4. Značilnosti elektronske izdaje

Kazalo


Priprava elektronske izdaje Podbevškovega opusa je potekala podobno kot že več prejšnjih izdaj v sklopu projekta Elektronske znanstvenokritične izdaje slovenskega slovstva. Izdaje tega projekta so po tehnični plati zaznamovane z uporabo odprtih računalniških standardov, kar naj bi jim prineslo jasnost, prenosljivost in trajnost. Osnovni standard, uporabljen za zapis izdaj, so priporočila iniciative za zapis besedil TEI (Text Encoding Initiative), natančneje inačica TEI P4. Ta formalno in opisno definirana shema temelji na standardu XML (eXtended Markup Language) in predpisuje nabore oznak in njihova medsebojna razmerja za širok spekter besedilnih zvrsti in analiz, med drugim tudi za prozo in poezijo, za opis rokopisov, tekstnokritični aparat in medsebojno povezovanje elementov. V elektronski izdaji Podbevškovega pesniškega opusa smo uporabili 22 različnih elementov iz teh naborov, od <div> za poglavja in druge razdelke, preko <figure> za (kazalce na) faksimile in <lg> za kitico, do <space> za število presledkov pred začetkom besedila v vrstici; oznake iz tega nabora so potem v izdaji uporabljene več kot pettisočkrat.

Pomembna prednost digitalne izdaje pred papirno je možnost medsebojnega povezovanja elementov besedila. V pričujoči izdaji uporabljamo navzkrižne povezave v sledečih primerih:

Končno je za lažjo navigacijo po izdaji kot dodatek na razpolago s povezavami opremljen abecedni seznam vseh pesmi v vseh njihovih vidikih. Posebej za dopolnjeno drugo izdajo (poleti 2009) je bila izdelana tudi obsežna Bibliografija o Podbevšku, novomeški pomladi in slovenski zgodovinski avantgardi. Kjer se je izkazalo potrebno, so posamezne bibliografske enote opremljene s komentarji.

Elektronska izdaja je dokumentirana v pričujočem uvodu, pa tudi formalno, z zapisom TEI. Vsaka izdaja TEI ima namreč kot obvezen element glavo, nekakšen razširjen kolofon, ki označeno besedilo dokumentira, vsebuje pa bibliografske, uredniške, taksonomske in druge podatke o izdaji. Tako ima tudi Podbevškov opus v pričujoči izdaji svojo glavo TEI, ki delo podrobno opiše s pomočjo vnaprej definiranih kategorij.

Čeprav prinaša zapis TEI vrsto prednosti, pa namenoma ni usmerjen v videz dokumentov. To je prepuščeno t.i. stilom, ki opisne oznake TEI udejanjijo na nekem specifičnem mediju oz. platformi. V projektu Elektronske znanstvenokritične izdaje slovenskega slovstva zaenkrat ponujamo samo eno možnost prikazovanja, in sicer v obliki HTML. Ta zapis se avtomatsko, z uporabo stilov, zapisanih v XSLT, generira iz kanoničnega zapisa TEI. Zapis HTML je primeren za pregledovanje oz. branje izdaje s pomočjo spletnega brskalnika, torej na način, ki omogoča najbolj enostavno in široko uporabno možnost predstavitve izdaje.

Uporaba predizdelanih datotek HTML ima v primerjavi s postavitvijo namenskega orodja še eno prednost: celotno izdajo (torej XML, HTML ter slike faksimilov) je mogoče enostavno prenesti na posamezen računalnik in jo brati tudi brez povezave z medmrežjem in brez instalacije posebnih programov.




Avtorske pravice za to izdajo ureja licenca Creative Commons Priznanje avtorstva-Deljenje pod enakimi pogoji 2.5 Slovenija
Projekt Elektronske znanstvenokritične izdaje slovenskega slovstva
Datoteka HTML narejena s pretvorbo XSLT baze XML/TEI P4.

Valid HTML 4.01!Valid CSS!Creative Commons License