404

Page not found.

V sklopu Tour de CLARIN – Slovenia je bil predstavljen projekt JANES, s poudarkom na JANES-Express.

Z veseljem sporočamo, da je članek z naslovom “The Janes project: language resources and tools for Slovene user generated content” izšel v reviji Language Resources and Evaluation. Prispevek je prosto dostopen za ogled na https://rdcu.be/7RX4.


Rezultate projekta JANES smo predstavili na 4. posvetu DFG-Netzwerks „Diskurse – digital: Theorien, Methoden, Fallstudien“, ki je pod naslovom „Digitale Diskurse – kontrastive Aspekte“ in v organizaciji izr. prof. dr. Janje Polajnar Lenarčič z Oddelka za germanistiko 27. in 28. 9. 2018 potekal na Filozofski fakulteti v Ljubljani. Predstavitev je na voljo tu: [pptx].

Z veseljem sporočamo, da je pri Znanstveni založbi Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani izšla pregledna projektna monografija Viri, orodja in metode za analizo spletne slovenščine, ki jo je uredila Darja Fišer. E-monografija je v celoti prosto dostopna na https://e-knjige.ff.uni-lj.si/znanstvena-zalozba/catalog/book/111

23. marca 2018 je Darja Fišer v pogovorni oddaji Podobe znanja v okviru RTV Slovenija govorila o presečišču jezikoslovja in računalniških tehnologij ter  predstavila raziskovalne uspehe projekta JANES na tem interdisciplinarnem področju.

Včeraj je Darja Fišer rezultate projekta Janes predstavila na vabljenem predavanju na Podiplomski šoli ZRC SAZU. Predavala je o pristopih k avtomatskem prepoznavanju pomenskih premikov v tvitih.

Rezultate projekta JANES smo z dvema prispevkoma predstavili na 5. konferenci CMC-Corpora 2017, ki je bila organizirana v okviru raziskovalnega centra Eurac research. Prispevka Fear and Loathing on Twitter: Attitudes towards Language (avtorja dr. Damjan Popič in dr. Darja Fišer) ter Corpus-Based Analysis of Demonyms in Slovene Twitter (avtorja Taja Kuzman in dr. Darja Fišer) sta dostopna na tej povezavi.

Izšla je monografija Investigating computer-mediated communication: Corpus-based approaches to language in the digital world, ki sta jo uredila Michael Beißwenger in Darja Fišer.

Pobuda za publikacijo je prišla na lanski ljubljanski konferenci cmc-corpora. Od 16 prispelih del je bilo na podlagi recenzij za objavo izbranih 8 prispevkov. Sodelovalo je 16 avtorjev iz 13 različnih držav, ki so z različnih zornih kotov in z različnimi metodološkimi prijemi analizirali 8 različnih jezikov.

Z velikim veseljem in ponosom sporočamo, da sta Iza Škrjanec in Špela Reher uspešno zagovarjali svoji magistrski nalogi, ki sta jih pripravili v okviru projekta JANES. Iza Škrjanec je pod mentorstvom prof. dr. Nade Lavrač in somentorstvom dr. Senje Pollak analizirala slovenske spletne uporabniške vsebine z vidika spola, Špela Reher pa je pod mentorstvom doc. dr. Darje Fišer izvedla analizo kodnega preklapljanja v slovenskih tvitih. Obema za odlično opravljeno delo iz srca čestitamo in jima želimo veliko podobnih uspehov tudi v prihodnje!

Na tekmovanju PAN 2017 iz profiliranja avtorjev  smo (Matej Martinc et al.) dosegli 2. mesto med 22 tekmovalci. Za avtorja tvitov (v angl., špan., port. in arab.) je bilo potrebno ugotoviti spol in jezikovno različico. Od vseh tekmovalcev smo se najbolje odrezali tudi v napovedovanju spola avtorjev in avtoric arabskih tvitov.