nendelt/tema, nendeltki/tema, neilt/tema
Pp3-p4Pronoun Type=personal Person=third Number=plural Case=translative2nendeks/tema, nendekski/tema
Pp3-p9Pronoun Type=personal Person=third Number=plural Case=terminative1nendeni/tema
Pp3-p5Pronoun Type=personal Person=third Number=plural Case=abessive1nendetagi/tema
Pp3-pkPronoun Type=personal Person=third Number=plural Case=komitative2nendega/tema, nendegagi/tema
Pd--snPronoun Type=demonstrative Number=singular Case=nominative27üks, ükski/üks, too, temasugune, teistsugune
Pd--sgPronoun Type=demonstrative Number=singular Case=genitive22ühe/üks, ühegi/üks, tolle/too, teise/teine, teisegi/teine
Pd--s1Pronoun Type=demonstrative Number=singular Case=partitive24üht/üks, üht-teist/üht-teine, ühtki/üks, ühte/üks, ühtegi/üks
Pd--sxPronoun Type=demonstrative Number=singular Case=illative9ühessegi/üks, tollesse/too, teisesse/teine, sellisesse/selline, sellesse/see
Pd--s2Pronoun Type=demonstrative Number=singular Case=inessive17ühes/üks, üheski/üks, tolles/too, teistsuguses/teistsugune, teises/teine
Pd--sePronoun Type=demonstrative Number=singular Case=elative19ühest/üks, ühestki/üks, tost/too, tollest/too, teistsugusest/teistsugune
Pd--stPronoun Type=demonstrative Number=singular Case=allative13ühele/üks, ühelegi/üks, tollele/too, teistsugusele/teistsugune, teisele/teine
Pd--s3Pronoun Type=demonstrative Number=singular Case=adessive19ühel/üks, ühelgi/üks, tol/too, tollel/too, teisel/teine
Pd--sbPronoun Type=demonstrative Number=singular Case=ablative6ühelt/üks, teiselt/teine, selliselt/selline, sellelt/see, samasuguselt/samasugune
Pd--s4Pronoun Type=demonstrative Number=singular Case=translative15üheks/üks, ühekski/üks, tolleks/too, teistsuguseks/teistsugune, teiseks/teine
Pd--s9Pronoun Type=demonstrative Number=singular Case=terminative1selleni/see
Pd--swPronoun Type=demonstrative Number=singular Case=essive8ühena/üks, teistsugusena/teistsugune, teisena/teine, sellisena/selline, sellena/see
Pd--s5Pronoun Type=demonstrative Number=singular Case=abessive2selleta/see, selletagi/see
Pd--skPronoun Type=demonstrative Number=singular Case=komitative11ühega/üks, ühegagi/üks, teisega/teine, sihukesega/sihuke, sihukesega/sihukene
Pd--s7Pronoun Type=demonstrative Number=singular Case=aditive5ühte/üks, ühtegi/üks, teise/teine, teisegi/teine, esimesse/esimene
Pd--pnPronoun Type=demonstrative Number=plural Case=nominative20ühed/üks, temataolised/temataoline, teistsugused/teistsugune, teised/teine, teisedki/teine
Pd--pgPronoun Type=demonstrative Number=plural Case=genitive19ühtede/üks, temataoliste/temataoline, teiste/teine, teistegi/teine, taoliste/taoline
Pd--p1Pronoun Type=demonstrative Number=plural Case=partitive20ühtesid/üks, temasuguseid/temasugune, teistsuguseid/teistsugune, teisi/teine, teisigi/teine
Pd--pxPronoun Type=demonstrative Number=plural Case=illative5teistesse/teine, sellistesse/selline, samadesse/sama, nendesse/see, neisse/see
Pd--p2Pronoun Type=demonstrative Number=plural Case=inessive9teistes/teine, sellistes/selline, seesugustes/seesugune, samasugustes/samasugune, samades/sama
Pd--pePronoun Type=demonstrative Number=plural Case=elative14teistest/teine, teistestki/teine, taolistest/taoline, sellistest/selline, seesugustest/seesugune
Pd--ptPronoun Type=demonstrative Number=plural Case=allative12ühtedele/üks, teistele/teine, teistelegi/teine, sellistele/selline, samasugustele/samasugune
Pd--p3Pronoun Type=demonstrative Number=plural Case=adessive14teistel/teine, teistelgi/teine, taolistel/taoline, sellistel/selline, samasugustel/samasugune
Pd--pbPronoun Type=demonstrative Number=plural Case=ablative5teistelt/teine, teisteltki/teine, nendelt/see, nendeltki/see, neilt/see
Pd--p4Pronoun Type=demonstrative Number=plural Case=translative5sellisteks/selline, säärasteks/säärane, nendeks/see, nendekski/see, esimesteks/esimene
Pd--p9Pronoun Type=demonstrative Number=plural Case=terminative1nendeni/see
Pd--pwPronoun Type=demonstrative Number=plural Case=essive4sellistena/selline, samasugustena/samasugune, niisugustena/niisugune, esimestena/esimene
Pd--p5Pronoun Type=demonstrative Number=plural Case=abessive1nendetagi/see
Pd--pkPronoun Type=demonstrative Number=plural Case=komitative7teistega/teine, teistegagi/teine, samasugustega/samasugune, omasugustega/omasugune, niisugustega/niisugune
PiPronoun Type=indefinite1muist
Pi--snPronoun Type=indefinite Number=singular Case=nominative21üks, ükski/üks, teine, teinegi/teine, palju
Pi--sgPronoun Type=indefinite Number=singular Case=genitive19ühe/üks, ühegi/üks, teise/teine, teisegi/teine, palju
Pi--s1Pronoun Type=indefinite Number=singular Case=partitive27üht/üks, üht-teist/üht-teine, ühtki/üks, ühte/üks, ühtegi/üks
Pi--sxPronoun Type=indefinite Number=singular Case=illative7ühessegi/üks, teisesse/teine, muusse/muu, mõnesse/mõni, mitmesse/mitu
Pi--s2Pronoun Type=indefinite Number=singular Case=inessive15ühes/üks, üheski/üks, teises/teine, teiseski/teine, paljus/palju
Pi--sePronoun Type=indefinite Number=singular Case=elative13ühest/üks, ühestki/üks, teisest/teine, paljust/palju, muust/muu
Pi--stPronoun Type=indefinite Number=singular Case=allative14ühele/üks, ühelegi/üks, teisele/teine, muule/muu, muulegi/muu
Pi--s3Pronoun Type=indefinite Number=singular Case=adessive13ühel/üks, ühelgi/üks, teisel/teine, muul/muu, mõningal/mõningas
Pi--sbPronoun Type=indefinite Number=singular Case=ablative8ühelt/üks, teiselt/teine, muult/muu, mõnelt/mõni, mitmelt/mitu
Pi--s4Pronoun Type=indefinite Number=singular Case=translative9üheks/üks, ühekski/üks, teiseks/teine, paljuks/palju, muuks/muu
Pi--swPronoun Type=indefinite Number=singular Case=essive2ühena/üks, teisena/teine
Pi--s5Pronoun Type=indefinite Number=singular Case=abessive1muuta/muu
Pi--skPronoun Type=indefinite Number=singular Case=komitative8ühega/üks, ühegagi/üks, teisega/teine, paljuga/palju, paljugagi/palju
Pi--s7Pronoun Type=indefinite Number=singular Case=aditive6ühte/üks, ühtegi/üks, teise/teine, teisegi/teine, mõnda/mõni
Pi--pnPronoun Type=indefinite Number=plural Case=nominative16ühed/üks, teised/teine, teisedki/teine, paljud/palju, paljudki/palju
Pi--pgPronoun Type=indefinite Number=plural Case=genitive13ühtede/üks, teiste/teine, teistegi/teine, paljude/palju, muude/muu
Pi--p1Pronoun Type=indefinite Number=plural Case=partitive17ühtesid/üks, teisi/teine, teisigi/teine, paljusid/palju, muid/muu
Pi--pxPronoun Type=indefinite Number=plural Case=illative3teistesse/teine, paljudesse/palju, igasugustesse/igasugune
Pi--p2Pronoun Type=indefinite Number=plural Case=inessive8teistes/teine, paljudes/palju, muudes/muu, mõningates/mõningas, mõnedes/mõni
Pi--pePronoun Type=indefinite Number=plural Case=elative9teistest/teine, teistestki/teine, paljudest/palju, muudest/muu, muist/muu
Pi--ptPronoun Type=indefinite Number=plural Case=allative12ühtedele/üks, teistele/teine, teistelegi/teine, paljudele/palju, muudele/muu
Pi--p3Pronoun Type=indefinite Number=plural Case=adessive10teistel/teine, teistelgi/teine, paljudel/palju, muudel/muu, mõningatel/mõningas
Pi--pbPronoun Type=indefinite Number=plural Case=ablative3teistelt/teine, teisteltki/teine, muudelt/muu
Pi--p4Pronoun Type=indefinite Number=plural Case=translative2paljudeks/palju, muudeks/muu
Pi--pkPronoun Type=indefinite Number=plural Case=komitative2teistega/teine, teistegagi/teine
Ps--snPronoun Type=possessive Number=singular Case=nominative1oma
Ps--sgPronoun Type=possessive Number=singular Case=genitive8oma, omaenese, omaenda/omaenese, iseenese, iseenda/iseenese
Ps--s1Pronoun Type=possessive Number=singular Case=partitive1oma
Ps--s2Pronoun Type=possessive Number=singular Case=inessive1omas/oma
Ps--sePronoun Type=possessive Number=singular Case=elative1omast/oma
Ps--stPronoun Type=possessive Number=singular Case=allative1omale/oma
Ps--s3Pronoun Type=possessive Number=singular Case=adessive1omal/oma
Ps--sbPronoun Type=possessive Number=singular Case=ablative1omalt/oma
Ps--s4Pronoun Type=possessive Number=singular Case=translative1omaks/oma
Ps--skPronoun Type=possessive Number=singular Case=komitative1omaga/oma
Ps--pnPronoun Type=possessive Number=plural Case=nominative1omad/oma
Ps--pgPronoun Type=possessive Number=plural Case=genitive4omade/oma, iseendi/iseenese, eneste/ise, endi/ise
Ps--p1Pronoun Type=possessive Number=plural Case=partitive2omi/oma, omasid/oma
Ps--p2Pronoun Type=possessive Number=plural Case=inessive1omades/oma
Ps--pePronoun Type=possessive Number=plural Case=elative1omadest/oma
Ps--ptPronoun Type=possessive Number=plural Case=allative1omadele/oma
Ps--pwPronoun Type=possessive Number=plural Case=essive1omadena/oma
Ps--pkPronoun Type=possessive Number=plural Case=komitative1omadega/oma
Pq--snPronoun Type=interrogative Number=singular Case=nominative11teab-mis, mitu, mitugi/mitu, mitmes, misuke
Pq--sgPronoun Type=interrogative Number=singular Case=genitive8mitme/mitu, misukese/misuke, misukese/misukene, missuguse/missugune, millise/milline
Pq--s1Pronoun Type=interrogative Number=singular Case=partitive7mitut/mitu, mitmendat/mitmes, missugust/missugune, millist/milline, mida/mis
Pq--sxPronoun Type=interrogative Number=singular Case=illative5mitmesse/mitu, missugusesse/missugune, millisesse/milline, millesse/mis, kellesse/kes
Pq--s2Pronoun Type=interrogative Number=singular Case=inessive5mitmes/mitu, missuguses/missugune, millises/milline, milles/mis, kelles/kes
Pq--sePronoun Type=interrogative Number=singular Case=elative5mitmest/mitu, millisest/milline, millest/mis, millest-kellest/millest-kes, kellest/kes
Pq--stPronoun Type=interrogative Number=singular Case=allative4mitmele/mitu, millisele/milline, millele/mis, kellele/kes
Pq--s3Pronoun Type=interrogative Number=singular Case=adessive9mitmel/mitu, mitmelgi/mitu, missugusel/missugune, mil/mis, millisel/milline
Pq--sbPronoun Type=interrogative Number=singular Case=ablative3mitmelt/mitu, millelt/mis, kellelt/kes
Pq--s4Pronoun Type=interrogative Number=singular Case=translative5mitmeks/mitu, missuguseks/missugune, milliseks/milline, milleks/mis, kelleks/kes
Pq--s9Pronoun Type=interrogative Number=singular Case=terminative1milleni/mis
Pq--swPronoun Type=interrogative Number=singular Case=essive2missugusena/missugune, kellena/kes
Pq--s5Pronoun Type=interrogative Number=singular Case=abessive2milleta/mis, kelleta/kes
Pq--skPronoun Type=interrogative Number=singular Case=komitative2millega/mis, kellega/kes
Pq--s7Pronoun Type=interrogative Number=singular Case=aditive1kumba/kumb
Pq--pnPronoun Type=interrogative Number=plural Case=nominative7teab-mis, mitmed/mitu, mitmedki/mitu, missugused/missugune, mis
Pq--pgPronoun Type=interrogative Number=plural Case=genitive6mitmete/mitu, missuguste/missugune, milliste/milline, mille/mis, millede/mis
Pq--p1Pronoun Type=interrogative Number=plural Case=partitive6mitmeid/mitu, mitmeidki/mitu, missuguseid/missugune, milliseid/milline, mida/mis
Pq--pxPronoun Type=interrogative Number=plural Case=illative2millesse/mis, kellesse/kes
Pq--p2Pronoun Type=interrogative Number=plural Case=inessive5mitmetes/mitu, millistes/milline, milles/mis, milledes/mis, kelles/kes
Pq--pePronoun Type=interrogative Number=plural Case=elative5mitmetest/mitu, millistest/milline, millest/mis, millest-kellest/millest-kes, kellest/kes
Pq--ptPronoun Type=interrogative Number=plural Case=allative3mitmetele/mitu, millele/mis, kellele/kes
Pq--p3Pronoun Type=interrogative Number=plural Case=adessive4mitmetel/mitu, millistel/milline, millel/mis, kellel/kes
Pq--pbPronoun Type=interrogative Number=plural Case=ablative2millelt/mis, kellelt/kes
Pq--p4Pronoun Type=interrogative Number=plural Case=translative2milleks/mis, kelleks/kes
Pq--p9Pronoun Type=interrogative Number=plural Case=terminative1milleni/mis
Pq--pwPronoun Type=interrogative Number=plural Case=essive2missugustena/missugune, kellena/kes
Pq--p5Pronoun Type=interrogative Number=plural Case=abessive2milleta/mis, kelleta/kes
Pq--pkPronoun Type=interrogative Number=plural Case=komitative3millega/mis, kellega/kes, kelledega/kes
Pr--snPronoun Type=relative Number=singular Case=nominative11teab-mis, mitu, mitugi/mitu, mitmes, misuke
Pr--sgPronoun Type=relative Number=singular Case=genitive8mitme/mitu, misukese/misuke, misukese/misukene, missuguse/missugune, millise/milline
Pr--s1Pronoun Type=relative Number=singular Case=partitive7mitut/mitu, mitmendat/mitmes, missugust/missugune, millist/milline, mida/mis
Pr--sxPronoun Type=relative Number=singular Case=illative5mitmesse/mitu, missugusesse/missugune, millisesse/milline, millesse/mis, kellesse/kes
Pr--s2Pronoun Type=relative Number=singular Case=inessive5mitmes/mitu, missuguses/missugune, millises/milline, milles/mis, kelles/kes
Pr--sePronoun Type=relative Number=singular Case=elative5mitmest/mitu, millisest/milline, millest/mis, millest-kellest/millest-kes, kellest/kes
Pr--stPronoun Type=relative Number=singular Case=allative4mitmele/mitu, millisele/milline, millele/mis, kellele/kes
Pr--s3Pronoun Type=relative Number=singular Case=adessive9mitmel/mitu, mitmelgi/mitu, missugusel/missugune, mil/mis, millisel/milline
Pr--sbPronoun Type=relative Number=singular Case=ablative3mitmelt/mitu, millelt/mis, kellelt/kes
Pr--s4Pronoun Type=relative Number=singular Case=translative5mitmeks/mitu, missuguseks/missugune, milliseks/milline, milleks/mis, kelleks/kes
Pr--s9Pronoun Type=relative Number=singular Case=terminative1milleni/mis
Pr--swPronoun Type=relative Number=singular Case=essive2missugusena/missugune, kellena/kes
Pr--s5Pronoun Type=relative Number=singular Case=abessive2milleta/mis, kelleta/kes
Pr--skPronoun Type=relative Number=singular Case=komitative2millega/mis, kellega/kes
Pr--s7Pronoun Type=relative Number=singular Case=aditive1kumba/kumb
Pr--pnPronoun Type=relative Number=plural Case=nominative7teab-mis, mitmed/mitu, mitmedki/mitu, missugused/missugune, mis
Pr--pgPronoun Type=relative Number=plural Case=genitive6mitmete/mitu, missuguste/missugune, milliste/milline, mille/mis, millede/mis
Pr--p1Pronoun Type=relative Number=plural Case=partitive6mitmeid/mitu, mitmeidki/mitu, missuguseid/missugune, milliseid/milline, mida/mis
Pr--pxPronoun Type=relative Number=plural Case=illative2millesse/mis, kellesse/kes
Pr--p2Pronoun Type=relative Number=plural Case=inessive5mitmetes/mitu, millistes/milline, milles/mis, milledes/mis, kelles/kes
Pr--pePronoun Type=relative Number=plural Case=elative5mitmetest/mitu, millistest/milline, millest/mis, millest-kellest/millest-kes, kellest/kes
Pr--ptPronoun Type=relative Number=plural Case=allative3mitmetele/mitu, millele/mis, kellele/kes
Pr--p3Pronoun Type=relative Number=plural Case=adessive4mitmetel/mitu, millistel/milline, millel/mis, kellel/kes
Pr--pbPronoun Type=relative Number=plural Case=ablative2millelt/mis, kellelt/kes
Pr--p4Pronoun Type=relative Number=plural Case=translative2milleks/mis, kelleks/kes
Pr--p9Pronoun Type=relative Number=plural Case=terminative1milleni/mis
Pr--pwPronoun Type=relative Number=plural Case=essive2missugustena/missugune, kellena/kes
Pr--p5Pronoun Type=relative Number=plural Case=abessive2milleta/mis, kelleta/kes
Pr--pkPronoun Type=relative Number=plural Case=komitative3millega/mis, kellega/kes, kelledega/kes
Px--snPronoun Type=reflexive Number=singular Case=nominative2oma, ise
Px--sgPronoun Type=reflexive Number=singular Case=genitive6oma, iseenese, iseenda/iseenese, iseendagi/iseenese, enese/ise
Px--s1Pronoun Type=reflexive Number=singular Case=partitive5oma, iseennast/iseenese, ennastki/ise, ennast/ise, end/ise
Px--sxPronoun Type=reflexive Number=singular Case=illative3iseendasse/iseenese, enesesse/ise, endasse/ise
Px--s2Pronoun Type=reflexive Number=singular Case=inessive5omas/oma, iseeneses/iseenese, iseendas/iseenese, eneses/ise, endas/ise
Px--sePronoun Type=reflexive Number=singular Case=elative6omast/oma, iseenesestki/iseenese, iseenesest/iseenese, iseendast/iseenese, enesest/ise
Px--stPronoun Type=reflexive Number=singular Case=allative7omale/oma, iseenesele/iseenese, iseendale/iseenese, enesele/ise, eneselegi/ise
Px--s3Pronoun Type=reflexive Number=singular Case=adessive5omal/oma, enesel/ise, eneselgi/ise, endal/ise, endalgi/ise
Px--sbPronoun Type=reflexive Number=singular Case=ablative3omalt/oma, eneselt/ise, endalt/ise
Px--s4Pronoun Type=reflexive Number=singular Case=translative1omaks/oma
Px--skPronoun Type=reflexive Number=singular Case=komitative6omaga/oma, iseenesega/iseenese, iseendaga/iseenese, enesega/ise, endaga/ise
Px--pnPronoun Type=reflexive Number=plural Case=nominative2omad/oma, ise
Px--pgPronoun Type=reflexive Number=plural Case=genitive4omade/oma, iseendi/iseenese, eneste/ise, endi/ise
Px--p1Pronoun Type=reflexive Number=plural Case=partitive3omi/oma, omasid/oma, endid/ise
Px--pxPronoun Type=reflexive Number=plural Case=illative1endisse/ise
Px--p2Pronoun Type=reflexive Number=plural Case=inessive2omades/oma, endis/ise
Px--pePronoun Type=reflexive Number=plural Case=elative2omadest/oma, endist/ise
Px--ptPronoun Type=reflexive Number=plural Case=allative3omadele/oma, iseendile/iseenese, endile/ise
Px--p3Pronoun Type=reflexive Number=plural Case=adessive1endil/ise
Px--pbPronoun Type=reflexive Number=plural Case=ablative1endilt/ise
Px--pwPronoun Type=reflexive Number=plural Case=essive1omadena/oma
Px--pkPronoun Type=reflexive Number=plural Case=komitative2omadega/oma, iseenestega/iseenese
Py--sgPronoun Type=reciprocal Number=singular Case=genitive2üksteise, teineteise
Py--s1Pronoun Type=reciprocal Number=singular Case=partitive2üksteist/üksteise, teineteist/teineteise
Py--sxPronoun Type=reciprocal Number=singular Case=illative2üksteisesse/üksteise, teineteisesse/teineteise
Py--sePronoun Type=reciprocal Number=singular Case=elative2üksteisest/üksteise, teineteisest/teineteise
Py--stPronoun Type=reciprocal Number=singular Case=allative2üksteisele/üksteise, teineteisele/teineteise
Py--sbPronoun Type=reciprocal Number=singular Case=ablative2üksteiselt/üksteise, teineteiselt/teineteise
Py--skPronoun Type=reciprocal Number=singular Case=komitative2üksteisega/üksteise, teineteisega/teineteise
Py--s7Pronoun Type=reciprocal Number=singular Case=aditive2üksteise, teineteise
Pm--snPronoun Type=determinal Number=singular Case=nominative6oma, kumbki, kõik, ise, igaüks
Pm--sgPronoun Type=determinal Number=singular Case=genitive8oma, mõlema, kummagi/kumbki, kõige/kõik, igaühe/igaüks
Pm--s1Pronoun Type=determinal Number=singular Case=partitive12oma, mõlemat/mõlema, kumbagi/kumbki, kõike/kõik, igaüht/igaüks
Pm--sxPronoun Type=determinal Number=singular Case=illative3igasse/iga, enesesse/ise, endasse/ise
Pm--s2Pronoun Type=determinal Number=singular Case=inessive7omas/oma, mõlemas/mõlema, kummaski/kumbki, kõiges/kõik, igas/iga
Pm--sePronoun Type=determinal Number=singular Case=elative8omast/oma, mõlemast/mõlema, kummastki/kumbki, kõigest/kõik, igaühest/igaüks
Pm--stPronoun Type=determinal Number=singular Case=allative10omale/oma, mõlemale/mõlema, kummalegi/kumbki, kõigele/kõik, igaühele/igaüks
Pm--s3Pronoun Type=determinal Number=singular Case=adessive10omal/oma, mõlemal/mõlema, kummalgi/kumbki, kõigel/kõik, igaühel/igaüks
Pm--sbPronoun Type=determinal Number=singular Case=ablative6omalt/oma, mõlemalt/mõlema, igaühelt/igaüks, igalt/iga, eneselt/ise
Pm--s4Pronoun Type=determinal Number=singular Case=translative4omaks/oma, mõlemaks/mõlema, kõigeks/kõik, igaks/iga
Pm--skPronoun Type=determinal Number=singular Case=komitative7omaga/oma, mõlemaga/mõlema, kõigega/kõik, igaühega/igaüks, enesega/ise
Pm--s7Pronoun Type=determinal Number=singular Case=aditive4kumbagi/kumbki, kõike/kõik, igaühte/igaüks, emba-kumba/emb-kumb
Pm--pnPronoun Type=determinal Number=plural Case=nominative4omad/oma, mõlemad/mõlema, kõik, ise
Pm--pgPronoun Type=determinal Number=plural Case=genitive5omade/oma, kõikide/kõik, kõigi/kõik, eneste/ise, endi/ise
Pm--p1Pronoun Type=determinal Number=plural Case=partitive5omi/oma, omasid/oma, mõlemaid/mõlema, kõiki/kõik, endid/ise
Pm--pxPronoun Type=determinal Number=plural Case=illative3kõikidesse/kõik, kõigisse/kõik, endisse/ise
Pm--p2Pronoun Type=determinal Number=plural Case=inessive4omades/oma, kõikides/kõik, kõigis/kõik, endis/ise
Pm--pePronoun Type=determinal Number=plural Case=elative4omadest/oma, kõikidest/kõik, kõigist/kõik, endist/ise
Pm--ptPronoun Type=determinal Number=plural Case=allative4omadele/oma, kõikidele/kõik, kõigile/kõik, endile/ise
Pm--p3Pronoun Type=determinal Number=plural Case=adessive3kõikidel/kõik, kõigil/kõik, endil/ise
Pm--pbPronoun Type=determinal Number=plural Case=ablative2kõigilt/kõik, endilt/ise
Pm--p4Pronoun Type=determinal Number=plural Case=translative1kõigiks/kõik
Pm--pwPronoun Type=determinal Number=plural Case=essive1omadena/oma
Pm--pkPronoun Type=determinal Number=plural Case=komitative2omadega/oma, kõigiga/kõik

3.17.6. Estonian Adverb

Specification for Estonian Adverb
PAttribute (en)Value (en)Code (en)
0CATEGORYAdverbR
3.17.6.1. MSD Index

This index gives the liist of morphosyntactic descriptions (MSDs) and their features. In the table below, the first column gives the MSD, the second its expansion into a feature-structure, the third gives the number of entries in the lexicon (135,094 entries), and the fourth gives some examples as word-form/lemma. The list was extracted form the Estonian MULTEXT-East lexicon.

MSDs (1)
MSDFeaturesTypesExamples
RAdverb2940võrreldamatult, võrratult, vormiliselt, vormikindlalt, võrdväärselt

3.17.7. Estonian Adposition

Specification for Estonian Adposition
PAttribute (en)Value (en)Code (en)
0CATEGORYAdpositionS
1Typeprepositionp
postpositiont
3.17.7.1. MSD Index

This index gives the liist of morphosyntactic descriptions (MSDs) and their features. In the table below, the first column gives the MSD, the second its expansion into a feature-structure, the third gives the number of entries in the lexicon (135,094 entries), and the fourth gives some examples as word-form/lemma. The list was extracted form the Estonian MULTEXT-East lexicon.

MSDs (2)
MSDFeaturesTypesExamples
SpAdposition Type=preposition39vastu, vastavalt, väljaspool, väljapoole, vaatamata
StAdposition Type=postposition220võrra, võrragi/võrra, võidu, viisi, viisil

3.17.8. Estonian Conjunction

Specification for Estonian Conjunction
PAttribute (en)Value (en)Code (en)
0CATEGORYConjunctionC
1Typecoordinatingc
subordinatings
3.17.8.1. MSD Index

This index gives the liist of morphosyntactic descriptions (MSDs) and their features. In the table below, the first column gives the MSD, the second its expansion into a feature-structure, the third gives the number of entries in the lexicon (135,094 entries), and the fourth gives some examples as word-form/lemma. The list was extracted form the Estonian MULTEXT-East lexicon.

MSDs (2)
MSDFeaturesTypesExamples
CcConjunction Type=coordinating10või, vaid, ning, kuid, ja
CsConjunction Type=subordinating12siis, sest, otsekui, olgugi, nagu

3.17.9. Estonian Numeral

Specification for Estonian Numeral
PAttribute (en)Value (en)Code (en)
0CATEGORYNumeralM
1Typecardinalc
ordinalo
3Numbersingulars
pluralp
4Casenominativen
genitiveg
partitive1
illativex
inessive2
elativee
allativet
adessive3
ablativeb
translative4
terminative9
essivew
abessive5
komitativek
aditive7
5Formdigitd
romanr
letterl
3.17.9.1. MSD Index

This index gives the liist of morphosyntactic descriptions (MSDs) and their features. In the table below, the first column gives the MSD, the second its expansion into a feature-structure, the third gives the number of entries in the lexicon (135,094 entries), and the fourth gives some examples as word-form/lemma. The list was extracted form the Estonian MULTEXT-East lexicon.

MSDs (54)
MSDFeaturesTypesExamples
Mc---dNumeral Type=cardinal Form=digit2099, 98, 85, 85%, 62
Mc-snlNumeral Type=cardinal Number=singular Case=nominative Form=letter99viis, viisteist, viisteistkümmend/viisteist, viissada, viis-kuus
Mc-sglNumeral Type=cardinal Number=singular Case=genitive Form=letter69viie/viis, viieteistkümne/viisteist, viiesaja/viissada, viiekümne/viiskümmend, veerandsaja/veerandsada
Mc-s1lNumeral Type=cardinal Number=singular Case=partitive Form=letter45viit/viis, viitkümmet/viiskümmend, viitkümmend/viiskümmend, veerandsada, veerandit/veerand
Mc-sxlNumeral Type=cardinal Number=singular Case=illative Form=letter1ühessegi/üks
Mc-s2lNumeral Type=cardinal Number=singular Case=inessive Form=letter23viies/viis, viiekümnes/viiskümmend, veerandis/veerand, üheteistkümnes/üksteist, ühes/üks
Mc-selNumeral Type=cardinal Number=singular Case=elative Form=letter34viieteistkümnest/viisteist, viiest/viis, viiekümnest/viiskümmend, üheteistkümnest/üksteist, ühest/üks
Mc-stlNumeral Type=cardinal Number=singular Case=allative Form=letter17viiele/viis, ühele/üks, ühelegi/üks, üheksale/üheksa, poolele/pool
Mc-s3lNumeral Type=cardinal Number=singular Case=adessive Form=letter19viiel/viis, veerandsajal/veerandsada, veerandil/veerand, ühel/üks, ühelgi/üks
Mc-sblNumeral Type=cardinal Number=singular Case=ablative Form=letter11viielt/viis, ühelt/üks, tähepaarilt/tähepaar, saalipoolelt/saalipool, poolelt/pool
Mc-s4lNumeral Type=cardinal Number=singular Case=translative Form=letter16viieks/viis, üheteistkümneks/üksteist, üheks/üks, ühekski/üks, tuhandeks/tuhat
Mc-s9lNumeral Type=cardinal Number=singular Case=terminative Form=letter13seitsmeni/seitse, sajani/sada, nullini/null, neljakümneni/nelikümmend, miljonini/miljon
Mc-swlNumeral Type=cardinal Number=singular Case=essive Form=letter1ühena/üks
Mc-sklNumeral Type=cardinal Number=singular Case=komitative Form=letter22ühega/üks, ühegagi/üks, seitsmega/seitse, poolega/pool, paariga/paar
Mc-s7lNumeral Type=cardinal Number=singular Case=aditive Form=letter22viide/viis, ühte/üks, ühtegi/üks, talvekuude/talvekuus, sümbolipaari/sümbolipaar
Mc-pnlNumeral Type=cardinal Number=plural Case=nominative Form=letter10ühed/üks, tuhanded/tuhat, soolapaarid/soolapaar, sajad/sada, pooled/pool
Mc-pglNumeral Type=cardinal Number=plural Case=genitive Form=letter11vormipoolte/vormipool, viite/viis, ühtede/üks, tuhandete/tuhat, sadade/sada
Mc-p1lNumeral Type=cardinal Number=plural Case=partitive Form=letter11viisi/viis, ühtesid/üks, tuhandeid/tuhat, tallapaare/tallapaar, sadu/sada
Mc-pxlNumeral Type=cardinal Number=plural Case=illative Form=letter1miljonitesse/miljon
Mc-p2lNumeral Type=cardinal Number=plural Case=inessive Form=letter4pooltes/pool, poolis/pool, miljonites/miljon, kümnetes/kümme
Mc-pelNumeral Type=cardinal Number=plural Case=elative Form=letter5tuhandetest/tuhat, tuhandeist/tuhat, sadadest/sada, paaridest/paar, mehepoolist/mehepool
Mc-ptlNumeral Type=cardinal Number=plural Case=allative Form=letter4ühtedele/üks, sümbolipaaridele/sümbolipaar, pooltele/pool, miljonitele/miljon
Mc-p3lNumeral Type=cardinal Number=plural Case=adessive Form=letter4tuhandetel/tuhat, sadadel/sada, pooltel/pool, noorpaaridel/noorpaar
Mc-p4lNumeral Type=cardinal Number=plural Case=translative Form=letter2sadadeks/sada, kümneteks/kümme
Mc-p9lNumeral Type=cardinal Number=plural Case=terminative Form=letter1tuhandeteni/tuhat
Mc-pklNumeral Type=cardinal Number=plural Case=komitative Form=letter3viitega/viis, tuhandetega/tuhat, nullidega/null
Mo---dNumeral Type=ordinal Form=digit184., 3., 2050., 1984., 1983.
Mo---rNumeral Type=ordinal Form=roman1vii
Mo-snlNumeral Type=ordinal Number=singular Case=nominative Form=letter19viies, viiekümnes, üheteistkümnes, üheksas, tuhandes
Mo-sglNumeral Type=ordinal Number=singular Case=genitive Form=letter19viienda/viies, viiekümnenda/viiekümnes, üheteistkümnenda/üheteistkümnes, üheksateistkümnenda/üheksateistkümnes, üheksakümnenda/üheksakümnes
Mo-s1lNumeral Type=ordinal Number=singular Case=partitive Form=letter18viiendat/viies, üht-teist/üht-teine, üheksateistkümnendat/üheksateistkümnes, üheksandat/üheksas, tuhandendat/tuhandes
Mo-sxlNumeral Type=ordinal Number=singular Case=illative Form=letter5üheksandasse/üheksas, teisesse/teine, neljandasse/neljas, kümnendasse/kümnes, kolmandasse/kolmas
Mo-s2lNumeral Type=ordinal Number=singular Case=inessive Form=letter11viiendas/viies, üheteistkümnendas/üheteistkümnes, üheksandas/üheksas, teises/teine, teiseski/teine
Mo-selNumeral Type=ordinal Number=singular Case=elative Form=letter11viiendast/viies, viiekümnendast/viiekümnes, üheteistkümnendast/üheteistkümnes, teisest/teine, seitsmendast/seitsmes
Mo-stlNumeral Type=ordinal Number=singular Case=allative Form=letter4viiendale/viies, teisele/teine, kolmandale/kolmas, esimesele/esimene
Mo-s3lNumeral Type=ordinal Number=singular Case=adessive Form=letter17viiendal/viies, üheksandal/üheksas, teisel/teine, teisel-kolmandal/teisel-kolmas, seitsmendal/seitsmes
Mo-sblNumeral Type=ordinal Number=singular Case=ablative Form=letter3viiendalt/viies, üheteistkümnendalt/üheteistkümnes, teiselt/teine
Mo-s4lNumeral Type=ordinal Number=singular Case=translative Form=letter8viiendaks/viies, üheksandaks/üheksas, teiseks/teine, seitsmendaks/seitsmes, neljandaks/neljas
Mo-s9lNumeral Type=ordinal Number=singular Case=terminative Form=letter1miljonendani/miljones
Mo-swlNumeral Type=ordinal Number=singular Case=essive Form=letter5teisena/teine, neljandana/neljas, kuuendana/kuues, kolmandana/kolmas, esimesena/esimene
Mo-sklNumeral Type=ordinal Number=singular Case=komitative Form=letter4üheksateistkümnendaga/üheksateistkümnes, teisega/teine, neljandaga/neljas, kolmandaga/kolmas
Mo-s7lNumeral Type=ordinal Number=singular Case=aditive Form=letter3teise/teine, teisegi/teine, esimesse/esimene
Mo-pnlNumeral Type=ordinal Number=plural Case=nominative Form=letter8teised/teine, teisedki/teine, neljandad/neljas, kolmandad-neljandad/kolmandad-neljas, kolmandad/kolmas
Mo-pglNumeral Type=ordinal Number=plural Case=genitive Form=letter13viiekümnendate/viiekümnes, teiste/teine, teistegi/teine, seitsmekümnendate/seitsmekümnes, neljandate/neljas
Mo-p1lNumeral Type=ordinal Number=plural Case=partitive Form=letter5teisi/teine, teisigi/teine, kolmekümnendaid/kolmekümnes, kaheksakümnendaid/kaheksakümnes, esimesi/esimene
Mo-pxlNumeral Type=ordinal Number=plural Case=illative Form=letter1teistesse/teine
Mo-p2lNumeral Type=ordinal Number=plural Case=inessive Form=letter2teistes/teine, esimestes/esimene
Mo-pelNumeral Type=ordinal Number=plural Case=elative Form=letter3teistest/teine, teistestki/teine, esimestest/esimene
Mo-ptlNumeral Type=ordinal Number=plural Case=allative Form=letter3teistele/teine, teistelegi/teine, esimestele/esimene
Mo-p3lNumeral Type=ordinal Number=plural Case=adessive Form=letter13viiekümnendatel/viiekümnes, üheksakümnendatel/üheksakümnes, teistel/teine, teistelgi/teine, neljakümnendatel/neljakümnes
Mo-pblNumeral Type=ordinal Number=plural Case=ablative Form=letter2teistelt/teine, teisteltki/teine
Mo-p4lNumeral Type=ordinal Number=plural Case=translative Form=letter1esimesteks/esimene
Mo-pwlNumeral Type=ordinal Number=plural Case=essive Form=letter1esimestena/esimene
Mo-pklNumeral Type=ordinal Number=plural Case=komitative Form=letter2teistega/teine, teistegagi/teine

3.17.10. Estonian Interjection

Specification for Estonian Interjection
PAttribute (en)Value (en)Code (en)
0CATEGORYInterjectionI
3.17.10.1. MSD Index

This index gives the liist of morphosyntactic descriptions (MSDs) and their features. In the table below, the first column gives the MSD, the second its expansion into a feature-structure, the third gives the number of entries in the lexicon (135,094 entries), and the fourth gives some examples as word-form/lemma. The list was extracted form the Estonian MULTEXT-East lexicon.

MSDs (1)
MSDFeaturesTypesExamples
IInterjection105voh, viuh, viiks, vait, vabandust

3.17.11. Estonian Abbreviation

Specification for Estonian Abbreviation
PAttribute (en)Value (en)Code (en)
0CATEGORYAbbreviationY
1Syntactic_Typenominaln
verbalv
adjectivala
adverbialr
3Numbersingulars
pluralp
4Casenominativen
genitiveg
partitive1
illativex
inessive2
elativee
allativet
adessive3
ablativeb
translative4
terminative9
essivew
abessive5
komitativek
aditive7
3.17.11.1. MSD Index

This index gives the liist of morphosyntactic descriptions (MSDs) and their features. In the table below, the first column gives the MSD, the second its expansion into a feature-structure, the third gives the number of entries in the lexicon (135,094 entries), and the fourth gives some examples as word-form/lemma. The list was extracted form the Estonian MULTEXT-East lexicon.

MSDs (15)
MSDFeaturesTypesExamples
YnAbbreviation Syntactic_Type=nominal87vab, USA, ÜRO, TV, t
Yn-sgAbbreviation Syntactic_Type=nominal Number=singular Case=genitive4TASSi/TASS, TASS-i/TASS, RAM-i/RAM, LAVi/LAV
Yn-s1Abbreviation Syntactic_Type=nominal Number=singular Case=partitive7TPId/TPI, TASSi/TASS, TASS-i/TASS, RAM-i/RAM, NSVd/NSV
Yn-sxAbbreviation Syntactic_Type=nominal Number=singular Case=illative3USA-sse/USA, TRÜ-sse/TRÜ, NSV-sse/NSV
Yn-s2Abbreviation Syntactic_Type=nominal Number=singular Case=inessive12USA-s/USA, ÜROs/ÜRO, ÜRO-s/ÜRO, TRÜ-s/TRÜ, TPIs/TPI
Yn-seAbbreviation Syntactic_Type=nominal Number=singular Case=elative8USA-st/USA, TRÜst/TRÜ, TRÜ-st/TRÜ, TPIst/TPI, REV-ist/REV
Yn-stAbbreviation Syntactic_Type=nominal Number=singular Case=allative7USA-le/USA, TPIle/TPI, RV-le/RV, NSV-le/NSV, lk-le/lk
Yn-s3Abbreviation Syntactic_Type=nominal Number=singular Case=adessive4USAl/USA, MM-il/MM, EVl/EV, AKSK-l/AKSK
Yn-s4Abbreviation Syntactic_Type=nominal Number=singular Case=translative1kt-ks/kt
Yn-skAbbreviation Syntactic_Type=nominal Number=singular Case=komitative2USA-ga/USA, kg-ga/kg
Yn-s7Abbreviation Syntactic_Type=nominal Number=singular Case=aditive4TASSi/TASS, TASS-i/TASS, RAM-i/RAM, LAVi/LAV
Yn-pnAbbreviation Syntactic_Type=nominal Number=plural Case=nominative3TPId/TPI, NSVd/NSV, NLKP-d/NLKP
YvAbbreviation Syntactic_Type=verbal4vt, st, s.t, s.o
YaAbbreviation Syntactic_Type=adjectival5v.a, van, nn, nim, k.a
YrAbbreviation Syntactic_Type=adverbial12vms, u, jt, jpt, jpm

3.17.12. Estonian Residual

Specification for Estonian Residual
PAttribute (en)Value (en)Code (en)
0CATEGORYResidualX
3.17.12.1. MSD Index

This index gives the liist of morphosyntactic descriptions (MSDs) and their features. In the table below, the first column gives the MSD, the second its expansion into a feature-structure, the third gives the number of entries in the lexicon (135,094 entries), and the fourth gives some examples as word-form/lemma. The list was extracted form the Estonian MULTEXT-East lexicon.

MSDs (1)
MSDFeaturesTypesExamples
XResidual2-i, 2+2=5

3.17.13. Estonian Punctuation

Specification for Estonian Punctuation
PAttribute (en)Value (en)Code (en)
0CATEGORYPunctuationZ
3.17.13.1. MSD Index

This index gives the liist of morphosyntactic descriptions (MSDs) and their features. In the table below, the first column gives the MSD, the second its expansion into a feature-structure, the third gives the number of entries in the lexicon (135,094 entries), and the fourth gives some examples as word-form/lemma. The list was extracted form the Estonian MULTEXT-East lexicon.

MSDs (1)
MSDFeaturesTypesExamples
ZPunctuation10), (, ", ., ..

3.17.14. Estonian Attribute Index

In this section all the attributes presented in the tables are listed in alphabetical order.

3.17.14.1. Table of attributes
Attribute (en)Category (en)Position
CaseAbbreviation4
CaseAdjective5
CaseNoun4
CaseNumeral4
CasePronoun5
CaseVerb11
DegreeAdjective2
FormNumeral5
NegativeVerb8
NumberAbbreviation3
NumberAdjective4
NumberNoun3
NumberNumeral3
NumberPronoun4
NumberVerb5
PersonPronoun2
PersonVerb4
Syntactic_TypeAbbreviation1
TenseVerb3
TypeAdposition1
TypeConjunction1
TypeNoun1
TypeNumeral1
TypePronoun1
TypeVerb1
VFormVerb2
VoiceVerb7

3.17.15. Estonian Value Index

The values presented within the tables are, in the following, listed in alphabetical order; the first column gives the name of the value, the second column its code and the third lists attributes for which the value is appropriate.

3.17.15.1. Table of values
Value (en)Code (en)Attribute (en)Category (en)
abessive5CaseAbbreviation
abessive5CaseAdjective
abessive5CaseNoun
abessive5CaseNumeral
abessive5CasePronoun
abessive5CaseVerb
ablativebCaseAbbreviation
ablativebCaseAdjective
ablativebCaseNoun
ablativebCaseNumeral
ablativebCasePronoun
activeaVoiceVerb
adessive3CaseAbbreviation
adessive3CaseAdjective
adessive3CaseNoun
adessive3CaseNumeral
adessive3CasePronoun
aditive7CaseAbbreviation
aditive7CaseAdjective
aditive7CaseNoun
aditive7CaseNumeral
aditive7CasePronoun
adjectivalaSyntactic_TypeAbbreviation
adverbialrSyntactic_TypeAbbreviation
allativetCaseAbbreviation
allativetCaseAdjective
allativetCaseNoun
allativetCaseNumeral
allativetCasePronoun
auxiliaryaTypeVerb
cardinalcTypeNumeral
commoncTypeNoun
comparativecDegreeAdjective
conditionalcVFormVerb
coordinatingcTypeConjunction
demonstrativedTypePronoun
determinalmTypePronoun
digitdFormNumeral
elativeeCaseAbbreviation
elativeeCaseAdjective
elativeeCaseNoun
elativeeCaseNumeral
elativeeCasePronoun
elativeeCaseVerb
essivewCaseAbbreviation
essivewCaseAdjective
essivewCaseNoun
essivewCaseNumeral
essivewCasePronoun
first1PersonPronoun
first1PersonVerb
genitivegCaseAbbreviation
genitivegCaseAdjective
genitivegCaseNoun
genitivegCaseNumeral
genitivegCasePronoun
gerundgVFormVerb
illativexCaseAbbreviation
illativexCaseAdjective
illativexCaseNoun
illativexCaseNumeral
illativexCasePronoun
illativexCaseVerb
imperativemVFormVerb
imperfectiTenseVerb
indefiniteiTypePronoun
indicativeiVFormVerb
inessive2CaseAbbreviation
inessive2CaseAdjective
inessive2CaseNoun
inessive2CaseNumeral
inessive2CasePronoun
inessive2CaseVerb
infinitivenVFormVerb
interrogativeqTypePronoun
komitativekCaseAbbreviation
komitativekCaseAdjective
komitativekCaseNoun
komitativekCaseNumeral
komitativekCasePronoun
letterlFormNumeral
mainmTypeVerb
modaloTypeVerb
nonNegativeVerb
nominalnSyntactic_TypeAbbreviation
nominativenCaseAbbreviation
nominativenCaseAdjective
nominativenCaseNoun
nominativenCaseNumeral
nominativenCasePronoun
ordinaloTypeNumeral
participlepVFormVerb
partitive1CaseAbbreviation
partitive1CaseAdjective
partitive1CaseNoun
partitive1CaseNumeral
partitive1CasePronoun
passivepVoiceVerb
pastsTenseVerb
personalpTypePronoun
pluralpNumberAbbreviation
pluralpNumberAdjective
pluralpNumberNoun
pluralpNumberNumeral
pluralpNumberPronoun
pluralpNumberVerb
positivepDegreeAdjective
possessivesTypePronoun
postpositiontTypeAdposition
prepositionpTypeAdposition
presentpTenseVerb
properpTypeNoun
quotativeqVFormVerb
reciprocalyTypePronoun
reflexivexTypePronoun
relativerTypePronoun
romanrFormNumeral
second2PersonPronoun
second2PersonVerb
singularsNumberAbbreviation
singularsNumberAdjective
singularsNumberNoun
singularsNumberNumeral
singularsNumberPronoun
singularsNumberVerb
subordinatingsTypeConjunction
superlativesDegreeAdjective
supineuVFormVerb
terminative9CaseAbbreviation
terminative9CaseAdjective
terminative9CaseNoun
terminative9CaseNumeral
terminative9CasePronoun
third3PersonPronoun
third3PersonVerb
translative4CaseAbbreviation
translative4CaseAdjective
translative4CaseNoun
translative4CaseNumeral
translative4CasePronoun
translative4CaseVerb
verbalvSyntactic_TypeAbbreviation
yesyNegativeVerb

3.17.16. Estonian MSD Index

This index gives the liist of morphosyntactic descriptions (MSDs) and their features. In the table below, the first column gives the MSD, the second its expansion into a feature-structure, the third gives the number of entries in the lexicon (135,094 entries), and the fourth gives some examples as word-form/lemma. The list was extracted form the Estonian MULTEXT-East lexicon.

MSD Index (643)
MSDFeaturesTypesExamples
NcNoun Type=common12ühe-/ühe, pärast-/pärast, mõtlemis-, lisa-/lisa, leiutamis-
Nc-snNoun Type=common Number=singular Case=nominative11928žurnalistika, žürii, zooloog, zooloogia, žiletitera
Nc-sgNoun Type=common Number=singular Case=genitive11845žurnalistika, žurnalistikatunnustuse/žurnalistikatunnustus, žurnaalorderisüsteemi/žurnaalorderisüsteem, žurnaali/žurnaal, žürii
Nc-s1Noun Type=common Number=singular Case=partitive8470žurnaalorderisüsteemi/žurnaalorderisüsteem, žurnaali/žurnaal, žiletitera, žesti/žest, žargooni/žargoon
Nc-sxNoun Type=common Number=singular Case=illative484võtmisesse/võtmine, võõrasse/võõras, vööndisse/vöönd, voodisse/voodi, voodipäitsisse/voodipäits
Nc-s2Noun Type=common Number=singular Case=inessive3336žüriis/žürii, žargoonis/žargoon, žanris/žanr, žanrikäsitluses/žanrikäsitlus, vulksus/vulks
Nc-seNoun Type=common Number=singular Case=elative2934vulinast/vulin, võttest/võte, võtmisest/võtmine, võrust/võru, vorstist/vorst
Nc-stNoun Type=common Number=singular Case=allative2166žüriile/žürii, žiletiterale/žiletitera, vundamendile/vundament, võttele/võte, võrrandile/võrrand
Nc-s3Noun Type=common Number=singular Case=adessive2237žestil/žest, võtmisel/võtmine, võsul/võsu, võsalagendikul/võsalagendik, vormil/vorm
Nc-sbNoun Type=common Number=singular Case=ablative709žüriilt/žürii, vormistikult/vormistik, vormilt/vorm, võõrkeelt/võõrkee, võõristavalt/võõristav
Nc-s4Noun Type=common Number=singular Case=translative1869vundamendiks/vundament, vrakiks/vrakk, võtteks/võte, võtmiseks/võtmine, võtmesõnaks/võtmesõna
Nc-s9Noun Type=common Number=singular Case=terminative283vundamendini/vundament, võtmiseni/võtmine, võidupäevani/võidupäev, võiduni/võit, viimistluseni/viimistlus
Nc-swNoun Type=common Number=singular Case=essive536võrrelduna/võrreldu, võrratusena/võrratus, võrdlusena/võrdlus, võrdkujuna/võrdkuju, võõrkehana/võõrkeha
Nc-s5Noun Type=common Number=singular Case=abessive269võtmiseta/võtmine, voodita/voodi, võita/või, vinnata/vinn, viidata/viit
Nc-skNoun Type=common Number=singular Case=komitative2491žiletiga/žilett, žestiga/žest, žanrikäsitlusega/žanrikäsitlus, võtmisega/võtmine, võtmega/võti
Nc-s7Noun Type=common Number=singular Case=aditive4207žurnaalorderisüsteemi/žurnaalorderisüsteem, žurnaali/žurnaal, žesti/žest, žargooni/žargoon, žanri/žanr
Nc-pnNoun Type=common Number=plural Case=nominative6845zootehnikud/zootehnik, žiletid/žilett, žestid/žest, vürtsitatud/vürtsitatu, vurrud/vurr
Nc-pgNoun Type=common Number=plural Case=genitive4211zootehnikute/zootehnik, žestide/žest, vuntside/vunts, võtmeprobleemide/võtmeprobleem, võtete/võte
Nc-p1Noun Type=common Number=plural Case=partitive3765žiletiteri/žiletitera, vurrusid/vurr, vundamente/vundament, vulkaane/vulkaan, võtte/võtt
Nc-pxNoun Type=common Number=plural Case=illative290žüriidesse/žürii, võlgadesse/võlg, võitlejatesse/võitleja, võimuorganitesse/võimuorgan, võimetesse/võime
Nc-p2Noun Type=common Number=plural Case=inessive997žüriides/žürii, vundamentides/vundament, vormides/vorm, võrendikes/võrendik, võlus/võlg
Nc-peNoun Type=common Number=plural Case=elative1102vorstidest/vorst, võrranditest/võrrand, vormiüksustest/vormiüksus, vormimisvõtetest/vormimisvõte, vormidest/vorm
Nc-ptNoun Type=common Number=plural Case=allative893zootehnikutele/zootehnik, võrulastele/võrulane, vormidele/vorm, võõrustajatele/võõrustaja, võõrastele/võõras
Nc-p3Noun Type=common Number=plural Case=adessive812võtmealadel/võtmeala, võrseil/võrse, vormidel/vorm, võredel/võre, võõrastel/võõras
Nc-pbNoun Type=common Number=plural Case=ablative173vormimütsidelt/vormimüts, veistelt/veis, vasksiltidelt/vasksilt, vanematelt/vanem, vanadelt/vana
Nc-p4Noun Type=common Number=plural Case=translative291võtmesõnadeks/võtmesõna, vormideks/vorm, vooriks/voor, volitavateks/volitav, võitlevateks/võitlev
Nc-p9Noun Type=common Number=plural Case=terminative46vesiväravateni/vesivärav, tulemusteni/tulemus, trükivigadeni/trükiviga, tegudeni/tegu, tarbijateni/tarbija
Nc-pwNoun Type=common Number=plural Case=essive99vinjettidena/vinjett, vihjetena/vihje, veealustena/veealune, varjudena/vari, variantidena/variant
Nc-p5Noun Type=common Number=plural Case=abessive57viperusteta/viperus, varudeta/varu, väideta/väi, vaheaegadeta/vaheaeg, tunnistajateta/tunnistaja
Nc-pkNoun Type=common Number=plural Case=komitative1003žanridega/žanr, vurrudega/vurr, vuntsidega/vunts, vrakkidega/vrakk, võtetega/võte
Np-snNoun Type=proper Number=singular Case=nominative944Zinaida, Žiguli, Žalgiris, York, Willy
Np-sgNoun Type=proper Number=singular Case=genitive887Zinaida, Žiguli, Žalgirise/Žalgiris, Yorki/York, Yorgi/York
Np-s1Noun Type=proper Number=singular Case=partitive226Yorki/York, Würzburgi/Würzburg, Washingtoni/Washington, Võrtsjärve/Võrtsjärv, Vorošilovgradi/Vorošilovgrad
Np-sxNoun Type=proper Number=singular Case=illative43Vormsisse/Vormsi, Viljandisse/Viljandi, Vautseliinasse/Vautseliina, Varasse/Vara, Vanemuisesse/Vanemuine
Np-s2Noun Type=proper Number=singular Case=inessive270Žigulis/Žiguli, Yorgis/York, Windhoekis/Windhoek, Wellingtonis/Wellington, Weimaris/Weimari
Np-seNoun Type=proper Number=singular Case=elative142Žigulist/Žiguli, Washingtonist/Washington, Võrust/Võru, Viljast/Vilja, Viljandist/Viljandi
Np-stNoun Type=proper Number=singular Case=allative136Žalgirisele/Žalgiris, Vildele/Vilde, Vietnamile/Vietnam, Venemaale/Venemaa, Vellole/Vello
Np-s3Noun Type=proper Number=singular Case=adessive140Võsul/Võsu, Võrumaal/Võrumaa, Volgal/Volga, Virumaal/Virumaa, Vilsandil/Vilsandi
Np-sbNoun Type=proper Number=singular Case=ablative28Washingtonilt/Washington, Võrumaalt/Võrumaa, Viljandimaalt/Viljandimaa, Venemaalt/Venemaa, Tallinnalt/Tallinn
Np-s4Noun Type=proper Number=singular Case=translative14Tormaks/Torma, Saareks/Saare, Robiks/Robi, Ristiks/Risti, Pühaks/Püha
Np-s9Noun Type=proper Number=singular Case=terminative17Tallinnani/Tallinn, Siljani/Silja, Rossini/Rossi, Robini/Robi, Reedani/Reet
Np-swNoun Type=proper Number=singular Case=essive10Viljana/Vilja, Palana/Pala, Mediana/Media, Marina/Mari, Liliana/Lilia
Np-s5Noun Type=proper Number=singular Case=abessive8Vellota/Vello, Üllata/Ülla, Tormata/Torma, Roomata/Rooma, Mainita/Main
Np-skNoun Type=proper Number=singular Case=komitative83Walesiga/Wales, Võhanduga/Võhandu, Viruga/Viru, Viljaga/Vilja, Velloga/Vello
Np-s7Noun Type=proper Number=singular Case=aditive153Yorki/York, Würzburgi/Würzburg, Washingtoni/Washington, Võrtsjärve/Võrtsjärv, Vorošilovgradi/Vorošilovgrad
Np-pnNoun Type=proper Number=plural Case=nominative9Volgamaad/Volgamaa, Virved/Virve, Viljad/Vilja, Novellid/Novell, Mihhailovid/Mihhailov
Np-pgNoun Type=proper Number=plural Case=genitive10Viljade/Vilja, Soome-Nõukogude/Soome-Nõukogu, Pauluste/Paulus, Novellide/Novell, Maydellide/Maydell
Np-p1Noun Type=proper Number=plural Case=partitive6Toomingaid/Tooming, Maydelle/Maydell, Jürisid/Jüri, Jane/Jan, Anne/Ann
Np-pxNoun Type=proper Number=plural Case=illative1Ladadesse/Lada
Np-p2Noun Type=proper Number=plural Case=inessive2Novellides/Novell, Baltimaades/Baltimaad
Np-ptNoun Type=proper Number=plural Case=allative2Viljadele/Vilja, Kallastele/Kallas
Np-p3Noun Type=proper Number=plural Case=adessive3Madalmaadel/Madalmaad, Kallastel/Kallas, Baltimaadel/Baltimaad
Np-pbNoun Type=proper Number=plural Case=ablative1Kallastelt/Kallas
Np-p9Noun Type=proper Number=plural Case=terminative1Kallasteni/Kallas
Vm------nVerb Type=main Negative=no1kuulukse/kuuluksema
Vmip---ayVerb Type=main VForm=indicative Tense=present Voice=active Negative=yes1073vundamendi/vundamentima, võta/võtma, võtagi/võtma, võsu/võsuma, vormi/vormima
Vmip---pnVerb Type=main VForm=indicative Tense=present Voice=passive Negative=no459võrreldakse/võrdlema, vormistatakse/vormistama, võisteldakse/võistlema, võetakse/võtma, võetaksegi/võtma
Vmip---pyVerb Type=main VForm=indicative Tense=present Voice=passive Negative=yes313võrrelda/võrdlema, võrreldagi/võrdlema, võita/võidma, võistelda/võistlema, võidelda/võitlema
Vmip1s-anVerb Type=main VForm=indicative Tense=present Person=first Number=singular Voice=active Negative=no256vudin/vudima, võtan/võtma, võõrutan/võõrutama, võidan/võitma, viskan/viskama
Vmip1p-anVerb Type=main VForm=indicative Tense=present Person=first Number=plural Voice=active Negative=no250võtame/võtma, võrdleme/võrdlema, võlgneme/võlgnema, viime/viima, vestleme/vestlema
Vmip2s-anVerb Type=main VForm=indicative Tense=present Person=second Number=singular Voice=active Negative=no362võtad/võtma, vormid/vormima, võltsid/võltsima, voldid/voltima, võidud/võiduma
Vmip2p-anVerb Type=main VForm=indicative Tense=present Person=second Number=plural Voice=active Negative=no99võtate/võtma, võidate/võitma, viskate/viskama, viite/viima, vihkate/vihkama
Vmip3s-anVerb Type=main VForm=indicative Tense=present Person=third Number=singular Voice=active Negative=no1221vupsab/vupsama, vuliseb/vulisema, võtab/võtma, võrsub/võrsuma, võrdub/võrduma
Vmip3p-anVerb Type=main VForm=indicative Tense=present Person=third Number=plural Voice=active Negative=no792võtavad/võtma, võrduvad/võrduma, võluvad/võluma, volitavad/volitama, võitlevad/võitlema
Vmii---ayVerb Type=main VForm=indicative Tense=imperfect Voice=active Negative=yes1148vudinud/vudima, võtnud/võtma, võrsunud/võrsuma, vorminud/vormima, võõrdunud/võõrduma
Vmii---pnVerb Type=main VForm=indicative Tense=imperfect Voice=passive Negative=no514võrreldi/võrdlema, vormistati/vormistama, võltsiti/võltsima, võisteldi/võistlema, võimaldati/võimaldama
Vmii---pyVerb Type=main VForm=indicative Tense=imperfect Voice=passive Negative=yes835vürtsitatud/vürtsitama, vulkaniseeritud/vulkaniseerima, vormitud/vormima, vormistatud/vormistama, võrdsustatud/võrdsustama
Vmii1s-anVerb Type=main VForm=indicative Tense=imperfect Person=first Number=singular Voice=active Negative=no370võtsin/võtma, võitsin/võitma, võitlesin/võitlema, viskusin/viskuma, visklesin/visklema
Vmii1p-anVerb Type=main VForm=indicative Tense=imperfect Person=first Number=plural Voice=active Negative=no183võtsime/võtma, võrdlesime/võrdlema, võitsime/võitma, viskasime/viskama, viisime/viima
Vmii2s-anVerb Type=main VForm=indicative Tense=imperfect Person=second Number=singular Voice=active Negative=no853vudisid/vudima, vubisesid/vubisema, võtsid/võtma, võrsusid/võrsuma, võrdlesid/võrdlema
Vmii2p-anVerb Type=main VForm=indicative Tense=imperfect Person=second Number=plural Voice=active Negative=no40vastandasite/vastandama, valisite/valima, väitsite/väitma, vahtisite/vahtima, ütlesite/ütlema
Vmii3s-anVerb Type=main VForm=indicative Tense=imperfect Person=third Number=singular Voice=active Negative=no1744vupsas/vupsama, vulksus/vulksuma, vulises/vulisema, vuhises/vuhisema, vudis/vudima
Vmii3p-anVerb Type=main VForm=indicative Tense=imperfect Person=third Number=plural Voice=active Negative=no853vudisid/vudima, vubisesid/vubisema, võtsid/võtma, võrsusid/võrsuma, võrdlesid/võrdlema
Vmmp---pnVerb Type=main VForm=imperative Tense=present Voice=passive Negative=no15võrreldagu/võrdlema, võetagu/võtma, rõhutatagu/rõhutama, pandagu/panema, oodatagu/ootama
Vmmp---pyVerb Type=main VForm=imperative Tense=present Voice=passive Negative=yes15võrreldagu/võrdlema, võetagu/võtma, rõhutatagu/rõhutama, pandagu/panema, oodatagu/ootama
Vmmp1p-anVerb Type=main VForm=imperative Tense=present Person=first Number=plural Voice=active Negative=no32võtkem/võtma, vaadelgem/vaatlema, tunnistagem/tunnistama, toonitagem/toonitama, toogem/tooma
Vmmp1p-ayVerb Type=main VForm=imperative Tense=present Person=first Number=plural Voice=active Negative=yes32võtkem/võtma, vaadelgem/vaatlema, tunnistagem/tunnistama, toonitagem/toonitama, toogem/tooma
Vmmp2s-anVerb Type=main VForm=imperative Tense=present Person=second Number=singular Voice=active Negative=no1069vundamendi/vundamentima, võta/võtma, võtagi/võtma, võsu/võsuma, vormi/vormima
Vmmp2s-ayVerb Type=main VForm=imperative Tense=present Person=second Number=singular Voice=active Negative=yes1069vundamendi/vundamentima, võta/võtma, võtagi/võtma, võsu/võsuma, vormi/vormima
Vmmp2p-anVerb Type=main VForm=imperative Tense=present Person=second Number=plural Voice=active Negative=no92võtke/võtma, visake/viskama, viige/viima, valige/valima, vahetage/vahetama
Vmmp2p-ayVerb Type=main VForm=imperative Tense=present Person=second Number=plural Voice=active Negative=yes92võtke/võtma, visake/viskama, viige/viima, valige/valima, vahetage/vahetama
Vmmp3s-anVerb Type=main VForm=imperative Tense=present Person=third Number=singular Voice=active Negative=no57võtku/võtma, võimaldagu/võimaldama, visaku/viskama, viigu/viima, vastutagu/vastutama
Vmmp3s-ayVerb Type=main VForm=imperative Tense=present Person=third Number=singular Voice=active Negative=yes57võtku/võtma, võimaldagu/võimaldama, visaku/viskama, viigu/viima, vastutagu/vastutama
Vmmp3p-anVerb Type=main VForm=imperative Tense=present Person=third Number=plural Voice=active Negative=no57võtku/võtma, võimaldagu/võimaldama, visaku/viskama, viigu/viima, vastutagu/vastutama
Vmmp3p-ayVerb Type=main VForm=imperative Tense=present Person=third Number=plural Voice=active Negative=yes57võtku/võtma, võimaldagu/võimaldama, visaku/viskama, viigu/viima, vastutagu/vastutama
Vmcp---ayVerb Type=main VForm=conditional Tense=present Voice=active Negative=yes410vundamendiks/vundamentima, võtaks/võtma, vormiks/vormima, võrduks/võrduma, vooriks/voorima
Vmcp---pnVerb Type=main VForm=conditional Tense=present Voice=passive Negative=no56võetaks/võtma, virutaks/viruma, viidaks/viima, varustataks/varustama, vähendataks/vähendama
Vmcp---pyVerb Type=main VForm=conditional Tense=present Voice=passive Negative=yes56võetaks/võtma, virutaks/viruma, viidaks/viima, varustataks/varustama, vähendataks/vähendama
Vmcp1s-anVerb Type=main VForm=conditional Tense=present Person=first Number=singular Voice=active Negative=no454vundamendiks/vundamentima, võtaks/võtma, võtaksin/võtma, vormiks/vormima, võrduks/võrduma
Vmcp1p-anVerb Type=main VForm=conditional Tense=present Person=first Number=plural Voice=active Negative=no431vundamendiks/vundamentima, võtaks/võtma, vormiks/vormima, võrduks/võrduma, vooriks/voorima
Vmcp2s-anVerb Type=main VForm=conditional Tense=present Person=second Number=singular Voice=active Negative=no528vundamendiks/vundamentima, võtaks/võtma, võtaksid/võtma, vormiks/vormima, võrduks/võrduma
Vmcp2p-anVerb Type=main VForm=conditional Tense=present Person=second Number=plural Voice=active Negative=no418vundamendiks/vundamentima, võtaks/võtma, vormiks/vormima, võrduks/võrduma, vooriks/voorima
Vmcp3s-anVerb Type=main VForm=conditional Tense=present Person=third Number=singular Voice=active Negative=no408vundamendiks/vundamentima, võtaks/võtma, vormiks/vormima, võrduks/võrduma, vooriks/voorima
Vmcp3p-anVerb Type=main VForm=conditional Tense=present Person=third Number=plural Voice=active Negative=no528vundamendiks/vundamentima, võtaks/võtma, võtaksid/võtma, vormiks/vormima, võrduks/võrduma
Vmcs---ayVerb Type=main VForm=conditional Tense=past Voice=active Negative=yes50võimaldanuks/võimaldama, vajanuks/vajama, üritanuks/üritama, tunginuks/tungima, tundnuks/tundma
Vmcs---pnVerb Type=main VForm=conditional Tense=past Voice=passive Negative=no18vormituks/vormima, võrdsustatuks/võrdsustama, volitatuks/volitama, valgustatuks/valgustama, tuntuks/tundma
Vmcs---pyVerb Type=main VForm=conditional Tense=past Voice=passive Negative=yes18vormituks/vormima, võrdsustatuks/võrdsustama, volitatuks/volitama, valgustatuks/valgustama, tuntuks/tundma
Vmcs1s-anVerb Type=main VForm=conditional Tense=past Person=first Number=singular Voice=active Negative=no51võimaldanuks/võimaldama, vajanuks/vajama, üritanuks/üritama, tunginuks/tungima, tundnuks/tundma
Vmcs1p-anVerb Type=main VForm=conditional Tense=past Person=first Number=plural Voice=active Negative=no51võimaldanuks/võimaldama, vajanuks/vajama, üritanuks/üritama, tunginuks/tungima, tundnuks/tundma
Vmcs2s-anVerb Type=main VForm=conditional Tense=past Person=second Number=singular Voice=active Negative=no51võimaldanuks/võimaldama, vajanuks/vajama, üritanuks/üritama, tunginuks/tungima, tundunuksid/tunduma
Vmcs2p-anVerb Type=main VForm=conditional Tense=past Person=second Number=plural Voice=active Negative=no49võimaldanuks/võimaldama, vajanuks/vajama, üritanuks/üritama, tunginuks/tungima, tundnuks/tundma
Vmcs3s-anVerb Type=main VForm=conditional Tense=past Person=third Number=singular Voice=active Negative=no49võimaldanuks/võimaldama, vajanuks/vajama, üritanuks/üritama, tunginuks/tungima, tundnuks/tundma
Vmcs3p-anVerb Type=main VForm=conditional Tense=past Person=third Number=plural Voice=active Negative=no51võimaldanuks/võimaldama, vajanuks/vajama, üritanuks/üritama, tunginuks/tungima, tundunuksid/tunduma
VmnVerb Type=main VForm=infinitive1207žongleerida/žongleerima, võtta/võtma, võrrelda/võrdlema, võrreldagi/võrdlema, vorpida/vorpima
Vmpp---aVerb Type=main VForm=participle Tense=present Voice=active417võrdlev/võrdlema, võõrastav/võõrastama, võnkuv/võnkuma, võitlev/võitlema, võimendav/võimendama
Vmpp---pVerb Type=main VForm=participle Tense=present Voice=passive123võrreldav/võrdlema, virgutav/virguma, väsitav/väsima, väljastatav/väljastama, välditav/vältima
Vmps---aVerb Type=main VForm=participle Tense=past Voice=active1146vudinud/vudima, võtnud/võtma, võrsunud/võrsuma, vorminud/vormima, võõrdunud/võõrduma
Vmps---pVerb Type=main VForm=participle Tense=past Voice=passive835vürtsitatud/vürtsitama, vulkaniseeritud/vulkaniseerima, vormitud/vormima, vormistatud/vormistama, võrdsustatud/võrdsustama
VmgVerb Type=main VForm=gerund636vundamentides/vundamentima, võttes/võtma, võrreldes/võrdlema, vormides/vormima, võpatades/võpatama
Vmu----a---xVerb Type=main VForm=supine Voice=active Case=illative847võtma, võrsuma, vormistama, võrdlema, võpatama
Vmu----a---2Verb Type=main VForm=supine Voice=active Case=inessive189võtmas/võtma, voolamas/voolama, võitlemas/võitlema, võidutsemas/võidutsema, vilksatamas/vilksatama
Vmu----a---eVerb Type=main VForm=supine Voice=active Case=elative55võtmast/võtma, vormistamast/vormistama, viimast/viima, värisemast/värisema, vaatamast/vaatama
Vmu----a---4Verb Type=main VForm=supine Voice=active Case=translative32võitlemaks/võitlema, võistlemaks/võistlema, viimaks/viima, veendumaks/veenduma, varjamaks/varjama
Vmu----a---5Verb Type=main VForm=supine Voice=active Case=abessive212võtmata/võtma, viivitamata/viivitama, viitmata/viitma, viimata/viima, verbaliseerumata/verbaliseeruma
Vmu----pVerb Type=main VForm=supine Voice=passive55võetama/võtma, veeretama/veerema, väsitama/väsima, vangutama/vankuma, valutama/valuma
Vmqp---anVerb Type=main VForm=quotative Tense=present Voice=active Negative=no290võtvat/võtma, võõristavat/võõristama, võluvat/võluma, võistlevat/võistlema, võimenduvat/võimenduma
Vmqp---ayVerb Type=main VForm=quotative Tense=present Voice=active Negative=yes291võtvat/võtma, võõristavat/võõristama, võluvat/võluma, võistlevat/võistlema, võimenduvat/võimenduma
Vmqp---pnVerb Type=main VForm=quotative Tense=present Voice=passive Negative=no60väsitavat/väsima, vaadeldavat/vaatlema, usutavat/uskuma, ustavat/uskuma, ühendatavat/ühendama
Vmqp---pyVerb Type=main VForm=quotative Tense=present Voice=passive Negative=yes60väsitavat/väsima, vaadeldavat/vaatlema, usutavat/uskuma, ustavat/uskuma, ühendatavat/ühendama
Vmqs---pnVerb Type=main VForm=quotative Tense=past Voice=passive Negative=no1ulatuvat/ulama
Vmqs---pyVerb Type=main VForm=quotative Tense=past Voice=passive Negative=yes1ulatuvat/ulama
Va------yVerb Type=auxiliary Negative=yes2eigi/ei, ei
Vaip---ayVerb Type=auxiliary VForm=indicative Tense=present Voice=active Negative=yes4pole/olema, polegi/olema, ole/olema, olegi/olema
Vaip---pnVerb Type=auxiliary VForm=indicative Tense=present Voice=passive Negative=no1ollakse/olema
Vaip---pyVerb Type=auxiliary VForm=indicative Tense=present Voice=passive Negative=yes1olda/olema
Vaip1s-anVerb Type=auxiliary VForm=indicative Tense=present Person=first Number=singular Voice=active Negative=no2olen/olema, olengi/olema
Vaip1p-anVerb Type=auxiliary VForm=indicative Tense=present Person=first Number=plural Voice=active Negative=no2oleme/olema, olemegi/olema
Vaip2s-anVerb Type=auxiliary VForm=indicative Tense=present Person=second Number=singular Voice=active Negative=no2oled/olema, oledki/olema
Vaip2p-anVerb Type=auxiliary VForm=indicative Tense=present Person=second Number=plural Voice=active Negative=no1olete/olema
Vaip3s-anVerb Type=auxiliary VForm=indicative Tense=present Person=third Number=singular Voice=active Negative=no2on/olema, ongi/olema
Vaip3p-anVerb Type=auxiliary VForm=indicative Tense=present Person=third Number=plural Voice=active Negative=no2on/olema, ongi/olema
Vaii---ayVerb Type=auxiliary VForm=indicative Tense=imperfect Voice=active Negative=yes4polnud/olema, polnudki/olema, olnud/olema, olnudki/olema
Vaii---pnVerb Type=auxiliary VForm=indicative Tense=imperfect Voice=passive Negative=no1oldi/olema
Vaii---pyVerb Type=auxiliary VForm=indicative Tense=imperfect Voice=passive Negative=yes1oldud/olema
Vaii1s-anVerb Type=auxiliary VForm=indicative Tense=imperfect Person=first Number=singular Voice=active Negative=no2olin/olema, olingi/olema
Vaii1p-anVerb Type=auxiliary VForm=indicative Tense=imperfect Person=first Number=plural Voice=active Negative=no2olime/olema, olimegi/olema
Vaii2s-anVerb Type=auxiliary VForm=indicative Tense=imperfect Person=second Number=singular Voice=active Negative=no2olid/olema, olidki/olema
Vaii2p-anVerb Type=auxiliary VForm=indicative Tense=imperfect Person=second Number=plural Voice=active Negative=no1olite/olema
Vaii3s-anVerb Type=auxiliary VForm=indicative Tense=imperfect Person=third Number=singular Voice=active Negative=no2oli/olema, oligi/olema
Vaii3p-anVerb Type=auxiliary VForm=indicative Tense=imperfect Person=third Number=plural Voice=active Negative=no2olid/olema, olidki/olema
Vamp---pyVerb Type=auxiliary VForm=imperative Tense=present Voice=passive Negative=yes1ärgu/ära
Vamp1p-anVerb Type=auxiliary VForm=imperative Tense=present Person=first Number=plural Voice=active Negative=no1olgem/olema
Vamp1p-ayVerb Type=auxiliary VForm=imperative Tense=present Person=first Number=plural Voice=active Negative=yes3olgem/olema, ärme/ära, ärgem/ära
Vamp2s-anVerb Type=auxiliary VForm=imperative Tense=present Person=second Number=singular Voice=active Negative=no2ole/olema, olegi/olema
Vamp2s-ayVerb Type=auxiliary VForm=imperative Tense=present Person=second Number=singular Voice=active Negative=yes4ole/olema, olegi/olema, äragi/ära, ära
Vamp2p-anVerb Type=auxiliary VForm=imperative Tense=present Person=second Number=plural Voice=active Negative=no1olge/olema
Vamp2p-ayVerb Type=auxiliary VForm=imperative Tense=present Person=second Number=plural Voice=active Negative=yes2olge/olema, ärge/ära
Vamp3s-anVerb Type=auxiliary VForm=imperative Tense=present Person=third Number=singular Voice=active Negative=no1olgu/olema
Vamp3s-ayVerb Type=auxiliary VForm=imperative Tense=present Person=third Number=singular Voice=active Negative=yes2olgu/olema, ärgu/ära
Vamp3p-anVerb Type=auxiliary VForm=imperative Tense=present Person=third Number=plural Voice=active Negative=no1olgu/olema
Vamp3p-ayVerb Type=auxiliary VForm=imperative Tense=present Person=third Number=plural Voice=active Negative=yes2olgu/olema, ärgu/ära
Vacp---ayVerb Type=auxiliary VForm=conditional Tense=present Voice=active Negative=yes4poleks/olema, polekski/olema, oleks/olema, olekski/olema
Vacp1s-anVerb Type=auxiliary VForm=conditional Tense=present Person=first Number=singular Voice=active Negative=no3oleks/olema, olekski/olema, oleksin/olema
Vacp1p-anVerb Type=auxiliary VForm=conditional Tense=present Person=first Number=plural Voice=active Negative=no3oleks/olema, olekski/olema, oleksime/olema
Vacp2s-anVerb Type=auxiliary VForm=conditional Tense=present Person=second Number=singular Voice=active Negative=no4oleks/olema, olekski/olema, oleksid/olema, oleksidki/olema
Vacp2p-anVerb Type=auxiliary VForm=conditional Tense=present Person=second Number=plural Voice=active Negative=no3oleks/olema, olekski/olema, oleksite/olema
Vacp3s-anVerb Type=auxiliary VForm=conditional Tense=present Person=third Number=singular Voice=active Negative=no2oleks/olema, olekski/olema
Vacp3p-anVerb Type=auxiliary VForm=conditional Tense=present Person=third Number=plural Voice=active Negative=no4oleks/olema, olekski/olema, oleksid/olema, oleksidki/olema
Vacs---ayVerb Type=auxiliary VForm=conditional Tense=past Voice=active Negative=yes3polnuks/olema, olnuks/olema, olnukski/olema
Vacs1s-anVerb Type=auxiliary VForm=conditional Tense=past Person=first Number=singular Voice=active Negative=no2olnuks/olema, olnukski/olema
Vacs1p-anVerb Type=auxiliary VForm=conditional Tense=past Person=first Number=plural Voice=active Negative=no2olnuks/olema, olnukski/olema
Vacs2s-anVerb Type=auxiliary VForm=conditional Tense=past Person=second Number=singular Voice=active Negative=no2olnuks/olema, olnukski/olema
Vacs2p-anVerb Type=auxiliary VForm=conditional Tense=past Person=second Number=plural Voice=active Negative=no2olnuks/olema, olnukski/olema
Vacs3s-anVerb Type=auxiliary VForm=conditional Tense=past Person=third Number=singular Voice=active Negative=no2olnuks/olema, olnukski/olema
Vacs3p-anVerb Type=auxiliary VForm=conditional Tense=past Person=third Number=plural Voice=active Negative=no2olnuks/olema, olnukski/olema
VanVerb Type=auxiliary VForm=infinitive2olla/olema, ollagi/olema
Vapp---aVerb Type=auxiliary VForm=participle Tense=present Voice=active1olev/olema
Vaps---aVerb Type=auxiliary VForm=participle Tense=past Voice=active2olnud/olema, olnudki/olema
Vaps---pVerb Type=auxiliary VForm=participle Tense=past Voice=passive1oldud/olema
VagVerb Type=auxiliary VForm=gerund1olles/olema
Vau----a---xVerb Type=auxiliary VForm=supine Voice=active Case=illative1olema
Vau----a---2Verb Type=auxiliary VForm=supine Voice=active Case=inessive2olemas/olema, olemaski/olema
Vau----a---eVerb Type=auxiliary VForm=supine Voice=active Case=elative1olemast/olema
Vau----a---5Verb Type=auxiliary VForm=supine Voice=active Case=abessive1olemata/olema
Vaqp---anVerb Type=auxiliary VForm=quotative Tense=present Voice=active Negative=no2olevat/olema, olevatki/olema
Vaqp---ayVerb Type=auxiliary VForm=quotative Tense=present Voice=active Negative=yes3polevat/olema, olevat/olema, olevatki/olema
Voip---ayVerb Type=modal VForm=indicative Tense=present Voice=active Negative=yes11või/võima, võigi/võima, tundu/tunduma, tundugi/tunduma, tohi/tohtima
Voip---pnVerb Type=modal VForm=indicative Tense=present Voice=passive Negative=no4võidakse/võima, võidaksegi/võima, saadakse/saama, peetakse/pidama
Voip---pyVerb Type=modal VForm=indicative Tense=present Voice=passive Negative=yes5võida/võima, saada/saama, peeta/pidama, peetagi/pidama, näida/näima
Voip1s-anVerb Type=modal VForm=indicative Tense=present Person=first Number=singular Voice=active Negative=no4võin/võima, tohin/tohtima, saan/saama, pean/pidama
Voip1p-anVerb Type=modal VForm=indicative Tense=present Person=first Number=plural Voice=active Negative=no6võime/võima, võimegi/võima, saame/saama, saamegi/saama, peame/pidama
Voip2s-anVerb Type=modal VForm=indicative Tense=present Person=second Number=singular Voice=active Negative=no4võid/võima, tohid/tohtima, saad/saama, pead/pidama
Voip2p-anVerb Type=modal VForm=indicative Tense=present Person=second Number=plural Voice=active Negative=no5võite/võima, tohite/tohtima, saate/saama, peate/pidama, näite/näima
Voip3s-anVerb Type=modal VForm=indicative Tense=present Person=third Number=singular Voice=active Negative=no13võib/võima, võibki/võima, tundub/tunduma, tundubki/tunduma, tohib/tohtima
Voip3p-anVerb Type=modal VForm=indicative Tense=present Person=third Number=plural Voice=active Negative=no9võivad/võima, tunduvad/tunduma, tohivad/tohtima, saavad/saama, peavad/pidama
Voii---ayVerb Type=modal VForm=indicative Tense=imperfect Voice=active Negative=yes11võinud/võima, tundunud/tunduma, tundunudki/tunduma, tohtinud/tohtima, saanud/saama
Voii---pnVerb Type=modal VForm=indicative Tense=imperfect Voice=passive Negative=no3võidi/võima, saadi/saama, peeti/pidama
Voii---pyVerb Type=modal VForm=indicative Tense=imperfect Voice=passive Negative=yes4võidud/võima, saadud/saama, peetud/pidama, näidud/näima
Voii1s-anVerb Type=modal VForm=indicative Tense=imperfect Person=first Number=singular Voice=active Negative=no5võisin/võima, sain/saama, saingi/saama, pidin/pidama, pidasin/pidama
Voii1p-anVerb Type=modal VForm=indicative Tense=imperfect Person=first Number=plural Voice=active Negative=no5võisime/võima, saime/saama, saimegi/saama, pidime/pidama, pidasime/pidama
Voii2s-anVerb Type=modal VForm=indicative Tense=imperfect Person=second Number=singular Voice=active Negative=no10võisid/võima, tundusid/tunduma, said/saama, saidki/saama, pidid/pidama
Voii2p-anVerb Type=modal VForm=indicative Tense=imperfect Person=second Number=plural Voice=active Negative=no2saite/saama, pidite/pidama
Voii3s-anVerb Type=modal VForm=indicative Tense=imperfect Person=third Number=singular Voice=active Negative=no12võis/võima, võiski/võima, tundus/tunduma, tohtis/tohtima, sai/saama
Voii3p-anVerb Type=modal VForm=indicative Tense=imperfect Person=third Number=plural Voice=active Negative=no10võisid/võima, tundusid/tunduma, said/saama, saidki/saama, pidid/pidama
Vomp1p-anVerb Type=modal VForm=imperative Tense=present Person=first Number=plural Voice=active Negative=no1pidagem/pidama
Vomp1p-ayVerb Type=modal VForm=imperative Tense=present Person=first Number=plural Voice=active Negative=yes1pidagem/pidama
Vomp2s-anVerb Type=modal VForm=imperative Tense=present Person=second Number=singular Voice=active Negative=no11või/võima, võigi/võima, tundu/tunduma, tundugi/tunduma, tohi/tohtima
Vomp2s-ayVerb Type=modal VForm=imperative Tense=present Person=second Number=singular Voice=active Negative=yes11või/võima, võigi/võima, tundu/tunduma, tundugi/tunduma, tohi/tohtima
Vomp2p-anVerb Type=modal VForm=imperative Tense=present Person=second Number=plural Voice=active Negative=no1pidage/pidama
Vomp2p-ayVerb Type=modal VForm=imperative Tense=present Person=second Number=plural Voice=active Negative=yes1pidage/pidama
Vomp3s-anVerb Type=modal VForm=imperative Tense=present Person=third Number=singular Voice=active Negative=no1saagu/saama
Vomp3s-ayVerb Type=modal VForm=imperative Tense=present Person=third Number=singular Voice=active Negative=yes1saagu/saama
Vomp3p-anVerb Type=modal VForm=imperative Tense=present Person=third Number=plural Voice=active Negative=no1saagu/saama
Vomp3p-ayVerb Type=modal VForm=imperative Tense=present Person=third Number=plural Voice=active Negative=yes1saagu/saama
Vocp---ayVerb Type=modal VForm=conditional Tense=present Voice=active Negative=yes11võiks/võima, võikski/võima, tunduks/tunduma, tohiks/tohtima, tohikski/tohtima
Vocp---pnVerb Type=modal VForm=conditional Tense=present Voice=passive Negative=no2saadaks/saama, peetaks/pidama
Vocp---pyVerb Type=modal VForm=conditional Tense=present Voice=passive Negative=yes2saadaks/saama, peetaks/pidama
Vocp1s-anVerb Type=modal VForm=conditional Tense=present Person=first Number=singular Voice=active Negative=no14võiks/võima, võikski/võima, võiksin/võima, tunduks/tunduma, tohiks/tohtima
Vocp1p-anVerb Type=modal VForm=conditional Tense=present Person=first Number=plural Voice=active Negative=no15võiks/võima, võikski/võima, võiksime/võima, tunduks/tunduma, tohiks/tohtima
Vocp2s-anVerb Type=modal VForm=conditional Tense=present Person=second Number=singular Voice=active Negative=no15võiks/võima, võikski/võima, võiksid/võima, tunduks/tunduma, tohiks/tohtima
Vocp2p-anVerb Type=modal VForm=conditional Tense=present Person=second Number=plural Voice=active Negative=no14võiks/võima, võikski/võima, võiksite/võima, tunduks/tunduma, tohiks/tohtima
Vocp3s-anVerb Type=modal VForm=conditional Tense=present Person=third Number=singular Voice=active Negative=no11võiks/võima, võikski/võima, tunduks/tunduma, tohiks/tohtima, tohikski/tohtima
Vocp3p-anVerb Type=modal VForm=conditional Tense=present Person=third Number=plural Voice=active Negative=no15võiks/võima, võikski/võima, võiksid/võima, tunduks/tunduma, tohiks/tohtima
Vocs---ayVerb Type=modal VForm=conditional Tense=past Voice=active Negative=yes6võinuks/võima, tohtinuks/tohtima, saanuks/saama, pidanuks/pidama, paistnuks/paistma
Vocs---pnVerb Type=modal VForm=conditional Tense=past Voice=passive Negative=no1võiduks/võima
Vocs---pyVerb Type=modal VForm=conditional Tense=past Voice=passive Negative=yes1võiduks/võima
Vocs1s-anVerb Type=modal VForm=conditional Tense=past Person=first Number=singular Voice=active Negative=no7võinuks/võima, tohtinuks/tohtima, saanuks/saama, saanuksin/saama, pidanuks/pidama
Vocs1p-anVerb Type=modal VForm=conditional Tense=past Person=first Number=plural Voice=active Negative=no8võinuks/võima, tohtinuks/tohtima, saanuks/saama, saanuksime/saama, pidanuks/pidama
Vocs2s-anVerb Type=modal VForm=conditional Tense=past Person=second Number=singular Voice=active Negative=no9võinuks/võima, võinuksid/võima, tundunuksid/tunduma, tohtinuks/tohtima, saanuks/saama
Vocs2p-anVerb Type=modal VForm=conditional Tense=past Person=second Number=plural Voice=active Negative=no6võinuks/võima, tohtinuks/tohtima, saanuks/saama, pidanuks/pidama, paistnuks/paistma
Vocs3s-anVerb Type=modal VForm=conditional Tense=past Person=third Number=singular Voice=active Negative=no6võinuks/võima, tohtinuks/tohtima, saanuks/saama, pidanuks/pidama, paistnuks/paistma
Vocs3p-anVerb Type=modal VForm=conditional Tense=past Person=third Number=plural Voice=active Negative=no9võinuks/võima, võinuksid/võima, tundunuksid/tunduma, tohtinuks/tohtima, saanuks/saama
VonVerb Type=modal VForm=infinitive6võida/võima, tunduda/tunduma, saada/saama, pidada/pidama, paista/paistma
Vopp---aVerb Type=modal VForm=participle Tense=present Voice=active1tunduv/tunduma
Vopp---pVerb Type=modal VForm=participle Tense=present Voice=passive2saadav/saama, peetav/pidama
Vops---aVerb Type=modal VForm=participle Tense=past Voice=active11võinud/võima, tundunud/tunduma, tundunudki/tunduma, tohtinud/tohtima, saanud/saama
Vops---pVerb Type=modal VForm=participle Tense=past Voice=passive4võidud/võima, saadud/saama, peetud/pidama, näidud/näima
VogVerb Type=modal VForm=gerund3saades/saama, pidades/pidama, paistes/paistma
Vou----a---xVerb Type=modal VForm=supine Voice=active Case=illative4tunduma, saama, pidama, paistma
Vou----a---2Verb Type=modal VForm=supine Voice=active Case=inessive3võimas/võima, saamas/saama, paistmas/paistma
Vou----a---eVerb Type=modal VForm=supine Voice=active Case=elative1pidamast/pidama
Vou----a---4Verb Type=modal VForm=supine Voice=active Case=translative1saamaks/saama
Vou----a---5Verb Type=modal VForm=supine Voice=active Case=abessive2saamata/saama, pidamata/pidama
Voqp---anVerb Type=modal VForm=quotative Tense=present Voice=active Negative=no4võivat/võima, tohtivat/tohtima, saavat/saama, pidavat/pidama
Voqp---ayVerb Type=modal VForm=quotative Tense=present Voice=active Negative=yes4võivat/võima, tohtivat/tohtima, saavat/saama, pidavat/pidama
Voqp---pnVerb Type=modal VForm=quotative Tense=present Voice=passive Negative=no2saadavat/saama, peetavat/pidama
Voqp---pyVerb Type=modal VForm=quotative Tense=present Voice=passive Negative=yes2saadavat/saama, peetavat/pidama
A-pAdjective Degree=positive2626vürtsitatud, vulkaniseeritud, vudinud, võtnud, võtmata
A-p-snAdjective Degree=positive Number=singular Case=nominative5453zooloogiline, žanriline, vürtsitatud, vürtsine, vulkaniseeritud
A-p-sgAdjective Degree=positive Number=singular Case=genitive2841vurava/vurav, võsu, võrumaa, võrratu, võrdse/võrdne
A-p-s1Adjective Degree=positive Number=singular Case=partitive1858võtvat/võttev, vormilist/vormiline, võrdset/võrdne, võõristavat/võõristav, võõrast/võõras
A-p-sxAdjective Degree=positive Number=singular Case=illative165võõrasse/võõras, võidupühasse/võidupüha, võidukasse/võidukas, viisakasse/viisakas, veesolevasse/veesolev
A-p-s2Adjective Degree=positive Number=singular Case=inessive810zootehnilises/zootehniline, võrratus/võrratu, vormilises/vormiline, võrdses/võrdne, võrdlevas/võrdlev
A-p-seAdjective Degree=positive Number=singular Case=elative643võtvast/võttev, võrratust/võrratu, võrdsusetust/võrdsusetu, võõrast/võõras, võluvast-ilusast/võluvast-ilus
A-p-stAdjective Degree=positive Number=singular Case=allative465võõrale/võõras, võimalikule/võimalik, võidupühale/võidupüha, virgale/virk, vildakale/vildakas
A-p-s3Adjective Degree=positive Number=singular Case=adessive526žanrilisel/žanriline, võrgutajal/võrgutaja, võrdsel/võrdne, võõral/võõras, võistkondlikul/võistkondlik
A-p-sbAdjective Degree=positive Number=singular Case=ablative1223võrreldamatult/võrreldamatu, võrratult/võrratu, vormiliselt/vormiline, vormikindlalt/vormikindel, võrdväärselt/võrdväärne
A-p-s4Adjective Degree=positive Number=singular Case=translative874vormituks/vormitud, vormituks/vormitu, võrdsustatuks/võrdsustatud, võrdseks/võrdne, võõraks/võõras
A-p-s9Adjective Degree=positive Number=singular Case=terminative13viimseni/viimne, viimaseni/viimane, vanuseni/vanune, tiheduseni/tihedune, tänaseni/tänane
A-p-swAdjective Degree=positive Number=singular Case=essive136vormituna/vormitu, võrdsena/võrdne, võõrana/võõras, võitlejana/võitleja, võimetuna/võimetu
A-p-s5Adjective Degree=positive Number=singular Case=abessive12visata/visa, väärata/väär, ulualuseta/ulualune, üllata/üllas, truuta/truu
A-p-skAdjective Degree=positive Number=singular Case=komitative106viiuldajaga/viiuldaja, viimasega/viimane, vihaga/viha, vanusega/vanune, väljendavaga/väljendav
A-p-s7Adjective Degree=positive Number=singular Case=aditive316võltsi/võlts, võimalikku/võimalik, villu/vilu, viiruslikku/viiruslik, viirastuslikku/viirastuslik
A-p-pnAdjective Degree=positive Number=plural Case=nominative4388vürtsitatud, vulkaniseeritud, vudinud, võtnud, võrsunud
A-p-pgAdjective Degree=positive Number=plural Case=genitive1265žanriliste/žanriline, võrreldavate/võrreldav, võrdsete/võrdne, võrdõiguslike/võrdõiguslik, võrdluslike/võrdluslik
A-p-p1Adjective Degree=positive Number=plural Case=partitive1032võrsuvaid/võrsuv, võrreldavaid/võrreldav, vormikaid/vormikas, võrdseid/võrdne, võõrustajaid/võõrustaja
A-p-pxAdjective Degree=positive Number=plural Case=illative46võitlejatesse/võitleja, vibutajatesse/vibutaja, veidratesse/veider, valedesse/vale, väikestesse/väikene
A-p-p2Adjective Degree=positive Number=plural Case=inessive214võltsides/võlts, visades/visa, viletsates/vilets, viinamaiastes/viinamaias, viimastes/viimane
A-p-peAdjective Degree=positive Number=plural Case=elative305vokaalsetest/vokaalne, võitlejatest/võitleja, võimsaist/võimas, võimalikest/võimalik, viljatutest/viljatu
A-p-ptAdjective Degree=positive Number=plural Case=allative254võõrustajatele/võõrustaja, võõrastele/võõras, võitlejatele/võitleja, võitlejaile/võitleja, võimsatele/võimas
A-p-p3Adjective Degree=positive Number=plural Case=adessive247võrdsetel/võrdne, võõrastel/võõras, võimulolevatel/võimulolev, võimalikel/võimalik, viivail/viiv
A-p-pbAdjective Degree=positive Number=plural Case=ablative29vastastikustelt/vastastikune, vanadelt/vana, üleliidulistelt/üleliiduline, üldotstarbelistelt/üldotstarbeline, tolleaegsetelt/tolleaegne
A-p-p4Adjective Degree=positive Number=plural Case=translative170võrdseteks/võrdne, volitavateks/volitav, võitlevateks/võitlev, viimasteks/viimane, vigasteks/vigane
A-p-p9Adjective Degree=positive Number=plural Case=terminative1rõivavalmistajateni/rõivavalmistaja
A-p-pwAdjective Degree=positive Number=plural Case=essive32võimalikena/võimalik, vertikaalseina/vertikaalne, veealustena/veealune, väikestena/väikene, väikestena/väike
A-p-pkAdjective Degree=positive Number=plural Case=komitative50võõrastega/võõras, viimastega/viimane, vanadega/vana, välismaistega/välismaine, valedega/vale
A-c-snAdjective Degree=comparative Number=singular Case=nominative300voolujoonelisem, võimsam, võimalusterohkem, viljakam, viisakam
A-c-sgAdjective Degree=comparative Number=singular Case=genitive120võltsima/võltsim, võimsama/võimsam, vasema/vasem, varasema/varasem, vanema/vanem
A-c-s1Adjective Degree=comparative Number=singular Case=partitive99vulgaarsemat/vulgaarsem, viisakamat/viisakam, vastupidavamat/vastupidavam, värskemat/värskem, varjulisemat/varjulisem
A-c-sxAdjective Degree=comparative Number=singular Case=illative10vanemasse/vanem, uuemasse/uuem, pimedamasse/pimedam, ohutumasse/ohutum, lühemasse/lühem
A-c-s2Adjective Degree=comparative Number=singular Case=inessive41vilkamas/vilkam, vasemas/vasem, varasemas/varasem, vanemas/vanem, valmimas/valmim
A-c-seAdjective Degree=comparative Number=singular Case=elative27vihasemast/vihasem, vasemast/vasem, varasemast/varasem, varasemastki/varasem, vähemast/vähem
A-c-stAdjective Degree=comparative Number=singular Case=allative25vasemale/vasem, varasemale/varasem, vanemale/vanem, vaheldusrikkamale/vaheldusrikkam, suuremale/suurem
A-c-s3Adjective Degree=comparative Number=singular Case=adessive40vasemal/vasem, varasemal/varasem, vähemal/vähem, uuemal/uuem, ürgsemal/ürgsem
A-c-sbAdjective Degree=comparative Number=singular Case=ablative121viljakamalt/viljakam, vihasemalt/vihasem, vastutustundetumalt/vastutustundetum, varjundirikkamalt/varjundirikkam, varemalt/varem
A-c-s4Adjective Degree=comparative Number=singular Case=translative173võimsamaks/võimsam, võimalusterohkemaks/võimalusterohkem, viletsamaks/viletsam, vihatumaks/vihatum, verisemaks/verisem
A-c-swAdjective Degree=comparative Number=singular Case=essive9väiksemana/väiksem, tüüpilisemana/tüüpilisem, tootmisvõimsamana/tootmisvõimsam, tähtsamana/tähtsam, suuremana/suurem
A-c-s5Adjective Degree=comparative Number=singular Case=abessive3valmimata/valmim, tooremata/toorem, pikemata/pikem
A-c-skAdjective Degree=comparative Number=singular Case=komitative7võimsamaga/võimsam, väiksemaga/väiksem, vähenõudlikumaga/vähenõudlikum, tugevamaga/tugevam, rohkemaga/rohkem
A-c-pnAdjective Degree=comparative Number=plural Case=nominative138vastuvõetavamad/vastuvõetavam, vastupidavamad/vastupidavam, varasemad/varasem, vanemad/vanem, vanemadki/vanem
A-c-pgAdjective Degree=comparative Number=plural Case=genitive63vastutusrikkamate/vastutusrikkam, varemate/varem, varasemate/varasem, vanemate/vanem, vallavanemate/vallavanem
A-c-p1Adjective Degree=comparative Number=plural Case=partitive112võimsamaid/võimsam, võimekamaid/võimekam, vastutusrikkamaid/vastutusrikkam, värviküllasemaid/värviküllasem, varasemaid/varasem
A-c-pxAdjective Degree=comparative Number=plural Case=illative4suurematesse/suurem, spetsiaalsematesse/spetsiaalsem, rohkematessegi/rohkem, madalamatesse/madalam
A-c-p2Adjective Degree=comparative Number=plural Case=inessive20varasemates/varasem, vanemates/vanem, väiksemates/väiksem, tähtsamates/tähtsam, suuremates/suurem
A-c-peAdjective Degree=comparative Number=plural Case=elative11varasematest/varasem, vanematest/vanem, väiksematest/väiksem, tundelisematest/tundelisem, tugevamatest/tugevam
A-c-ptAdjective Degree=comparative Number=plural Case=allative16vanematele/vanem, vanemaile/vanem, vaarvanematele/vaarvanem, tugevamatele/tugevam, tublimatele/tublim
A-c-p3Adjective Degree=comparative Number=plural Case=adessive25varasematel/varasem, varasematelgi/varasem, varasemailgi/varasem, vanematel/vanem, vanemail/vanem
A-c-pbAdjective Degree=comparative Number=plural Case=ablative2vanematelt/vanem, parematelt/parem
A-c-p4Adjective Degree=comparative Number=plural Case=translative11väiksemateks/väiksem, tublimateks/tublim, tõelisemateks/tõelisem, suuremateks/suurem, sobivamateks/sobivam
A-c-pwAdjective Degree=comparative Number=plural Case=essive1vanematena/vanem
A-c-pkAdjective Degree=comparative Number=plural Case=komitative6vanematega/vanem, tugevamatega/tugevam, odavamatega/odavam, nõrgematega/nõrgem, keerulisematega/keerulisem
A-s-snAdjective Degree=superlative Number=singular Case=nominative40võimsaim, vastikuim, värskeim, vanim, väljendusrikkaim
A-s-sgAdjective Degree=superlative Number=singular Case=genitive17vanima/vanim, väikseimagi/väikseim, vähimagi/vähim, uusima/uusim, ülima/ülim
A-s-s1Adjective Degree=superlative Number=singular Case=partitive8vähimatki/vähim, tähtsaimat/tähtsaim, suurimat/suurim, sisimat/sisim, parimat/parim
A-s-sxAdjective Degree=superlative Number=singular Case=illative1suurimasse/suurim
A-s-s2Adjective Degree=superlative Number=singular Case=inessive7veriseimas/veriseim, tähtsaimas/tähtsaim, suurimas/suurim, sisimas/sisim, parimas/parim
A-s-seAdjective Degree=superlative Number=singular Case=elative6vanimast/vanim, suurimast/suurim, sisimast/sisim, silmapaistvaimast/silmapaistvaim, parimast/parim
A-s-stAdjective Degree=superlative Number=singular Case=allative3parimale/parim, kõrgeimale/kõrgeim, kiireimale/kiireim
A-s-s3Adjective Degree=superlative Number=singular Case=adessive7vanimal/vanim, vähimalgi/vähim, parimal/parim, lihtsaimal/lihtsaim, lähimal/lähim
A-s-sbAdjective Degree=superlative Number=singular Case=ablative2ülimalt/ülim, parimalt/parim
A-s-s4Adjective Degree=superlative Number=singular Case=translative8viljakaimaks/viljakaim, vanimaks/vanim, tähtsaimaks/tähtsaim, suurimaks/suurim, parimaks/parim
A-s-swAdjective Degree=superlative Number=singular Case=essive1parimana/parim
A-s-pnAdjective Degree=superlative Number=plural Case=nominative14varjatuimad/varjatuim, vanimad/vanim, tugevaimad/tugevaim, suurimad/suurim, parimad/parim
A-s-pgAdjective Degree=superlative Number=plural Case=genitive6vanimate/vanim, väikseimate/väikseim, uusimate/uusim, tähtsaimate/tähtsaim, parimate/parim
A-s-p1Adjective Degree=superlative Number=plural Case=partitive4suurimaid/suurim, parimaid/parim, noorimaid/noorim, kauneimaid/kauneim
A-s-pxAdjective Degree=superlative Number=plural Case=illative1aktuaalseimatesse/aktuaalseim
A-s-p2Adjective Degree=superlative Number=plural Case=inessive5tähtsaimates/tähtsaim, suurimates/suurim, parimates/parim, lähimates/lähim, käidavaimais/käidavaim
A-s-peAdjective Degree=superlative Number=plural Case=elative3vanimatest/vanim, suurimaist/suurim, parimatest/parim
A-s-ptAdjective Degree=superlative Number=plural Case=allative1parimatele/parim
A-s-p3Adjective Degree=superlative Number=plural Case=adessive1parimail/parim
A-s-p4Adjective Degree=superlative Number=plural Case=translative1parimateks/parim
Pp1-snPronoun Type=personal Person=first Number=singular Case=nominative3mina, minagi/mina, ma/mina
Pp1-sgPronoun Type=personal Person=first Number=singular Case=genitive3mu/mina, minu/mina, minugi/mina
Pp1-s1Pronoun Type=personal Person=first Number=singular Case=partitive1mind/mina
Pp1-sxPronoun Type=personal Person=first Number=singular Case=illative1minusse/mina
Pp1-s2Pronoun Type=personal Person=first Number=singular Case=inessive1minus/mina
Pp1-sePronoun Type=personal Person=first Number=singular Case=elative3must/mina, minust/mina, minustki/mina
Pp1-stPronoun Type=personal Person=first Number=singular Case=allative4mulle/mina, mullegi/mina, minule/mina, minulegi/mina
Pp1-s3Pronoun Type=personal Person=first Number=singular Case=adessive3mul/mina, minul/mina, minulgi/mina
Pp1-sbPronoun Type=personal Person=first Number=singular Case=ablative2mult/mina, minult/mina
Pp1-s9Pronoun Type=personal Person=first Number=singular Case=terminative1minuni/mina
Pp1-s5Pronoun Type=personal Person=first Number=singular Case=abessive1minutagi/mina
Pp1-skPronoun Type=personal Person=first Number=singular Case=komitative1minuga/mina
Pp1-pnPronoun Type=personal Person=first Number=plural Case=nominative3me/mina, meie/mina, meiegi/mina
Pp1-pgPronoun Type=personal Person=first Number=plural Case=genitive3me/mina, meie/mina, meiegi/mina
Pp1-p1Pronoun Type=personal Person=first Number=plural Case=partitive1meid/mina
Pp1-pxPronoun Type=personal Person=first Number=plural Case=illative1meisse/mina
Pp1-p2Pronoun Type=personal Person=first Number=plural Case=inessive1meis/mina
Pp1-pePronoun Type=personal Person=first Number=plural Case=elative2meist/mina, meistki/mina
Pp1-ptPronoun Type=personal Person=first Number=plural Case=allative2meile/mina, meilegi/mina
Pp1-p3Pronoun Type=personal Person=first Number=plural Case=adessive2meil/mina, meilgi/mina
Pp1-pbPronoun Type=personal Person=first Number=plural Case=ablative1meilt/mina
Pp1-p9Pronoun Type=personal Person=first Number=plural Case=terminative1meieni/mina
Pp1-pkPronoun Type=personal Person=first Number=plural Case=komitative1meiega/mina
Pp2-snPronoun Type=personal Person=second Number=singular Case=nominative3sina, sinagi/sina, sa/sina
Pp2-sgPronoun Type=personal Person=second Number=singular Case=genitive2su/sina, sinu/sina
Pp2-s1Pronoun Type=personal Person=second Number=singular Case=partitive1sind/sina
Pp2-sxPronoun Type=personal Person=second Number=singular Case=illative2susse/sina, sinusse/sina
Pp2-s2Pronoun Type=personal Person=second Number=singular Case=inessive1sinus/sina
Pp2-sePronoun Type=personal Person=second Number=singular Case=elative1sinust/sina
Pp2-stPronoun Type=personal Person=second Number=singular Case=allative4sulle/sina, sullegi/sina, sinule/sina, sinulegi/sina
Pp2-s3Pronoun Type=personal Person=second Number=singular Case=adessive3sul/sina, sinul/sina, sinulgi/sina
Pp2-sbPronoun Type=personal Person=second Number=singular Case=ablative2sult/sina, sinult/sina
Pp2-s9Pronoun Type=personal Person=second Number=singular Case=terminative1sinuni/sina
Pp2-s5Pronoun Type=personal Person=second Number=singular Case=abessive1sinuta/sina
Pp2-skPronoun Type=personal Person=second Number=singular Case=komitative1sinuga/sina
Pp2-pnPronoun Type=personal Person=second Number=plural Case=nominative3te/sina, teie/sina, teiegi/sina
Pp2-pgPronoun Type=personal Person=second Number=plural Case=genitive3te/sina, teie/sina, teiegi/sina
Pp2-p1Pronoun Type=personal Person=second Number=plural Case=partitive2teid/sina, teidki/sina
Pp2-pxPronoun Type=personal Person=second Number=plural Case=illative1teisse/sina
Pp2-p2Pronoun Type=personal Person=second Number=plural Case=inessive1teis/sina
Pp2-pePronoun Type=personal Person=second Number=plural Case=elative3üht-teist/üht-sina, teist/sina, teistki/sina
Pp2-ptPronoun Type=personal Person=second Number=plural Case=allative1teile/sina
Pp2-p3Pronoun Type=personal Person=second Number=plural Case=adessive1teil/sina
Pp2-pbPronoun Type=personal Person=second Number=plural Case=ablative2teilt/sina, teiltki/sina
Pp2-pkPronoun Type=personal Person=second Number=plural Case=komitative1teiega/sina
Pp3-snPronoun Type=personal Person=third Number=singular Case=nominative3tema, temagi/tema, ta/tema
Pp3-sgPronoun Type=personal Person=third Number=singular Case=genitive3tema, temagi/tema, ta/tema
Pp3-s1Pronoun Type=personal Person=third Number=singular Case=partitive2teda/tema, tedagi/tema
Pp3-sxPronoun Type=personal Person=third Number=singular Case=illative2temasse/tema, temassegi/tema
Pp3-s2Pronoun Type=personal Person=third Number=singular Case=inessive2temas/tema, tas/tema
Pp3-sePronoun Type=personal Person=third Number=singular Case=elative2temast/tema, tast/tema
Pp3-stPronoun Type=personal Person=third Number=singular Case=allative3temale/tema, temalegi/tema, talle/tema
Pp3-s3Pronoun Type=personal Person=third Number=singular Case=adessive3temal/tema, temalgi/tema, tal/tema
Pp3-sbPronoun Type=personal Person=third Number=singular Case=ablative2temalt/tema, talt/tema
Pp3-s9Pronoun Type=personal Person=third Number=singular Case=terminative1temani/tema
Pp3-s5Pronoun Type=personal Person=third Number=singular Case=abessive1temata/tema
Pp3-skPronoun Type=personal Person=third Number=singular Case=komitative1temaga/tema
Pp3-pnPronoun Type=personal Person=third Number=plural Case=nominative3nemad/tema, nemadki/tema, nad/tema
Pp3-pgPronoun Type=personal Person=third Number=plural Case=genitive2nende/tema, nendegi/tema
Pp3-p1Pronoun Type=personal Person=third Number=plural Case=partitive2neid/tema, neidki/tema
Pp3-pxPronoun Type=personal Person=third Number=plural Case=illative2nendesse/tema, neisse/tema
Pp3-p2Pronoun Type=personal Person=third Number=plural Case=inessive2nendes/tema, neis/tema
Pp3-pePronoun Type=personal Person=third Number=plural Case=elative3nendest/tema, nendestki/tema, neist/tema
Pp3-ptPronoun Type=personal Person=third Number=plural Case=allative3nendele/tema, neile/tema, neilegi/tema
Pp3-p3Pronoun Type=personal Person=third Number=plural Case=adessive4nendel/tema, nendelgi/tema, neil/tema, neilgi/tema
Pp3-pbPronoun Type=personal Person=third Number=plural Case=ablative3nendelt/tema, nendeltki/tema, neilt/tema
Pp3-p4Pronoun Type=personal Person=third Number=plural Case=translative2nendeks/tema, nendekski/tema
Pp3-p9Pronoun Type=personal Person=third Number=plural Case=terminative1nendeni/tema
Pp3-p5Pronoun Type=personal Person=third Number=plural Case=abessive1nendetagi/tema
Pp3-pkPronoun Type=personal Person=third Number=plural Case=komitative2nendega/tema, nendegagi/tema
Pd--snPronoun Type=demonstrative Number=singular Case=nominative27üks, ükski/üks, too, temasugune, teistsugune
Pd--sgPronoun Type=demonstrative Number=singular Case=genitive22ühe/üks, ühegi/üks, tolle/too, teise/teine, teisegi/teine
Pd--s1Pronoun Type=demonstrative Number=singular Case=partitive24üht/üks, üht-teist/üht-teine, ühtki/üks, ühte/üks, ühtegi/üks
Pd--sxPronoun Type=demonstrative Number=singular Case=illative9ühessegi/üks, tollesse/too, teisesse/teine, sellisesse/selline, sellesse/see
Pd--s2Pronoun Type=demonstrative Number=singular Case=inessive17ühes/üks, üheski/üks, tolles/too, teistsuguses/teistsugune, teises/teine
Pd--sePronoun Type=demonstrative Number=singular Case=elative19ühest/üks, ühestki/üks, tost/too, tollest/too, teistsugusest/teistsugune
Pd--stPronoun Type=demonstrative Number=singular Case=allative13ühele/üks, ühelegi/üks, tollele/too, teistsugusele/teistsugune, teisele/teine
Pd--s3Pronoun Type=demonstrative Number=singular Case=adessive19ühel/üks, ühelgi/üks, tol/too, tollel/too, teisel/teine
Pd--sbPronoun Type=demonstrative Number=singular Case=ablative6ühelt/üks, teiselt/teine, selliselt/selline, sellelt/see, samasuguselt/samasugune
Pd--s4Pronoun Type=demonstrative Number=singular Case=translative15üheks/üks, ühekski/üks, tolleks/too, teistsuguseks/teistsugune, teiseks/teine
Pd--s9Pronoun Type=demonstrative Number=singular Case=terminative1selleni/see
Pd--swPronoun Type=demonstrative Number=singular Case=essive8ühena/üks, teistsugusena/teistsugune, teisena/teine, sellisena/selline, sellena/see
Pd--s5Pronoun Type=demonstrative Number=singular Case=abessive2selleta/see, selletagi/see
Pd--skPronoun Type=demonstrative Number=singular Case=komitative11ühega/üks, ühegagi/üks, teisega/teine, sihukesega/sihuke, sihukesega/sihukene
Pd--s7Pronoun Type=demonstrative Number=singular Case=aditive5ühte/üks, ühtegi/üks, teise/teine, teisegi/teine, esimesse/esimene
Pd--pnPronoun Type=demonstrative Number=plural Case=nominative20ühed/üks, temataolised/temataoline, teistsugused/teistsugune, teised/teine, teisedki/teine
Pd--pgPronoun Type=demonstrative Number=plural Case=genitive19ühtede/üks, temataoliste/temataoline, teiste/teine, teistegi/teine, taoliste/taoline
Pd--p1Pronoun Type=demonstrative Number=plural Case=partitive20ühtesid/üks, temasuguseid/temasugune, teistsuguseid/teistsugune, teisi/teine, teisigi/teine
Pd--pxPronoun Type=demonstrative Number=plural Case=illative5teistesse/teine, sellistesse/selline, samadesse/sama, nendesse/see, neisse/see
Pd--p2Pronoun Type=demonstrative Number=plural Case=inessive9teistes/teine, sellistes/selline, seesugustes/seesugune, samasugustes/samasugune, samades/sama
Pd--pePronoun Type=demonstrative Number=plural Case=elative14teistest/teine, teistestki/teine, taolistest/taoline, sellistest/selline, seesugustest/seesugune
Pd--ptPronoun Type=demonstrative Number=plural Case=allative12ühtedele/üks, teistele/teine, teistelegi/teine, sellistele/selline, samasugustele/samasugune
Pd--p3Pronoun Type=demonstrative Number=plural Case=adessive14teistel/teine, teistelgi/teine, taolistel/taoline, sellistel/selline, samasugustel/samasugune
Pd--pbPronoun Type=demonstrative Number=plural Case=ablative5teistelt/teine, teisteltki/teine, nendelt/see, nendeltki/see, neilt/see
Pd--p4Pronoun Type=demonstrative Number=plural Case=translative5sellisteks/selline, säärasteks/säärane, nendeks/see, nendekski/see, esimesteks/esimene
Pd--p9Pronoun Type=demonstrative Number=plural Case=terminative1nendeni/see
Pd--pwPronoun Type=demonstrative Number=plural Case=essive4sellistena/selline, samasugustena/samasugune, niisugustena/niisugune, esimestena/esimene
Pd--p5Pronoun Type=demonstrative Number=plural Case=abessive1nendetagi/see
Pd--pkPronoun Type=demonstrative Number=plural Case=komitative7teistega/teine, teistegagi/teine, samasugustega/samasugune, omasugustega/omasugune, niisugustega/niisugune
PiPronoun Type=indefinite1muist
Pi--snPronoun Type=indefinite Number=singular Case=nominative21üks, ükski/üks, teine, teinegi/teine, palju
Pi--sgPronoun Type=indefinite Number=singular Case=genitive19ühe/üks, ühegi/üks, teise/teine, teisegi/teine, palju
Pi--s1Pronoun Type=indefinite Number=singular Case=partitive27üht/üks, üht-teist/üht-teine, ühtki/üks, ühte/üks, ühtegi/üks
Pi--sxPronoun Type=indefinite Number=singular Case=illative7ühessegi/üks, teisesse/teine, muusse/muu, mõnesse/mõni, mitmesse/mitu
Pi--s2Pronoun Type=indefinite Number=singular Case=inessive15ühes/üks, üheski/üks, teises/teine, teiseski/teine, paljus/palju
Pi--sePronoun Type=indefinite Number=singular Case=elative13ühest/üks, ühestki/üks, teisest/teine, paljust/palju, muust/muu
Pi--stPronoun Type=indefinite Number=singular Case=allative14ühele/üks, ühelegi/üks, teisele/teine, muule/muu, muulegi/muu
Pi--s3Pronoun Type=indefinite Number=singular Case=adessive13ühel/üks, ühelgi/üks, teisel/teine, muul/muu, mõningal/mõningas
Pi--sbPronoun Type=indefinite Number=singular Case=ablative8ühelt/üks, teiselt/teine, muult/muu, mõnelt/mõni, mitmelt/mitu
Pi--s4Pronoun Type=indefinite Number=singular Case=translative9üheks/üks, ühekski/üks, teiseks/teine, paljuks/palju, muuks/muu
Pi--swPronoun Type=indefinite Number=singular Case=essive2ühena/üks, teisena/teine
Pi--s5Pronoun Type=indefinite Number=singular Case=abessive1muuta/muu
Pi--skPronoun Type=indefinite Number=singular Case=komitative8ühega/üks, ühegagi/üks, teisega/teine, paljuga/palju, paljugagi/palju
Pi--s7Pronoun Type=indefinite Number=singular Case=aditive6ühte/üks, ühtegi/üks, teise/teine, teisegi/teine, mõnda/mõni
Pi--pnPronoun Type=indefinite Number=plural Case=nominative16ühed/üks, teised/teine, teisedki/teine, paljud/palju, paljudki/palju
Pi--pgPronoun Type=indefinite Number=plural Case=genitive13ühtede/üks, teiste/teine, teistegi/teine, paljude/palju, muude/muu
Pi--p1Pronoun Type=indefinite Number=plural Case=partitive17ühtesid/üks, teisi/teine, teisigi/teine, paljusid/palju, muid/muu
Pi--pxPronoun Type=indefinite Number=plural Case=illative3teistesse/teine, paljudesse/palju, igasugustesse/igasugune
Pi--p2Pronoun Type=indefinite Number=plural Case=inessive8teistes/teine, paljudes/palju, muudes/muu, mõningates/mõningas, mõnedes/mõni
Pi--pePronoun Type=indefinite Number=plural Case=elative9teistest/teine, teistestki/teine, paljudest/palju, muudest/muu, muist/muu
Pi--ptPronoun Type=indefinite Number=plural Case=allative12ühtedele/üks, teistele/teine, teistelegi/teine, paljudele/palju, muudele/muu
Pi--p3Pronoun Type=indefinite Number=plural Case=adessive10teistel/teine, teistelgi/teine, paljudel/palju, muudel/muu, mõningatel/mõningas
Pi--pbPronoun Type=indefinite Number=plural Case=ablative3teistelt/teine, teisteltki/teine, muudelt/muu
Pi--p4Pronoun Type=indefinite Number=plural Case=translative2paljudeks/palju, muudeks/muu
Pi--pkPronoun Type=indefinite Number=plural Case=komitative2teistega/teine, teistegagi/teine
Ps--snPronoun Type=possessive Number=singular Case=nominative1oma
Ps--sgPronoun Type=possessive Number=singular Case=genitive8oma, omaenese, omaenda/omaenese, iseenese, iseenda/iseenese
Ps--s1Pronoun Type=possessive Number=singular Case=partitive1oma
Ps--s2Pronoun Type=possessive Number=singular Case=inessive1omas/oma
Ps--sePronoun Type=possessive Number=singular Case=elative1omast/oma
Ps--stPronoun Type=possessive Number=singular Case=allative1omale/oma
Ps--s3Pronoun Type=possessive Number=singular Case=adessive1omal/oma
Ps--sbPronoun Type=possessive Number=singular Case=ablative1omalt/oma
Ps--s4Pronoun Type=possessive Number=singular Case=translative1omaks/oma
Ps--skPronoun Type=possessive Number=singular Case=komitative1omaga/oma
Ps--pnPronoun Type=possessive Number=plural Case=nominative1omad/oma
Ps--pgPronoun Type=possessive Number=plural Case=genitive4omade/oma, iseendi/iseenese, eneste/ise, endi/ise
Ps--p1Pronoun Type=possessive Number=plural Case=partitive2omi/oma, omasid/oma
Ps--p2Pronoun Type=possessive Number=plural Case=inessive1omades/oma
Ps--pePronoun Type=possessive Number=plural Case=elative1omadest/oma
Ps--ptPronoun Type=possessive Number=plural Case=allative1omadele/oma
Ps--pwPronoun Type=possessive Number=plural Case=essive1omadena/oma
Ps--pkPronoun Type=possessive Number=plural Case=komitative1omadega/oma
Pq--snPronoun Type=interrogative Number=singular Case=nominative11teab-mis, mitu, mitugi/mitu, mitmes, misuke
Pq--sgPronoun Type=interrogative Number=singular Case=genitive8mitme/mitu, misukese/misuke, misukese/misukene, missuguse/missugune, millise/milline
Pq--s1Pronoun Type=interrogative Number=singular Case=partitive7mitut/mitu, mitmendat/mitmes, missugust/missugune, millist/milline, mida/mis
Pq--sxPronoun Type=interrogative Number=singular Case=illative5mitmesse/mitu, missugusesse/missugune, millisesse/milline, millesse/mis, kellesse/kes
Pq--s2Pronoun Type=interrogative Number=singular Case=inessive5mitmes/mitu, missuguses/missugune, millises/milline, milles/mis, kelles/kes
Pq--sePronoun Type=interrogative Number=singular Case=elative5mitmest/mitu, millisest/milline, millest/mis, millest-kellest/millest-kes, kellest/kes
Pq--stPronoun Type=interrogative Number=singular Case=allative4mitmele/mitu, millisele/milline, millele/mis, kellele/kes
Pq--s3Pronoun Type=interrogative Number=singular Case=adessive9mitmel/mitu, mitmelgi/mitu, missugusel/missugune, mil/mis, millisel/milline
Pq--sbPronoun Type=interrogative Number=singular Case=ablative3mitmelt/mitu, millelt/mis, kellelt/kes
Pq--s4Pronoun Type=interrogative Number=singular Case=translative5mitmeks/mitu, missuguseks/missugune, milliseks/milline, milleks/mis, kelleks/kes
Pq--s9Pronoun Type=interrogative Number=singular Case=terminative1milleni/mis
Pq--swPronoun Type=interrogative Number=singular Case=essive2missugusena/missugune, kellena/kes
Pq--s5Pronoun Type=interrogative Number=singular Case=abessive2milleta/mis, kelleta/kes
Pq--skPronoun Type=interrogative Number=singular Case=komitative2millega/mis, kellega/kes
Pq--s7Pronoun Type=interrogative Number=singular Case=aditive1kumba/kumb
Pq--pnPronoun Type=interrogative Number=plural Case=nominative7teab-mis, mitmed/mitu, mitmedki/mitu, missugused/missugune, mis
Pq--pgPronoun Type=interrogative Number=plural Case=genitive6mitmete/mitu, missuguste/missugune, milliste/milline, mille/mis, millede/mis
Pq--p1Pronoun Type=interrogative Number=plural Case=partitive6mitmeid/mitu, mitmeidki/mitu, missuguseid/missugune, milliseid/milline, mida/mis
Pq--pxPronoun Type=interrogative Number=plural Case=illative2millesse/mis, kellesse/kes
Pq--p2Pronoun Type=interrogative Number=plural Case=inessive5mitmetes/mitu, millistes/milline, milles/mis, milledes/mis, kelles/kes
Pq--pePronoun Type=interrogative Number=plural Case=elative5mitmetest/mitu, millistest/milline, millest/mis, millest-kellest/millest-kes, kellest/kes
Pq--ptPronoun Type=interrogative Number=plural Case=allative3mitmetele/mitu, millele/mis, kellele/kes
Pq--p3Pronoun Type=interrogative Number=plural Case=adessive4mitmetel/mitu, millistel/milline, millel/mis, kellel/kes
Pq--pbPronoun Type=interrogative Number=plural Case=ablative2millelt/mis, kellelt/kes
Pq--p4Pronoun Type=interrogative Number=plural Case=translative2milleks/mis, kelleks/kes
Pq--p9Pronoun Type=interrogative Number=plural Case=terminative1milleni/mis
Pq--pwPronoun Type=interrogative Number=plural Case=essive2missugustena/missugune, kellena/kes
Pq--p5Pronoun Type=interrogative Number=plural Case=abessive2milleta/mis, kelleta/kes
Pq--pkPronoun Type=interrogative Number=plural Case=komitative3millega/mis, kellega/kes, kelledega/kes
Pr--snPronoun Type=relative Number=singular Case=nominative11teab-mis, mitu, mitugi/mitu, mitmes, misuke
Pr--sgPronoun Type=relative Number=singular Case=genitive8mitme/mitu, misukese/misuke, misukese/misukene, missuguse/missugune, millise/milline
Pr--s1Pronoun Type=relative Number=singular Case=partitive7mitut/mitu, mitmendat/mitmes, missugust/missugune, millist/milline, mida/mis
Pr--sxPronoun Type=relative Number=singular Case=illative5mitmesse/mitu, missugusesse/missugune, millisesse/milline, millesse/mis, kellesse/kes
Pr--s2Pronoun Type=relative Number=singular Case=inessive5mitmes/mitu, missuguses/missugune, millises/milline, milles/mis, kelles/kes
Pr--sePronoun Type=relative Number=singular Case=elative5mitmest/mitu, millisest/milline, millest/mis, millest-kellest/millest-kes, kellest/kes
Pr--stPronoun Type=relative Number=singular Case=allative4mitmele/mitu, millisele/milline, millele/mis, kellele/kes
Pr--s3Pronoun Type=relative Number=singular Case=adessive9mitmel/mitu, mitmelgi/mitu, missugusel/missugune, mil/mis, millisel/milline
Pr--sbPronoun Type=relative Number=singular Case=ablative3mitmelt/mitu, millelt/mis, kellelt/kes
Pr--s4Pronoun Type=relative Number=singular Case=translative5mitmeks/mitu, missuguseks/missugune, milliseks/milline, milleks/mis, kelleks/kes
Pr--s9Pronoun Type=relative Number=singular Case=terminative1milleni/mis
Pr--swPronoun Type=relative Number=singular Case=essive2missugusena/missugune, kellena/kes
Pr--s5Pronoun Type=relative Number=singular Case=abessive2milleta/mis, kelleta/kes
Pr--skPronoun Type=relative Number=singular Case=komitative2millega/mis, kellega/kes
Pr--s7Pronoun Type=relative Number=singular Case=aditive1kumba/kumb
Pr--pnPronoun Type=relative Number=plural Case=nominative7teab-mis, mitmed/mitu, mitmedki/mitu, missugused/missugune, mis
Pr--pgPronoun Type=relative Number=plural Case=genitive6mitmete/mitu, missuguste/missugune, milliste/milline, mille/mis, millede/mis
Pr--p1Pronoun Type=relative Number=plural Case=partitive6mitmeid/mitu, mitmeidki/mitu, missuguseid/missugune, milliseid/milline, mida/mis
Pr--pxPronoun Type=relative Number=plural Case=illative2millesse/mis, kellesse/kes
Pr--p2Pronoun Type=relative Number=plural Case=inessive5mitmetes/mitu, millistes/milline, milles/mis, milledes/mis, kelles/kes
Pr--pePronoun Type=relative Number=plural Case=elative5mitmetest/mitu, millistest/milline, millest/mis, millest-kellest/millest-kes, kellest/kes
Pr--ptPronoun Type=relative Number=plural Case=allative3mitmetele/mitu, millele/mis, kellele/kes
Pr--p3Pronoun Type=relative Number=plural Case=adessive4mitmetel/mitu, millistel/milline, millel/mis, kellel/kes
Pr--pbPronoun Type=relative Number=plural Case=ablative2millelt/mis, kellelt/kes
Pr--p4Pronoun Type=relative Number=plural Case=translative2milleks/mis, kelleks/kes
Pr--p9Pronoun Type=relative Number=plural Case=terminative1milleni/mis
Pr--pwPronoun Type=relative Number=plural Case=essive2missugustena/missugune, kellena/kes
Pr--p5Pronoun Type=relative Number=plural Case=abessive2milleta/mis, kelleta/kes
Pr--pkPronoun Type=relative Number=plural Case=komitative3millega/mis, kellega/kes, kelledega/kes
Px--snPronoun Type=reflexive Number=singular Case=nominative2oma, ise
Px--sgPronoun Type=reflexive Number=singular Case=genitive6oma, iseenese, iseenda/iseenese, iseendagi/iseenese, enese/ise
Px--s1Pronoun Type=reflexive Number=singular Case=partitive5oma, iseennast/iseenese, ennastki/ise, ennast/ise, end/ise
Px--sxPronoun Type=reflexive Number=singular Case=illative3iseendasse/iseenese, enesesse/ise, endasse/ise
Px--s2Pronoun Type=reflexive Number=singular Case=inessive5omas/oma, iseeneses/iseenese, iseendas/iseenese, eneses/ise, endas/ise
Px--sePronoun Type=reflexive Number=singular Case=elative6omast/oma, iseenesestki/iseenese, iseenesest/iseenese, iseendast/iseenese, enesest/ise
Px--stPronoun Type=reflexive Number=singular Case=allative7omale/oma, iseenesele/iseenese, iseendale/iseenese, enesele/ise, eneselegi/ise
Px--s3Pronoun Type=reflexive Number=singular Case=adessive5omal/oma, enesel/ise, eneselgi/ise, endal/ise, endalgi/ise
Px--sbPronoun Type=reflexive Number=singular Case=ablative3omalt/oma, eneselt/ise, endalt/ise
Px--s4Pronoun Type=reflexive Number=singular Case=translative1omaks/oma
Px--skPronoun Type=reflexive Number=singular Case=komitative6omaga/oma, iseenesega/iseenese, iseendaga/iseenese, enesega/ise, endaga/ise
Px--pnPronoun Type=reflexive Number=plural Case=nominative2omad/oma, ise
Px--pgPronoun Type=reflexive Number=plural Case=genitive4omade/oma, iseendi/iseenese, eneste/ise, endi/ise
Px--p1Pronoun Type=reflexive Number=plural Case=partitive3omi/oma, omasid/oma, endid/ise
Px--pxPronoun Type=reflexive Number=plural Case=illative1endisse/ise
Px--p2Pronoun Type=reflexive Number=plural Case=inessive2omades/oma, endis/ise
Px--pePronoun Type=reflexive Number=plural Case=elative2omadest/oma, endist/ise
Px--ptPronoun Type=reflexive Number=plural Case=allative3omadele/oma, iseendile/iseenese, endile/ise
Px--p3Pronoun Type=reflexive Number=plural Case=adessive1endil/ise
Px--pbPronoun Type=reflexive Number=plural Case=ablative1endilt/ise
Px--pwPronoun Type=reflexive Number=plural Case=essive1omadena/oma
Px--pkPronoun Type=reflexive Number=plural Case=komitative2omadega/oma, iseenestega/iseenese
Py--sgPronoun Type=reciprocal Number=singular Case=genitive2üksteise, teineteise
Py--s1Pronoun Type=reciprocal Number=singular Case=partitive2üksteist/üksteise, teineteist/teineteise
Py--sxPronoun Type=reciprocal Number=singular Case=illative2üksteisesse/üksteise, teineteisesse/teineteise
Py--sePronoun Type=reciprocal Number=singular Case=elative2üksteisest/üksteise, teineteisest/teineteise
Py--stPronoun Type=reciprocal Number=singular Case=allative2üksteisele/üksteise, teineteisele/teineteise
Py--sbPronoun Type=reciprocal Number=singular Case=ablative2üksteiselt/üksteise, teineteiselt/teineteise
Py--skPronoun Type=reciprocal Number=singular Case=komitative2üksteisega/üksteise, teineteisega/teineteise
Py--s7Pronoun Type=reciprocal Number=singular Case=aditive2üksteise, teineteise
Pm--snPronoun Type=determinal Number=singular Case=nominative6oma, kumbki, kõik, ise, igaüks
Pm--sgPronoun Type=determinal Number=singular Case=genitive8oma, mõlema, kummagi/kumbki, kõige/kõik, igaühe/igaüks
Pm--s1Pronoun Type=determinal Number=singular Case=partitive12oma, mõlemat/mõlema, kumbagi/kumbki, kõike/kõik, igaüht/igaüks
Pm--sxPronoun Type=determinal Number=singular Case=illative3igasse/iga, enesesse/ise, endasse/ise
Pm--s2Pronoun Type=determinal Number=singular Case=inessive7omas/oma, mõlemas/mõlema, kummaski/kumbki, kõiges/kõik, igas/iga
Pm--sePronoun Type=determinal Number=singular Case=elative8omast/oma, mõlemast/mõlema, kummastki/kumbki, kõigest/kõik, igaühest/igaüks
Pm--stPronoun Type=determinal Number=singular Case=allative10omale/oma, mõlemale/mõlema, kummalegi/kumbki, kõigele/kõik, igaühele/igaüks
Pm--s3Pronoun Type=determinal Number=singular Case=adessive10omal/oma, mõlemal/mõlema, kummalgi/kumbki, kõigel/kõik, igaühel/igaüks
Pm--sbPronoun Type=determinal Number=singular Case=ablative6omalt/oma, mõlemalt/mõlema, igaühelt/igaüks, igalt/iga, eneselt/ise
Pm--s4Pronoun Type=determinal Number=singular Case=translative4omaks/oma, mõlemaks/mõlema, kõigeks/kõik, igaks/iga
Pm--skPronoun Type=determinal Number=singular Case=komitative7omaga/oma, mõlemaga/mõlema, kõigega/kõik, igaühega/igaüks, enesega/ise
Pm--s7Pronoun Type=determinal Number=singular Case=aditive4kumbagi/kumbki, kõike/kõik, igaühte/igaüks, emba-kumba/emb-kumb
Pm--pnPronoun Type=determinal Number=plural Case=nominative4omad/oma, mõlemad/mõlema, kõik, ise
Pm--pgPronoun Type=determinal Number=plural Case=genitive5omade/oma, kõikide/kõik, kõigi/kõik, eneste/ise, endi/ise
Pm--p1Pronoun Type=determinal Number=plural Case=partitive5omi/oma, omasid/oma, mõlemaid/mõlema, kõiki/kõik, endid/ise
Pm--pxPronoun Type=determinal Number=plural Case=illative3kõikidesse/kõik, kõigisse/kõik, endisse/ise
Pm--p2Pronoun Type=determinal Number=plural Case=inessive4omades/oma, kõikides/kõik, kõigis/kõik, endis/ise
Pm--pePronoun Type=determinal Number=plural Case=elative4omadest/oma, kõikidest/kõik, kõigist/kõik, endist/ise
Pm--ptPronoun Type=determinal Number=plural Case=allative4omadele/oma, kõikidele/kõik, kõigile/kõik, endile/ise
Pm--p3Pronoun Type=determinal Number=plural Case=adessive3kõikidel/kõik, kõigil/kõik, endil/ise
Pm--pbPronoun Type=determinal Number=plural Case=ablative2kõigilt/kõik, endilt/ise
Pm--p4Pronoun Type=determinal Number=plural Case=translative1kõigiks/kõik
Pm--pwPronoun Type=determinal Number=plural Case=essive1omadena/oma
Pm--pkPronoun Type=determinal Number=plural Case=komitative2omadega/oma, kõigiga/kõik
RAdverb2940võrreldamatult, võrratult, vormiliselt, vormikindlalt, võrdväärselt
SpAdposition Type=preposition39vastu, vastavalt, väljaspool, väljapoole, vaatamata
StAdposition Type=postposition220võrra, võrragi/võrra, võidu, viisi, viisil
CcConjunction Type=coordinating10või, vaid, ning, kuid, ja
CsConjunction Type=subordinating12siis, sest, otsekui, olgugi, nagu
Mc---dNumeral Type=cardinal Form=digit2099, 98, 85, 85%, 62
Mc-snlNumeral Type=cardinal Number=singular Case=nominative Form=letter99viis, viisteist, viisteistkümmend/viisteist, viissada, viis-kuus
Mc-sglNumeral Type=cardinal Number=singular Case=genitive Form=letter69viie/viis, viieteistkümne/viisteist, viiesaja/viissada, viiekümne/viiskümmend, veerandsaja/veerandsada
Mc-s1lNumeral Type=cardinal Number=singular Case=partitive Form=letter45viit/viis, viitkümmet/viiskümmend, viitkümmend/viiskümmend, veerandsada, veerandit/veerand
Mc-sxlNumeral Type=cardinal Number=singular Case=illative Form=letter1ühessegi/üks
Mc-s2lNumeral Type=cardinal Number=singular Case=inessive Form=letter23viies/viis, viiekümnes/viiskümmend, veerandis/veerand, üheteistkümnes/üksteist, ühes/üks
Mc-selNumeral Type=cardinal Number=singular Case=elative Form=letter34viieteistkümnest/viisteist, viiest/viis, viiekümnest/viiskümmend, üheteistkümnest/üksteist, ühest/üks
Mc-stlNumeral Type=cardinal Number=singular Case=allative Form=letter17viiele/viis, ühele/üks, ühelegi/üks, üheksale/üheksa, poolele/pool
Mc-s3lNumeral Type=cardinal Number=singular Case=adessive Form=letter19viiel/viis, veerandsajal/veerandsada, veerandil/veerand, ühel/üks, ühelgi/üks
Mc-sblNumeral Type=cardinal Number=singular Case=ablative Form=letter11viielt/viis, ühelt/üks, tähepaarilt/tähepaar, saalipoolelt/saalipool, poolelt/pool
Mc-s4lNumeral Type=cardinal Number=singular Case=translative Form=letter16viieks/viis, üheteistkümneks/üksteist, üheks/üks, ühekski/üks, tuhandeks/tuhat
Mc-s9lNumeral Type=cardinal Number=singular Case=terminative Form=letter13seitsmeni/seitse, sajani/sada, nullini/null, neljakümneni/nelikümmend, miljonini/miljon
Mc-swlNumeral Type=cardinal Number=singular Case=essive Form=letter1ühena/üks
Mc-sklNumeral Type=cardinal Number=singular Case=komitative Form=letter22ühega/üks, ühegagi/üks, seitsmega/seitse, poolega/pool, paariga/paar
Mc-s7lNumeral Type=cardinal Number=singular Case=aditive Form=letter22viide/viis, ühte/üks, ühtegi/üks, talvekuude/talvekuus, sümbolipaari/sümbolipaar
Mc-pnlNumeral Type=cardinal Number=plural Case=nominative Form=letter10ühed/üks, tuhanded/tuhat, soolapaarid/soolapaar, sajad/sada, pooled/pool
Mc-pglNumeral Type=cardinal Number=plural Case=genitive Form=letter11vormipoolte/vormipool, viite/viis, ühtede/üks, tuhandete/tuhat, sadade/sada
Mc-p1lNumeral Type=cardinal Number=plural Case=partitive Form=letter11viisi/viis, ühtesid/üks, tuhandeid/tuhat, tallapaare/tallapaar, sadu/sada
Mc-pxlNumeral Type=cardinal Number=plural Case=illative Form=letter1miljonitesse/miljon
Mc-p2lNumeral Type=cardinal Number=plural Case=inessive Form=letter4pooltes/pool, poolis/pool, miljonites/miljon, kümnetes/kümme
Mc-pelNumeral Type=cardinal Number=plural Case=elative Form=letter5tuhandetest/tuhat, tuhandeist/tuhat, sadadest/sada, paaridest/paar, mehepoolist/mehepool
Mc-ptlNumeral Type=cardinal Number=plural Case=allative Form=letter4ühtedele/üks, sümbolipaaridele/sümbolipaar, pooltele/pool, miljonitele/miljon
Mc-p3lNumeral Type=cardinal Number=plural Case=adessive Form=letter4tuhandetel/tuhat, sadadel/sada, pooltel/pool, noorpaaridel/noorpaar
Mc-p4lNumeral Type=cardinal Number=plural Case=translative Form=letter2sadadeks/sada, kümneteks/kümme
Mc-p9lNumeral Type=cardinal Number=plural Case=terminative Form=letter1tuhandeteni/tuhat
Mc-pklNumeral Type=cardinal Number=plural Case=komitative Form=letter3viitega/viis, tuhandetega/tuhat, nullidega/null
Mo---dNumeral Type=ordinal Form=digit184., 3., 2050., 1984., 1983.
Mo---rNumeral Type=ordinal Form=roman1vii
Mo-snlNumeral Type=ordinal Number=singular Case=nominative Form=letter19viies, viiekümnes, üheteistkümnes, üheksas, tuhandes
Mo-sglNumeral Type=ordinal Number=singular Case=genitive Form=letter19viienda/viies, viiekümnenda/viiekümnes, üheteistkümnenda/üheteistkümnes, üheksateistkümnenda/üheksateistkümnes, üheksakümnenda/üheksakümnes
Mo-s1lNumeral Type=ordinal Number=singular Case=partitive Form=letter18viiendat/viies, üht-teist/üht-teine, üheksateistkümnendat/üheksateistkümnes, üheksandat/üheksas, tuhandendat/tuhandes
Mo-sxlNumeral Type=ordinal Number=singular Case=illative Form=letter5üheksandasse/üheksas, teisesse/teine, neljandasse/neljas, kümnendasse/kümnes, kolmandasse/kolmas
Mo-s2lNumeral Type=ordinal Number=singular Case=inessive Form=letter11viiendas/viies, üheteistkümnendas/üheteistkümnes, üheksandas/üheksas, teises/teine, teiseski/teine
Mo-selNumeral Type=ordinal Number=singular Case=elative Form=letter11viiendast/viies, viiekümnendast/viiekümnes, üheteistkümnendast/üheteistkümnes, teisest/teine, seitsmendast/seitsmes
Mo-stlNumeral Type=ordinal Number=singular Case=allative Form=letter4viiendale/viies, teisele/teine, kolmandale/kolmas, esimesele/esimene
Mo-s3lNumeral Type=ordinal Number=singular Case=adessive Form=letter17viiendal/viies, üheksandal/üheksas, teisel/teine, teisel-kolmandal/teisel-kolmas, seitsmendal/seitsmes
Mo-sblNumeral Type=ordinal Number=singular Case=ablative Form=letter3viiendalt/viies, üheteistkümnendalt/üheteistkümnes, teiselt/teine
Mo-s4lNumeral Type=ordinal Number=singular Case=translative Form=letter8viiendaks/viies, üheksandaks/üheksas, teiseks/teine, seitsmendaks/seitsmes, neljandaks/neljas
Mo-s9lNumeral Type=ordinal Number=singular Case=terminative Form=letter1miljonendani/miljones
Mo-swlNumeral Type=ordinal Number=singular Case=essive Form=letter5teisena/teine, neljandana/neljas, kuuendana/kuues, kolmandana/kolmas, esimesena/esimene
Mo-sklNumeral Type=ordinal Number=singular Case=komitative Form=letter4üheksateistkümnendaga/üheksateistkümnes, teisega/teine, neljandaga/neljas, kolmandaga/kolmas
Mo-s7lNumeral Type=ordinal Number=singular Case=aditive Form=letter3teise/teine, teisegi/teine, esimesse/esimene
Mo-pnlNumeral Type=ordinal Number=plural Case=nominative Form=letter8teised/teine, teisedki/teine, neljandad/neljas, kolmandad-neljandad/kolmandad-neljas, kolmandad/kolmas
Mo-pglNumeral Type=ordinal Number=plural Case=genitive Form=letter13viiekümnendate/viiekümnes, teiste/teine, teistegi/teine, seitsmekümnendate/seitsmekümnes, neljandate/neljas
Mo-p1lNumeral Type=ordinal Number=plural Case=partitive Form=letter5teisi/teine, teisigi/teine, kolmekümnendaid/kolmekümnes, kaheksakümnendaid/kaheksakümnes, esimesi/esimene
Mo-pxlNumeral Type=ordinal Number=plural Case=illative Form=letter1teistesse/teine
Mo-p2lNumeral Type=ordinal Number=plural Case=inessive Form=letter2teistes/teine, esimestes/esimene
Mo-pelNumeral Type=ordinal Number=plural Case=elative Form=letter3teistest/teine, teistestki/teine, esimestest/esimene
Mo-ptlNumeral Type=ordinal Number=plural Case=allative Form=letter3teistele/teine, teistelegi/teine, esimestele/esimene
Mo-p3lNumeral Type=ordinal Number=plural Case=adessive Form=letter13viiekümnendatel/viiekümnes, üheksakümnendatel/üheksakümnes, teistel/teine, teistelgi/teine, neljakümnendatel/neljakümnes
Mo-pblNumeral Type=ordinal Number=plural Case=ablative Form=letter2teistelt/teine, teisteltki/teine
Mo-p4lNumeral Type=ordinal Number=plural Case=translative Form=letter1esimesteks/esimene
Mo-pwlNumeral Type=ordinal Number=plural Case=essive Form=letter1esimestena/esimene
Mo-pklNumeral Type=ordinal Number=plural Case=komitative Form=letter2teistega/teine, teistegagi/teine
IInterjection105voh, viuh, viiks, vait, vabandust
YnAbbreviation Syntactic_Type=nominal87vab, USA, ÜRO, TV, t
Yn-sgAbbreviation Syntactic_Type=nominal Number=singular Case=genitive4TASSi/TASS, TASS-i/TASS, RAM-i/RAM, LAVi/LAV
Yn-s1Abbreviation Syntactic_Type=nominal Number=singular Case=partitive7TPId/TPI, TASSi/TASS, TASS-i/TASS, RAM-i/RAM, NSVd/NSV
Yn-sxAbbreviation Syntactic_Type=nominal Number=singular Case=illative3USA-sse/USA, TRÜ-sse/TRÜ, NSV-sse/NSV
Yn-s2Abbreviation Syntactic_Type=nominal Number=singular Case=inessive12USA-s/USA, ÜROs/ÜRO, ÜRO-s/ÜRO, TRÜ-s/TRÜ, TPIs/TPI
Yn-seAbbreviation Syntactic_Type=nominal Number=singular Case=elative8USA-st/USA, TRÜst/TRÜ, TRÜ-st/TRÜ, TPIst/TPI, REV-ist/REV
Yn-stAbbreviation Syntactic_Type=nominal Number=singular Case=allative7USA-le/USA, TPIle/TPI, RV-le/RV, NSV-le/NSV, lk-le/lk
Yn-s3Abbreviation Syntactic_Type=nominal Number=singular Case=adessive4USAl/USA, MM-il/MM, EVl/EV, AKSK-l/AKSK
Yn-s4Abbreviation Syntactic_Type=nominal Number=singular Case=translative1kt-ks/kt
Yn-skAbbreviation Syntactic_Type=nominal Number=singular Case=komitative2USA-ga/USA, kg-ga/kg
Yn-s7Abbreviation Syntactic_Type=nominal Number=singular Case=aditive4TASSi/TASS, TASS-i/TASS, RAM-i/RAM, LAVi/LAV
Yn-pnAbbreviation Syntactic_Type=nominal Number=plural Case=nominative3TPId/TPI, NSVd/NSV, NLKP-d/NLKP
YvAbbreviation Syntactic_Type=verbal4vt, st, s.t, s.o
YaAbbreviation Syntactic_Type=adjectival5v.a, van, nn, nim, k.a
YrAbbreviation Syntactic_Type=adverbial12vms, u, jt, jpt, jpm
XResidual2-i, 2+2=5
ZPunctuation10), (, ", ., ..
Up: 3. Language Specific MULTEXT Specifications Previous: 3.16. Persian Specifications Next: 3.18. Hungarian Specifications
Date: 2021-08-20
This work is licensed under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International.